DWARKA – ZAGINIONE MIASTO ZBUDOWANE PRZEZ BOGA

dwarka.jpg
foto.shutterstock.com

Dwarka to starożytne miasto, o którym mówi się, że zostało zbudowane przez Boga. Wzmianki o nim znajdują się w jednym z najświętszych i starożytnych tekstów na Ziemi, Mahabharacie. Do niedawna samo istnienie tego miasta było kwestią legend i mitów. Jednak historia, mity i legendy są oddzielone cienką linią od rzeczywistości…

Brama do nieba

To legendarne starożytne miasto zostało założone przez Śri Krysznę, jest uważane za niezwykle ważny historyczny obiekt w Mahabharacie.

Współczesne miasto Dwarka, które w sanskrycie oznacza „Bramę do nieba”, znajduje się na północny zachód od indyjskiego stanu Gudźarat,

Dwarka jest uważana za jedno z czterech świętych miejsc pielgrzymek hinduizmu i za jedno z siedmiu starożytnych miejsc kultu religijnego w kraju.

Współczesne miasto Dwarka czerpie swoją sławę ze starożytnego, zagubionego miasta Dwarka / Dwaraka, które ponoć było pierwszą dużą stolicą Gudźarat, o którym wspomniano w wielu starożytnych tekstach, w tym w Mahabharacie, Hariwamsa, Bhagawatapurana i Skandapurana.

dwarka.jpg
foto.shutterstock.com

To te teksty wyjaśniają, w jaki sposób Kriszna stworzył to legendarne miasto.

Zanim ono powstało, Kriszna mieszkał w mieście Mathura, które było nieustannie atakowane – w sumie siedemnaście razy – przez Jarasandę, króla tyranów, władcę Magadha.

We wszystkich siedemnastu bitwach Kryszna zwyciężył, ale Jarasanda nie poddał się i postanowił zaatakować Mathurę po raz osiemnasty.

Kryszna postanowił nie ryzykować życia swojego ludu i postanowił zbudować inne miasto na wyspie położonej na zachodnim wybrzeżu Indii.

Skomplikowana historia

Miasto Dwarka było wyjątkowo dobrze chronione i można było do niego dotrzeć tylko łodzią.

Było również wyjątkowo dobrze zaplanowane: podzielone na sześć sektorów, które z kolei zostały podzielone na dzielnice mieszkaniowe i handlowe.

W mieście znajdowały się piękne, szerokie drogi, niewiarygodnie udekorowane place, ogrody i sztuczne jeziora oraz ponad 800 pałaców wykonanych ze złota i kamieni szlachetnych.

Legendarne miasto Dwaraka było także miejscem potężnej „bitwy powietrznej”.

Opisy tego wydarzenia są niezwykle interesujące, a współcześni badacze sugerują, że zawiłe opisy bitewnej potyczki dają wskazówki na temat możliwości zastosowania jakiejś zaawansowanej technologii, a nawet i statków kosmicznych.

kriszna.jpg
foto.shutterstock.com

Według starożytnych tekstów sanskryckich, posiadając swój pojazd powietrzny Salwa, zaatakował miasto Dwaraka.

Duże części miasta zostały zniszczone podczas ataku i prawdopodobnie sytuacja ta nie miałaby końca, gdyby Kriszna nie odpowiedział, strzelając w jego stronę z potężnej broni przypominającej błyskawicę.

Ponoć wystrzelone z niej strzały dawały odgłos jak grzmot i przypominały błyskawice lub promienie słońca.

Według legendy Kriszna ostatecznie opuścił ziemię, a ocean pochłonął stworzone przez niego miasto Dwaraka.

Dwarka – fikcja czy rzeczywistość?

Do niedawna uważano, że miasto Dwaraka istnieje tylko w mitologii.

Jednak teraz, gdy eksperci faktycznie odkryli dowody istnienia takiego miasta w pobliżu współczesnej Dwarki, historia się zmienia, a wraz z nią rozumienie i interpretacja starożytnych tekstów, takich jak Mahabharata.

W pobliżu współczesnego miasta Dwarka, 20 km od wybrzeża, pod wodą odkryto ruiny dawnych budowli.

Podwodni archeolodzy odkryli wiele starożytnych artefaktów w Zatoce Cambay, w tym materiały budowlane, ceramikę, fragmenty ścian, koraliki, rzeźby oraz ludzkie kości – wszystkie z nich mają co najmniej 9500 lat.

Eksperci uważają, że obszar, na którym istniało starożytne miasto, został zanurzony przez topniejące czapy lodowe, jakieś 10 000 lat temu.

⇒ Czytaj także: STAROŻYTNE MIASTO BURITACA – SKARB W SERCU KOLUMBIJSKIEJ DŻUNGLI

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

Komentarze