W EGIPCIE ODKRYTO 27 SARKOFAGÓW SPRZED PONAD 2500 LAT

egipt-sarkofagi.jpg
Źródło: Internet

Archeolodzy w Egipcie odkryli 27 trumien na terenie starożytnej nekropolii Sakkara, cmentarzysku, na którym znajduje się również jedna z najstarszych piramid na świecie – podało ministerstwo turystyki i starożytności.

Egipskie ministerstwo turystyki i starożytności ogłosiło, że zespół archeologów znalazł 14 sarkofagów zakopanych w grobowcu w pobliżu Sakkary, nekropolii położonej 40 kilometrów na południowy zachód od Kairu, która znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Szczątki znajdujące się w szybie grobowym o głębokości około jedenastu metrów zostały zakopane ponad 2500 lat temu.

Odkryto je po dwóch poszukiwaniach przeprowadzonych we wrześniu 2020 roku.

Pierwsza inspekcja zakończyła się wydobyciem 13 sarkofagów, co wraz z odkryciem kolejnych 14 w dniu 20 września 2020 roku doprowadziło, według National Geographic, do odkrycia łącznej liczby 27 trumien.

Khaled El-Enany, egipski minister turystyki i starożytności zapewnił na Twitterze, że jest to „bardzo ekscytujące odkrycie” i to „dopiero początek”.

sarkofagi-egipt.jpg
Źródło: Internet

Większość sarkofagów wydaje się dobrze zamknięta i zakonserwowana, dlatego pozwala archeologom jako pierwszym zbadać bogato ozdobione szczegóły.

Trumny mają oryginalną kolorystykę i są pokryte hieroglifami.

Oprócz sarkofagów znaleziono szereg małych przedmiotów, które sugerują, że grobowiec nadal zawiera przedmioty nadające się do odzyskania.

W kwietniu 2020 roku ministerstwo poinformowało, że podczas wykopalisk udało się wydobyć kilka sarkofagów z wapienia i część z drewna, w którym nadal znajdowały się mumie.

To był początek do operacji archeologicznej, która potwierdziła, że głęboko w nekropolii wciąż znajdują się pozostałości poprzednich cywilizacji.

Archeolodzy nadal analizują swoje odkrycie, aby udzielić więcej odpowiedzi na pytania, które pojawiły się podczas wykopalisk.

⇒ Czytaj także: HYPATIA – KOSMICZNY KAMYK Z EGIPTU

♦ Zareklamuj wydarzenie, swoją działalność, produkty itd. – dodaj ogłoszenie KLIK

♦ Współpraca reklamowa na portalu ⇒ kontakt@odkrywamyzakryte.com

Chcesz poznać więcej tajemnic świata? KLIK

Komentarze