SZUNGIT – NATURALNA METODA OCZYSZCZANIA WODY

szungit-minerał.jpg
SZUNGIT fot.depositphotos.com


Jakiś czas temu pisaliśmy o niezwykłej pamięci wody i o wielkiej mocy żywej wody. Dziś chcemy przedstawić Wam szungit, czyli naturalny sposób na „wyprodukowanie” w warunkach domowych żywej wody o cennych właściwościach leczniczych. Jednak nie będzie to „zwykła” żywa woda, lecz doceniana w Rosji od prawie 30 lat woda szungitowa.

Moc prosto z Rosji

Na północnym zachodzie europejskiej Rosji leży Karelia, autonomiczna republika, w której od ponad 300 lat znany jest szungit – czarny kamień a w rzeczywistości bardzo wysokiej jakości węgiel.

Przyjmuje się, że niektóre kamienie szungitu mogą mieć 95%, a nawet 99% czystego węgla. Zakłada się, że złoża zajmujące powierzchnię 9 tys. m2 i zalegające w najstarszych warstwach skorupy ziemskiej mają ponad 2 miliardy lat!

W Rosji od bardzo dawna znano zadziwiające właściwości szungitu, z tym że wówczas minerał ten nazywany był kamieniem aspidowym dynastii Romanowych – Michała Fiodorowicza.

 

dawna-rosja-szungit.jpg
fot.depoditphotos.com

 

Piotr I, który cierpiał na rozstrój żołądka i kamienie w nerkach, wypróbowawszy na sobie cudowną moc wody przygotowanej na kamieniu aspidowym, wydał rozporządzenie, w którym zalecał każdemu żołnierzowi noszenie go przy sobie.

Według niektórych źródeł minerał ten przyczynił się po części do wygrania przez armię rosyjską Bitwy pod Połtawą.

Otóż latem 1709 roku panowała niebywała susza, a woda w zbiornikach zazieleniła się od glonów. Armia szwedzka wraz z królem Karolem XII rozchorowała się i szybko utraciła siłę w boju.

Natomiast żołnierze rosyjscy wykorzystali moc kamienia i pili oczyszczoną przez niego wodę. W ten sposób zachowali zdrowie i szybko pokonali Szwedów.

W 1719 roku Piotr I wydał rozkaz zbudowania pierwszego w Rosji uzdrowiska „Marcjalne Wody” (nazwa pochodzi od boga wojny, Marsa).

Zdrowotne właściwości szungitu w czasach obecnych oficjalnie potwierdzono jednak dopiero w 1992 roku, mimo że od 1990 roku jest on wykorzystywany w Rosji jako podstawowy środek do filtrowania i oczyszczania wody.

Węgiel i fulereny

Szungit posiada wysoką zawartość węgla, którego molekuły przypominają strukturą piłkę nożną i są nazywane fulerenami.

W Rosji dostępne są dwa rodzaje szungitu. Niższa klasa ma między 30 a 50% węgla, matowy wygląd oraz mniejszą ilość fulerenów.

Drugi gatunek to szungit szlachetny, który ma błyszczący kolor i więcej fulerenów, jednak jego występujące ilości wynoszą zaledwie 1%.

Fulereny są (obok grafitu i diamentu) trzecią alotropową odmianą węgla i… wielką nadzieją medycyny.

 

Fulereny.jpg
Budynek Petrozavodsk State University i cząsteczki fulerenu. Petrozavodsk, Federacja Rosyjska fot.depositphotos.com

 

Za odkrycie fulerenów Harold Kroto z Uniwersytetu Sussex w Brighton (Wielka Brytania) oraz zespół R.E. Smalley i R.F. Curl jr. Z Uniwersytetu Rice w Huston (Teksas, USA) w 1996 roku otrzymali Nagrodę Nobla z dziedziny chemii.

Harold Kroto kontynuował badania nad fulerenami na Uniwersytecie Sussex, m.in. wyodrębniał je w bardzo żmudny sposób z sadzy i rozpoczął badania nad ich właściwościami chemicznymi.

Fulereny znajdujące się w szungicie są odpowiedzialne za wiele właściwości leczniczych. Dzięki tym specyficznym właściwościom chemicznym posiada on zdolność do pochłaniania toksycznych substancji.

Szungit czyli Naturalna zmiana

Przygotowanie wody szungitowej wymaga jedynie umieszczenia kamieni szungitu na stałe w naczyniu, dzbanku lub filtrze z wodą, z której korzystamy na bieżąco.

Wystarczy 100g szungitu na litr wody. Woda powinna odstać minimum 3 doby i dopiero wtedy można ją wypić.

 

szungit.jpg
SZUNGIT fot.123rf.com

Ilość fullerenów wychodzących do wody z biegiem czasu ulega pomniejszeniu, co z kolei wpływa na osłabienie leczniczych właściwości szungitu. Dlatego należy wymieniać kamienie raz na 3 miesiące a co dwa tygodnie gruntownie je przepłukać.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, szungit jest doskonałym absorbentem, we właściwościach oczyszczających nie ma sobie równych. Jako minerał strukturyzuje wodę i akumuluje na swojej powierzchni prawie 95% wszystkich jej zanieczyszczeń.

Dzięki temu woda staje się przejrzysta, nasycona cennymi substancjami, a w smaku przypomina wodę źródlaną.

Szungit potrafi oczyścić wodę z:

 • metali ciężki
 • pestycydów
 • chloru
 • azotanów
pescytydy.jpg
ROLNIK ROZPYLA PESTYCYDY fot.depositphotos.com
 • żelaza koloidalnego pochodzącego z rur wodociągowych
 • fenoli
 • dioksyn
 • farmaceutyków
 • wirusów
 • bakterii
 • olejów
 • izotopów promieniotwórczych

Zdrowy toast szungicianką

Picia szungiciaki (wody szungitowej) nie trzeba się obawiać. Jest całkowicie nietoksyczna i wręcz przeciwnie – współczesna medycyna potwierdziła, że szungit posiada duże właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne.

Wody szungitowe są pomyślnie stosowane w leczeniu schorzeń krwi, stawów, narządów oddechowych i trawienia, układów krążenia i nerwowego.

Prowadzone są badania w zakresie ewentualnego zastosowania szungitu do zwalczania chorób nowotworowych.

Woda ta nasyca ciało mikro i makroelementami, zmniejsza stany zapalne, bóle i obrzęki stawów, oczyszcza przewód pokarmowy z bakterii chorobotwórczych, ma właściwości przeciwbólowe, oczyszcza i wzmacnia stawy oraz kości, leczy przeziębienie i grypę, ból gardła i zapalenia dziąseł, likwiduje nadkwasotę żołądka, wzmacnia system odpornościowy, energetyzuje organizm, usuwając chroniczne zmęczenie oraz … łagodzi kaca.

 

kac.jpg
KAC fot.depositphotos.com

 

Ponadto zawarte w szungicie fulereny pomagają w przypadku alteriosklerozy, leczeniu osteoporozy i są silnymi antyoksydantami (silniejszymi od witaminy C i E).

Szungiciankę można również stosować zewnętrznie w postaci płukanek lub okładów na wypadające włosy, problemy dermatologiczne, trudno gojące się rany, odleżyny, uporczywy trądzik, zmarszczki, poparzenia, łuszczycę i obrzęki.

P.S. Informacje są prywatnymi opiniami i poglądami. Nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np lekarza. Wszelkie rady które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.

Szungit kupisz tutaj kliknij

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

Komentarze