SAGITTARIUS B2 – PRAWDZIWY ZAPACH KOSMOSU

Sagittarius B2
Prawo autorskie: rolffimages / 123RF Zdjęcie Seryjne

W galaktyce Drogi Mlecznej, 27 tysięcy lat świetlnych od Ziemi oddalony jest obłok molekularny gazu i pyłu – Sagittarius B2. Odkryty został w 1995 roku w pobliżu Gwiazdozbioru Orła.

Jego skomplikowaną budowę podzielono na trzy główne części:

  • północną,
  • środkową,
  • południową.

Chmura ta jest tak olbrzymia, że jest ok. 3 miliony razy większa od Słońca i prawie 40 razy gęstsza niż typowy obłok molekularny.

Istnieje jednak pewien fakt na temat obłoku Sagittarius B2, który zachwyca i zadziwia.

Otóż pachnie on trochę jak rum i „smakuje” prawie jak maliny…

Zapach malin w kosmosie?

To, że Sagittarius B2 (Sgr B2) pachnie rumem lub malinami może zadziwiać, jednak grupa astronomów z Instytutu Maxa Plancka, która korzystała z radioteleskopu IRAM umieszczonego na górze Pico Veleta w Hiszpanii, przebadała i niejako potwierdziła ten fakt.

Jak się okazuje w obłoku wśród różnych substancji chemicznych wykryto obecność znacznych ilości mrówczanu etylu.

Mrówczan etylu jest estrem kwasu mrówkowego i etanolu, który naturalnie na Ziemi występuje w wielu owocach (w tym malinach).

Naukowcy wysnuli, zatem wniosek, że to właśnie on może nadawać tej chmurze czegoś w rodzaju zapachowych powiązań z rumem i malinami.

Alkoholowe rezerwy

Jednak występowanie mrówczanu etylu w obłoku Sagittarius B2, związane jest z miliardowymi pokładami alkoholu, w tym przeznaczonego do picia alkoholu etylowego.

Astronomowie badający obłok stwierdzili, że zawiera on go tak dużo, że byłby w stanie dostarczyć nam 400 bilionów litrów piwa, co sprawia, że każdy Ziemianin musiałby wypijać go ponad 170 tysięcy litrów dziennie przez wiele miliardów lat!

Sagittarius B2
Prawo autorskie: grandfailure / 123RF Zdjęcie Seryjne

Takie odkrycie zafascynowało astronomiczny świat nauki, bowiem cały czas zastanawiano się, w jaki sposób powstały tak olbrzymie rezerwy alkoholu w przestrzeni kosmicznej?

Otóż założono, że alkohol etylowy łączy się z cząsteczkami pyłów, które powstają podczas tworzenia się gwiazdy. Gdy pył zmierza ku gwieździe, alkohol rozgrzewa się, oddziela od rdzenia cząsteczki i staje się niezależnym gazem.

Dlaczego?

Ponieważ gwiazda, która dopiero powstała jest otoczona przez obłok Sagittarius B2. Krążące w pobliżu cząsteczki gazu, absorbują wysyłane przez nią promienie i następnie emitują absorbowaną energię pod różnymi kątami.

Z racji tego, że różne związki odbijają promienie pod różnymi kątami, naukowcy mogli potwierdzić, że w Sagittarius B2 występuje około 50 typów różnych cząsteczek, w tym:

  • cyjanek propylu będący śmiertelnym związkiem,
  • aceton,
  • siarkowodór,
  • glikol etylenowy.

Dlatego też póki co „namacalne” poczucie zapachu rumu i malin na Sagittarius B2 jest dla człowieka niewykonalne.

Cząsteczki życia w obłoku Sagittarius B2

W 2008 roku zespół prowadzony przez Arnaud Belloche w Bonn stwierdził, że w owym obłoku molekularnym, gdzie formują się nowe gwiazdy istnieje aminoacetonitryl – bliski związek glicyny, najprostszego aminokwasu białkowego.

W 2014 r. ta sama grupa naukowców używając 20 teleskopów odbierających fale radiowe w Atacama Large Millimeter Array w Chile, ogłosiła pierwsze wykrycie cząsteczki międzygwiezdnej posiadającej rozgałęziony szkielet węglowy – cząsteczkę cyjanku izopropylowego.

Odkrycie to dowiodło, że złożone aminokwasy mogą występować także w kosmosie.

W połowie 2016 roku zespół astronomów kierowany przez dr Bretta McGuire i Brandona Carrolla odkrył pierwszą międzygwiazdową chiralną cząsteczkę – tlenek propylenu.

Cząsteczka ta została znaleziona w fazie gazowej, w zimnej, rozszerzonej molekule wokół gwiazdo-zbiorowych klastrów w obłoku Sagittarius B2.

Jest to struktura wspólna z podstawami biologii, bowiem może występować w różnych wersjach lustrzanego odbicia, tak jak np. prawa i lewa ręka.

Odkrycia, jakie dostarcza astronomom Sagittarius B2 sprawiają, że z roku na rok jesteśmy coraz bliżej rozwiązania zagadki naszego pochodzenia. Być może to właśnie „kosmiczna chemia” sprawiła, że na Ziemi powstało – życie.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

Komentarze