GÖBEKLI TEPE – NAJSTARSZA ŚWIĄTYNIA NA ZIEMI

gobekli-tepe.jpg
foto.123rf.com

Göbekli Tepe to najstarsza na Ziemi świątynia, której wiek datuje się na 12 000 lat. Jej odkopanie miało miejsce w Turcji, a odnaleziona część wydaje się stanowić element znacznie większej całości. Jednak przede wszystkim poszukujemy tu informacji o nieznanej dotąd starożytnej kulturze, która stopniowo staje się dla nas coraz bardziej przejrzysta. To, co zostało tu odnalezione, stawia nowe pytania, dotyczące autentyczności naszej wiedzy o cywilizacji.

Wykorzystanie metody datowania radiowęglowego pozwoliło na określenie czasu jej powstania na 9500 r. p.n.e.

W tym okresie miało również dojść do zniknięcia platońskiej cywilizacji Atlantydy.

Naukowcy potwierdzają, że świątynia Göbekli Tepe została stworzona 5000 lat wcześniej niż powstali Sumerowie, którzy dotąd uznawani byli za najstarszą cywilizację.

Znaczące może wydawać się, że pojawiła się ona nieopodal Göbekli Tepe, nad brzegiem Eufratu.

Na Göbekli Tepe składa się cały zespół okrągłych oraz owalnych budowli, które stworzono na zboczu wzgórza noszącego nazwę Göbekli Tepe Ziyaret.

Jest ono oddalone o 15 kilometrów na północ od miejscowości Sanliurfa, częściej mianowanej Urfa.

Miasto to dzisiaj, jak i w dawnych czasach stanowiło oazę, co może stanowić wyjaśnienie wyboru właśnie takiej lokalizacji, w celu stworzenia świątyni.

Najstarsze na świecie

Odkrycia z Göbekli Tepe mimo wszystko nie przyniosły większego echa w środowisku archeologicznym.

Całe stanowisko jest stosunkowo małe pomimo ogromu historii, jaki się tam znajduje.

Göbekli-Tepe.jpg
Göbekli Tepe – zejście ze stanowiska archeologicznego foto.depositphotos.com

Wykopaliska w tym miejscu nadal trwają i co najważniejsze zmieniają nasz pogląd i wiedze na temat historii świata i najstarszej cywilizacji.

Niestety proces poznawczy wciąż tu raczkuje.

Nowe badania

Stosunkowo świeże, bo zeszłoroczne analizy, mówią, że jedna z niezwykle skomplikowanych kamiennych płaskorzeźb, która została znaleziona w Göbekli Tepe, prezentuje upadek komety z 11 000 r. p.n.e.

Informacja ta jest o tyle istotna, że naukowcy przez dziesięciolecia stawiali tezy i spekulowali, czy to istotnie upadek komety spowodował gwałtowne podniesienie temperatury, w okresie, który znamy jako młodszy Dryas.

Jednak bardzo długo nie znano żadnych dowodów takiego stanu rzeczy i kwestia ta pozostawała jedynie w sferze teoretycznej.

Nazwa Göbekli Tepe w tłumaczeniu z tureckiego oznacza „wybrzuszone wzgórze”.

To istotne dla poznania historii świata stanowisko archeologiczne znajduje się w południowej Turcji, w niedalekiej odległości od granicy z Syrią.

Przeprowadzone dotychczas badania i poziomy budowli, które udało się odsłonić, przekonują naukowców, że kolejne warstwy świątyni pojawiały się w następujących po sobie wiekach, podczas gdy niższe stopniowo znikały pod ziemią.

Obecnie Göbekli Tepe stanowi najstarszy odkryty obiekt kultu, z tego powodu bywa nazywany miejscem narodzenia się bogów.

Jednak informacje zebrane przez naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu, szczególnie analizy znaków, które odkryto na kamiennych filarach w tej lokalizacji, mogą świadczyć, iż miejsce to miało zupełnie inne przeznaczenie.

Ich zdaniem tajemnicze symbole są tak naprawdę związane z konstelacjami.

Udało się potwierdzić tezę w związku z astronomią.

Zwierzęta, które są tu zaprezentowane w sposób graficzny, odpowiadają konkretnym elementom z nocnego nieba.

gobekli-tepe.jpg
Graficzne przedstawienie zwierząt foto.123rf.com

Zastosowano program komputerowy, który dopasował symbole do wzorów na niebie, i jednocześnie określił, że taki układ gwiazd miał miejsce około 10 950 lat p.n.e.

Tak więc odnalezione na wielkich filarach symbole mogą stanowić przekaz dotyczący kosmicznego zdarzenia, które obecnie uznajemy za rozpad ogromnej komety, która pochodziła z wewnętrznego Układu Słonecznego.

Ślady w budowli wskazują na okres Młodszego Dryasu, który uznaje się za niezwykle ważny w rozwoju ludzkości.

Właśnie w tym czasie miały zaistnieć pierwsze umiejętności rolnicze, jak i pierwsze neolityczne osady.

Ta wielka kometa może mieć związek z mitem o ogromnym Potopie, jaki występuje w wielu światowych kulturach.

Ustalenia badaczy wskazują, że fragmenty komety pędziły z prędkością niemal 100 000 km/h.

Miały w ten sposób wywołać powstanie dużej ilości ciepła, które w ciągu zaledwie kilku chwil pozbyło się milionów kilometrów kwadratowych lodowej pokrywy, wywołało destabilizację skorupy ziemskiej i globalny potop.

Stary wręcz mityczny obiekt

Najstarsze skały znalezione w Göbekli Tepe datuje się na mniej więcej 9600 lat p.n.e.

Uznaje się więc, że budowla ta, jest o co najmniej 7000 lat starsza od znajdujących się w Egipcie piramid.

Göbekli Tepe stanowi najstarszy megalityczny pomnik, jaki zna współczesna ludzkość.

Cywilizacja odpowiedzialna za jego powstanie bardzo starannie zadbała o to, aby możliwe było jego przetrwanie przez setki, a nawet tysiące lat.

Symbole, jakie znajdują się na wielkich kamiennych filarach w Göbekli Tepe, przekazują informację, że liczne długoterminowe zmiany w osi obrotu Ziemi oraz katastrofy zostały uchwycone, na czymś określanym jako gwiezdna oś czasu.

Oficjalna wersja naukowa zakłada, że Göbekli Tepe było świątynią lub nekropolią, jednak w takiej informacji nie krzty prawdy.

Jest to raczej najstarsze na świecie obserwatorium astronomiczne.

Dlaczego Göbekli Tepe jest wyjątkowe?

Niezwykłość tego miejsca polega przede wszystkim na tym, że stanowi ono niezbity dowód na to, że ludzka cywilizacja jest zdecydowanie starsza, niż do tej pory myśleliśmy.

Cały obiekt powstał z bloków, które ważą po 40 ton, aby taki budynek został należycie zbudowany, konieczne było funkcjonowanie dobrze zorganizowanej struktury oraz działanie rolnictwa, które pozwoliłoby na możliwie jak najlepsze wyżywienie ciężko pracujących robotników.

Jednak wszelkie prowadzone badania wskazują, że powstanie tego niesamowitego obiektu miało miejsce w początkach rewolucji neolitycznej.

Przypuszcza się w związku z tym, że ten obszar odegrał ważną rolę dla początków rolnictwa oraz cywilizacji i powinno się go umieścić pomiędzy najbardziej znanymi państwowymi organizacjami z początków narodów na świecie.

Z uwagi na fakt, że prace wykopaliskowe na tym obszarze nadal trwają, możemy się spodziewać nowych odkryć, faktów i znalezisk, które albo utwierdzą nas w posiadanej lub wiedzy i dopiszą do niej kolejne elementy, albo całkowicie przekreślą to, co wydawało nam się, że już wiemy i rozpoczną opowieść od początku.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

Komentarze