CZARNA DZIURA – PORTAL DO INNYCH WYMIARÓW?

czarna-dziura-jpg.
Prawo autorskie: catmando / 123RF Zdjęcie Seryjne

Na początku XX wieku świat obiegła histeryczna wiadomość, zwiastująca koniec świata wskutek wchłonięcia Ziemi przez czarną dziurę żerującą w naszej galaktyce. Naukowcy twierdzili, że najbliższa nam czarna dziura – Sagittarius A – jest już na tyle duża (ponad 4 miliony mas słońca) i znajduje się wystarczająco blisko (27 tysięcy lat świetlnych), że krytyczny scenariusz można uważać za niemal pewny.

Prawie natychmiast obśmiano tę teorię. Elementarna wiedza astronomiczna opiera się na założeniu, że choć czarne dziury wchłaniając materię wokół, powiększają się dynamicznie – galaktyka powiększa się również – w podobnym tempie.

Oznacza to, że Ziemia i jej mieszkańcy powinni być spokojni i bezpieczni.

I że nie zostaniemy zjedzeni przez czarną dziurę – ludzkość nie będzie świadkiem katastrofy.

W 2016 roku wydarzyło się jednak coś, co rzuca całkowicie nowe światło na historię czarnych dziur i ich możliwości. I nie chodzi o umiejętność zakrzywiania czasoprzestrzeni czy nieznane światy czekające za horyzontem zdarzeń.

Chodzi o unikalne zdolności czarnych dziur, o które ich dotąd nie podejrzewaliśmy. Naukowcy zlokalizowani w kilku miejscach badawczych na świecie – między innymi za pomocą teleskopu Hubble’a – zaobserwowali intrygujące zachowania gigantycznych superrmasywnych potworów.

Zanotowaną anomalią w stosunku do wcześniejszych obserwacji jest fakt znacznego rozrastania się czarnej dziury w stosunku do otaczającej ją galaktyki, a także uciekanie od innych galaktyk, dla uniknięcia połączenia z innymi czarnymi dziurami. Jedna i druga aktywność czarnych dziur znacząco wpływa na ludzkie pojmowanie zagrożenia ze strony kosmosu.

Zaledwie kilka miesięcy temu astronomowie z NASA zauważyli w jednej z galaktyk eliptycznych, nazwanej NGC1600, ponadprzeciętnych rozmiarów czarną dziurę, o masie w przybliżeniu około 17 miliardów mas słońca. Pozornie przeciętna wiadomość – znamy już bowiem większe obiekty. Uwagę badaczy zwrócił inny fakt.

 

czarna-dziura-jpg.
Prawo autorskie: sakkmesterke / 123RF Zdjęcie Seryjne

Uciekająca czarna dziura

Czarne dziury, zwłaszcza te ogromne, mają tendencję ekspansywną – dążą do pochłaniania kolejnych galaktyk i łączenia się z ich czarnymi dziurami.

W galaktyce NGC1600 czarna dziura zdawała się uciekać od galaktycznych skupisk – unikała połączenia z innymi dziurami, ale z wielką mocą pochłaniała masę znajdującą się w pobliżu.

Taka uciekająca czarna dziura nie daje najmniejszych szans obiektom znajdującym się w jej polu rażenia. Miejmy to na uwadze. Drugie odkrycie szokuje jeszcze bardziej.

Na podstawie obserwacji dość wyraźnych zdjęć wykonanych teleskopem Huble’a zauważono, że jedna z uciekających czarnych dziur znajduje się w centrum maleńkiej galaktyki, która jest aktywnie wchłaniana z wielką siłą.

Prawdopodobnie była to normalna, pełnowymiarowa galaktyka, która wraz z spermasywną czarną dziurą dostała się do tzw. studni grawitacyjnej, gdzie proces wchłaniania przez czarną dziurę okazał się zbyt silny i szybki jak na jej możliwości regeneracyjne (powstawanie nowych ciał niebieskich).

Ponieważ procesy gwiazdotwórcze praktycznie nie funkcjonują, los planet z tej galaktyki jest właściwie przesądzony. Zostaną wchłonięte i zapomniane przez wszechświat…

Czego nas uczy ta historia? Ano tego, że nawet tak mało aktywna czarna dziura, jak nasz Sagittarius A potrafi nieźle nabroić w galaktyce. I tego, że nie możemy być tak pewni jutra – bo znane są przykłady zjadania całych galaktyk przez ich własne czarne dziury.

A także tego, że choć wiele już wiemy o kosmosie, gwiazdach, planetach i innych obiektach, wciąż stanowimy jedynie drobiazg w niezliczonym wszechświecie.

Może jeszcze nie dziś, może nie jutro – ludzkość stanie się świadkiem niezwykłych przemian w układzie słonecznym, galaktyce, kosmosie.

Obyśmy wtedy już mieli wiedzę, jak sobie poradzić z ewentualną koniecznością ewakuacji – żebyśmy nie zostali pochłonięci przez czarną dziurę…

Książkę CZARNE DZIURY – STEPHEN HAWKING kupisz tutaj kliknij
Dvd KOSMOS – TAJEMNICE WSZECHŚWIATA 16: CZARNE DZIURY kupisz tutaj kliknij

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

Komentarze