SUMEROWIE i ANUNNAKI

sumerowie
Prawo autorskie: swisshippo / 123RF Zdjęcie Seryjne

Sumerowie byli starożytnym ludem, którego pochodzenie do końca nie jest znane. Rozkwit ich kultury datowany jest na rok około 4500 p.n.e. na terenie dzisiejszego Iraku (dawna Mezopotamia).
Sumerowie mieli dość zaawansowaną cywilizację z własnym, wyszukanym językiem i systemem pisania.

Posiadali oni także ogromną wiedzę na temat naszego Układu Słonecznego, astronomii oraz matematyki. Do dziś korzystamy z ich wiedzy i systemów matematycznych oraz sposobów obliczania czasu i kalendarza.

Oprócz ich zaawansowanego języka i ogromnej świadomości na temat kosmosu cywilizacja Sumerów wykorzystywała także nowoczesne metody rolnicze. Ponadto ten starożytny lud umiał wytwarzać cegły i budować z nich piramidy.

Podobnie jak ich skomplikowany język, skomplikowany był także ich system religijny, do którego wliczały się setki bogów i obrzędów.

 

Sumeryjski-artefakt,jpg
Sumeryjski artefakt fot.depositphotos.com

 

Według tekstów, które przetrwały do naszych czasów wiemy, że każde miasto stworzone przez Sumerów miało własnego boga, który miał nad nim czuwać. Prace archeologiczne prowadzone przez lata na terenie dawnych sumeryjskich miast pozwoliły na odkrycie glinianych tabliczek.

Na jednej z nich mowa jest o tym, że Ziemia jest siódmą planetą, licząc od Plutona. Powstało, więc pytanie, skąd starożytny lud posiadł tak ogromną wiedzę o kosmosie i skąd ponad sześć tysięcy lat temu wiedzieli o Plutonie?

Wielu uważa, że wiedza ta została im dana od bogów, a niektórzy uważają, że bogami były istoty pozaziemskie. W języku sumeryjskim zwano ich „Annunaki”.

Sumerowie w służbie bogom

O sumeryjskich bogach wiele powiedziała tabliczka gliniana znaleziona w Nippur – starożytnym mieście, które zostało założone w 5000 r. p.n.e. Według tej tabliczki istoty pozaziemskie były podobne do człowieka i władały Ziemią.

Istoty te były określane mianem bogów, którzy mieli prawo do podróżowania po niebie. Zgodnie z mitologią sumeryjską Anu (który był bogiem bogów) uważał, że praca, którą wykonywali bogowie była dla nich zbyt wielka i ciężka.

 

Sumerian cuneiform word fot.depositphotos.com

 

Jego syn Enki zaproponował ideę stworzenia człowieka, który pomoże im w pracy. Enki oraz jego siostra Ninki współpracowali ze sobą, by ten pomysł wprowadzić w życie.

Według Sumerów jeden z bogów został złożony w ofierze, a jego ciało i krew zmieszano z gliną. Tak oto stworzono pierwszego człowieka – na podobieństwo bogów. To ciekawe, że Sumerowie uważali, że człowiek został stworzony na obraz Boga. Podobnie było w innych krajach biblijnych.

Stworzenie człowieka i wojna bogów

Zgodnie z teoriami Sumerów, Annunaki zamieszkiwały Ziemię na długo przed ludźmi. Od dłuższego czasu krąży także hipoteza o tym, jako że Annunakom zabrakło środków na własnej planecie i aby przetrwać, byli zmuszeni wybrać się w poszukiwaniu innej planety, by odnowić swoje zasoby (w szczególności miało im chodzić o złoto).

Ponieważ wydobywanie minerałów stało się tak intensywne, to właśnie bogowie stworzyli człowieka do pomocy w pracy.

Co ciekawe pierwszy człowiek został stworzony w raju, który przedstawiony był jako ogród bogów. Uważa się, że znajdował się on gdzieś pomiędzy rzekami Eufrat i Tygrys. Pierwsi ludzie stworzeni przez Enki i Ninki byli niezdolni do reprodukcji.

 

sumeryjski-artefakt.jpg
Sumeryjski artefakt fot.depositphotos.com

 

Zostało to później przez nich zmodyfikowane, co bardzo rozgniewało Enili – boga, będącego bratem Enki i Ninki. Rozpoczęło to konflikt między bogami.

Według specjalistów od sumeryjskiej kultury to właśnie ta kłótnia stała się powodem, przez który Annunaki opuściły Ziemię i pozostawili ludzi samych sobie.

Sumerowie nie byli pierwszą ani ostatnią cywilizacją, która mówiła o istotach przybywających na ziemię z nieba. W wielu innych kulturach rozmieszczonych po całym świecie odkrywa się podobne historie. Często istoty te przekazywały ludziom bezcenną wiedzę.

 

Książkę o Sumerach (en) kupisz tutaj kliknij

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

Komentarze