KALENDARZ Z ABERDEENSHIRE – NAJSTARSZY „KALENDARZ” ŚWIATA

kalendarz-z-Aberdeenshire.jpg
foto.depositphotos.com

Kalendarz z Aberdeenshire – odkryty w Szkocji, jak się okazuje, jest najstarszym odnalezionym kalendarzem na świecie. W czym tkwi jego niezwykłość?

Kalendarz z Aberdeenshire – odkrycie

W 2004 roku na zlecenie the National Trust for Scotland zostało odkopane antyczne siedlisko podczas wykopalisk archeologicznych.

Przeprowadzono nowe badania, które wykazały, że siedlisko to zawierało zaawansowany system kalendarza sprzed około 10 000 lat, a to sprawia, że jest on najstarszym kalendarzem, który odkryto na świecie.

To antyczne siedlisko znajduje się w Warren Field, Crathes, Aberdeenshire i obejmuje długi na 50 metrów rząd dwunastu dołów, a zostały one stworzone w epoce kamiennej przez Brytów i były używane od około 8000 roku p.n.e., czyli na początku okresu mezolitycznego, do około 4000 lat p.n.e., czyli wczesny neolit.

Przeprowadzona została analiza przez zespół naukowców z Uniwersytetu w Birmingham, a podczas niej wykorzystano specjalnie zaprojektowane oprogramowanie, które miało zbadać związki pomiędzy wykopanymi dołami, topografią oraz ruchami księżyca i słońca.

analiza-kalendarz.jpg
Źródło: Internet

Podczas przeprowadzania analizy okazało się, że doły te reprezentują miesiące w roku, ale też fazy księżyca, a poprzez to kalendarz ten jest starszy o 5000 lat niż ten najstarszy, który był do tej pory znany z epoki brązu, a został odnaleziony w Mezopotamii.

Prymitywny i uproszczony kalendarz? Wcale nie!

Kalendarz ten, chociaż jest bardzo stary, nie jest wcale prymitywny i uproszczony.

Doły, które się w nim znajdują, zostały uformowane w złożoną konstrukcję łuku, a w nim każdy miesiąc księżycowy został podzielony na trzy okresy dziesięciodniowego tygodnia i do tego reprezentowały one fazy księżyca w odpowiednich kwadrach.

kalendarz-szkocja.jpg
Źródło: Internet

Dzięki temu kalendarzowi można było również obserwować również wschód słońca w środku zimy, a to pozwalało co roku na kalibrację kalendarza księżycowego, aby można go było z powrotem dostosować z rokiem słonecznym.

Poza tym cały ten łuk przedstawia cały rok, ale też może odzwierciedlać ruchy Księżyca po fazach.

Dzięki temu odkryciu można się dowiedzieć, że nasi przodkowie nie byli tak bardzo prymitywni, jak pokazują to różne podręczniki historii.

⇒ Czytaj także: LIBER LINTEUS – ENIGMATYCZNA KSIĘGA ETRUSKÓW

♦ Zareklamuj wydarzenie, swoją działalność, produkty itd. – dodaj ogłoszenie KLIK

♦ Współpraca reklamowa na portalu ⇒ kontakt@odkrywamyzakryte.com

Chcesz poznać więcej tajemnic świata? KLIK

Komentarze