ROŚLINA KUDZU – POMOC W NAŁOGACH PROSTO Z NATURY

Roślina kudzu
Prawo autorskie: afumedia / 123RF Zdjęcie Seryjne

Lista szkód wyrządzonych przez uzależnienia od narkotyków, alkoholu, leków uspokajających i nasennych, dopalaczy itp. jest tak długa, jak trudna i długa jest sama droga wychodzenia z uzależnienia.

Statystyki alarmują, że napoje alkoholowe są najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną wśród młodzieży.

Farmakoterapia i psychoterapia jako podstawowa droga do wyjścia z nałogu często są niewystarczające. Od ponad 20 lat w Kanadzie i od 18 lat w Polsce rozpowszechniany jest (z mniejszym – niestety, niż z większym skutkiem) projekt popularyzacji i wdrożenia nowoczesnej terapii rośliną kudzu, która jest wielką pomocą w walce z nałogami, a zwłaszcza z alkoholizmem.

Roślina kudzu, czyli azjatyckie zioło, a amerykański chwast

Roślina kudzu rośnie dziko w krajach azjatyckich, gdzie od wieków jest uznawanym dodatkiem do potraw, jak również środkiem zapobiegającym nałogom.

Do Stanów Zjednoczonych przybyła ponad 100 lat temu prosto z Japonii. Wówczas zaimportowano ją w celu wzmocnienia brzegów rzek.

 

kwiat-kudzu.jpg
Kwiat Kudzu fot.123rf.com

 

Jednak jej silny rozrost spowodował, że roślina ta opanowała tereny zielone rzek, łąk, pól, lasów, a nawet parków, parkingów i placów przy centrach handlowych.

Dlatego też powszechnie zaczęto ją uważać w USA za trudny do wytępienia chwast.

Dopiero w latach 90. XX wieku harwardzcy naukowcy poważnie zaczęli się przyglądać tej roślinie. Wyizolowani z rośliny kudzu substancję, która:

  • 90% redukuje pociąg do alkoholu,
  • chroni organy zniszczone przez nałóg,
  • wspomaga prawidłową pracę układu nerwowego.

Odpowiedzialność pueraryny za walkę z nałogiem

Za cały antynałogowy mechanizm działania rośliny kudzu odpowiedzialne są pueraryny, które stanowią 80% izoflawonów zawartych w korzeniu tej rośliny. To właśnie one odpowiadają za odczuwanie mniejszej potrzeby spożywania alkoholu.

Pueraryny wspomagają również proces odtruwania organizmu z toksyn powstających podczas metabolizmu alkoholu oraz wpływają na ustabilizowanie życia emocjonalnego osoby uzależnionej.

Roślina kudzu wpływa na metabolizm poprzez modyfikowanie działania dehydrogenazy alkoholowej i sprawiając, że łagodnie zostaje hamowane powstawanie w organizmie aldehydu i kwasu octowego.

Poza tym ingeruje w mózgowy system nagradzania – podnosi stężenie neurotransmiterów m.in. dopaminy i serotoniny, czym reguluje sferę emocjonalną osoby uzależnionej w konsekwencji, czego i nie ma potrzebny stymulowania tego ośrodka substancjami uzależniającymi, np. alkoholem.

Dodatkowo pueraryny ograniczają występowanie zatrucia alkoholowego (tzw. kaca), czyli takich objawów jak wymioty, nudności, bóle głowy, nadmierna potliwość zaczerwienienie twarzy czy też zmęczenie i drażliwość.

Roślina kudzu pomaga nie tylko w uzależnieniach

Jak się okazuje, substancje zawarte w korzeniu kudzu wykazują również inne prozdrowotne właściwości.

Izoflawony takie jak daidzeina i pueraryna poprawiają mikrokrążenie i zmniejszają lepkość krwi, dzięki czemu korzystnie wpływają na leczenie niewydolności naczyń krwionośnych oraz chorób serca.

Ponadto istotnie obniżają ciśnienie tętnicze krwi i napady bólowe towarzyszące chorobie wieńcowej.

Odnotowano także, że spożywanie korzenia kudzu łagodzi u kobiet objawy menopauzalne a u mężczyzn te związane z andropauzą.

 

kudzu.jpg
Kudzu roślina fot.123rf.com

 

Zmniejsza intensywność bólu migrenowego, podwyższa libido, wspomaga trawienie i odchudzanie, poprawia samopoczucie, a także korzystnie wpływa na zahamowanie rozwoju osteoporozy.

Zawarte w roślinie kudzu, izoflawony są poza tym silnymi substancjami antyoksydacyjnymi, dzięki czemu wykazują właściwości antynowotworowe i przeciwutleniające.

Wśród Chińczyków roślina kudzu jest popularnym lekiem stosowanym przy występowaniu objawów grypy, przeziębienia, biegunki, zaburzeniach pracy żołądka i jelit, nudnościach, bólach głowy, alergii, a nawet cukrzycy.

Prozdrowotny napój z rośliny kudzu

Sproszkowany korzeń kudzu ma najsilniejsze właściwości. Dlatego też należy unikać preparatów w formie tabletek a szczególnie tych z dodatkiem konserwantów.

Najlepiej spożywać roślinę w postaci przygotowanego napoju.

Do jego sporządzenia potrzebujemy:

  • jedną łyżeczkę proszku z korzenia rośliny kudzu,
  • szklankę zimnej wody,
  • pół szklanki soku jabłkowego lub 2 łyżeczki słodu jęczmiennego.

Rozpuszczone w niewielkiej ilości wody, kudzu należy połączyć z wrzącą wodą i pozostałymi składnikami. Roztwór trzeba gotować na średnim ogniu ciągle mieszając, aż do momentu, gdy napój stanie się przezroczysty. Małymi łykami, powoli należy wypić gorący napój.

Taka mikstura doskonale zrelaksuje umysł i ciało, zmniejszy stres, pomoże w wyzbyciu się nałogów, obniży gorączkę, zlikwiduje bóle głowy, bóle menstruacyjne oraz zwalczy problemy żołądkowo-jelitowe.

 

Kudzu kupisz tutaj kliknij

P.S. Informacje są prywatnymi opiniami i poglądami. Nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np lekarza. Wszelkie rady które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

Komentarze