PODZIEMNE MIASTO OSÓWKA W GÓRACH SOWICH

podziemne-miasto-osówka.jpg
foto.dreamstime.com

Podziemne Miasto Osówka to jedna z części tzw. projektu Riese, który był realizowany przez hitlerowców, a znajduje się ono w Górach Sowich. Budowa tego miasta rozpoczęła się w 1943 roku. Czym był projekt Riese i do czego miało służyć Podziemne Miasto Osówka?

Czym jest Riese?

Riese z języka niemieckiego oznacza „Olbrzym”, a jest to słowo, które bardzo dobrze ukazuje rozmiary podziemnego miasta.

To podziemne miasto to największy projekt górniczo-budowlany III Rzeszy, a do tego miało ono stać się główną kwaterą Adolfa Hitlera.

W 1943 roku rozpoczęto budowlę, gdyż wtedy było pewne, że przewaga III Rzeszy maleje, a naloty alianckie niszczą niemieckie fabryki.

W związku z tym zdecydowano, że Góry Sowie będą odpowiednią ochroną dla ich tajnego projektu.

podziemne-miast-hitlera.jpg
foto.dreamstime.com

Jednak niektórzy historycy nie zgadzają się ze stwierdzeniem, że Riese miało być główną kwaterą Hitlera.

Niektórzy z nich uważają, że struktura podziemnych miast, ale też wykorzystane materiały do budowy mogą wskazywać, że mógł to być schron atomowy.

Inni jeszcze uważają, że miały tam być fabryki tajnej broni, również atomowej, które byłyby niewidoczne z góry i ukryte przed wrogami.

Niestety nie zachowały się żadne dokumenty, mapy czy też projekty Riese i do tej pory nie wiadomo, co się z nimi stało.

Jednak najbardziej prawdopodobna jest hipoteza, która mówi, że miała to być kwatera Hitlera.

foto.dreamstime.com

Hitler nie przebywałby w tym kompleksie sam, gdyż Riese było przeznaczone dla całego centrum dowodzenia nazistowskich Niemiec, ale też miało to być schronienie dla części wojsk lądowych i lotniczych, a także dla SS i Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Dane te wynikają z dokumentów, które zostały przygotowane przez jednego z projektantów Riese, który był członkiem organizacji Todt, a była to militarna grupa, zajmująca się, np. budowaniem kwater Hitlera.

Co składa się na Riese?

W skład Riese wchodzi siedem odrębnych podziemi, które zostały odkryte.

Niektórzy uważają, że mogły być połączone albo dążono do ich połączenia za pomocą korytarzy.

podziemia-osówka.jpg
foto.dreamstime.com

Do Riese zalicza się:

  • Podziemne Miasto Osówka – niektórzy uważają, że jest to najciekawsza część Riese. Można tutaj popłynąć podziemnym spływem, przejść się olbrzymimi korytarzami, które mają ponad 1700 metrów, a także podziwiać drewniane stropy i ciekawe wystawy;
  • Włodarz – to największy obiekt tego kompleksu. Długość jego korytarzy wynosi 3200 metrów i tutaj również są największe hale, ale część z nich jest zalana wodą;
  • Rzeczka, czyli Sztolnie Walimskie – to trzy równoległe sztolnie, które są od siebie oddalone o 45 metrów, a pomiędzy nimi zostały wzniesione duże hale. Długość podziemi wynosi 500 metrów;
  • Zamek Książ – tutaj podziemia są od 15 do 53 metrów pod ziemią i w ich skład wchodzą trzy sztolnie, a także sieć korytarzy, które są połączone z zamkowymi piwnicami;
  • Jawornik – to 7 sztolni i 460 metrów korytarzy;
  • Soboń – ma 3 sztolnie, a łączna długość korytarzy wynosi 700 metrów;
  • Gontowa – to dwa zespoły podziemi, ale większość z nich jest zalana.

Pierwsze cztery wymienione kompleksy są udostępnione turystom do zwiedzania.

Podziemne Miasto Osówka i jego historia

Podziemne Miasto Osówka znajduje się w okolicach miasta Głuszyca oraz Walim i Wałbrzych w Górach Sowich.

Nazwa tego miasta wzięła się od góry, w którego otchłaniach powstało.

Tutaj podczas wycieczki z przewodnikiem można zobaczyć betonową wartownię, szyby wentylacyjne, a także wysoką na 18 metrów halę z oryginalnymi drewnianymi szalunkami, długie i wysokie korytarze, które mają kształt grzybów oraz interesujące multimedialne wystawy o historii Osówki.

osówka.jpg
foto.dreamstime.com

Z kolei na zewnątrz można obejrzeć naziemne konstrukcje, które nazywane są Kasynem, Siłownią.

Budowa kompleksu podziemnych korytarzy rozpoczęła się tutaj w 1943 roku, a prace, których nie ukończono, trwały do końca wojny.

Kilka kilometrów korytarzy, a także betonowe hale powstały dzięki ogromnemu wysiłkowi więźniów obozów koncentracyjnych i jeńców wojennych.

Turyści, którzy przyjadą odwiedzić Osówkę, mają do wyboru dwie trasy: historyczną – którą można zwiedzać Osówkę razem z przewodnikiem lub ekstremalną.

podziemne-miasto-osówka.jpg
foto.dreamstime.com

Ta druga jest bardzo trudna do pokonania, a jednym z jej elementów jest, np. przeprawa łódką desantową przez zalane korytarze.

Czytaj także: WILCZY SZANIEC I ZNALEZISKA Z KWATERY HITLERA

♦ Chcesz wciąż poznawać więcej tajemnic świata? KLIK

Komentarze