HUACA PUCLLANA – STAROŻYTNA PIRAMIDA W ŚRODKU NOWOCZESNYCH WIEŻOWCÓW

huaca-pucllana.jpg
foto.shutterstock.com

Huaca Pucllana to dobrze zachowany kompleks świątynny w kształcie piramidy sprzed czasów Inków, położony w samym sercu dzielnicy Miraflores w Limie. Świątynia Huaca Pucllana, jako jeden z najważniejszych zabytków starożytnej Limy, jest cudownym miejscem do spędzenia kilku godzin na zwiedzaniu, tym bardziej że jej położenie jest niezwykle przystępne dla turystów.

Tajemnicza nazwa

Słowo „huaca” pojawia się w wielu nazwach starożytnych zabytków w Peru i odnosi się do każdego rodzaju czczonego lub świętego pomnika.

Pucllana pochodzi od słowa „puclla”, które oznacza grę.

huaca-pucllana.jpg
foto.shutterstock.com

Huaca Pucllana było zatem świętym miejscem, w którym rozgrywane były gry, w tym przypadku prawdopodobnie jakiś rodzaj gry ceremonialnej lub rytualnej.

Historia Huaca Pucllana

Świątynia Huaca Pucllana została zbudowana z gliny i wysuszonych na słońcu cegieł w 400 roku n.e. przez kulturę społeczeństwa Lima, która rządziła środkowym wybrzeżem Peru przez około 500 lat i opracowała m.in. technologię nawadniania, która pozwoliły im przetrwać w surowym, pustynnym klimacie.

Po przybyciu najeżdżającej cywilizacji Wari w 700 r. n.e. Huaca Pucllana straciła na znaczeniu regionalnym i została w dużej mierze porzucona, z wyjątkiem miejsca pochówku szlachty Wari.

Pierwszy w pełni nienaruszony grób z tego okresu został odkryty w 2008 r. i zawierał szczątki trzech dorosłych, z których dwóch zakopano w grobowych maskach oraz szczątki dziecka.

lima-świątynia.jpg
foto.shutterstock.com

Po upadku cywilizacji Wari w 1000 r. n.e. obszar został zasiedlony przez Ychmas, lud mówiący w języku ajmara, skupiony wokół miasta Pachacamac.

Ychmas wykorzystali Huaca Pucllana przede wszystkim jako miejsce kultu, choć niedawno odkryto także groby z tego okresu.

Kiedy Inkowie przybyli do Limy, miejsce to uznano już za „ñaupallaqta” (święte starożytne miasto).

Piramidalna świątynia

Kompleks Huaca Pucllana pełnił podwójną funkcję.

Służył jako ważne centrum ceremonialne i administracyjne dla rozwoju kultury społeczeństwa Lima.

huaca-kompleks.jpg
foto.shutterstock.com

Z myślą o tym, by elitarni duchowni (którzy rządzili politycznie kilkoma dolinami w tym regionie) mogli spełniać się w swojej mocy religijnej i mieli zdolność kontrolowania wykorzystania wszystkich naturalnych zasobów wodnych (wody morskiej i słodkiej) w tej strefie, zbudowano Wielką Piramidę w Huaca.

Zachodnia połowa tego miejsca była ważnym centrum ceremonialnym dla obrzędów religijnych wraz z piramidą o wysokości 22 metrów.

Wschodnia połowa terenu została wykorzystana jako placówka administracyjna dla otaczającej strefy nawadniającej i obejmuje kilka otwartych przestrzeni, które prawdopodobnie były wykorzystane do publicznych spotkań.

Dwie połówki kompleksu są oddzielone od siebie dużą ścianą działową.

W małym ogrodzie oddalonym o 50 metrów od piramidy do dziś rosną fasola, komosa ryżowa, bawełna i inne uprawy.

Obok ogrodu jest mała zagroda, w której tubylcy hodowali lamy, alpaki i świnki morskie na mięso.

lamy.jpg
foto.shutterstock.com

Dziś Huaca Pucllana oferuje interesujący kontrast prekolumbijskiego stanowiska archeologicznego otoczonego nowoczesnymi wieżowcami.

Ze szczytu piramidy można podziwiać ładne widoki na Miraflores i San Isidro.

⇒ Czytaj także: PIRAMIDA W CUICUILCO – NIEZWYKŁA BUDOWLA Z MEKSYKU

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

Komentarze