WYSPA KOS – GRECKA OAZA SPOKOJU NA MORZU EGEJSKIM

wyspa-Kos.jpg
Wyspa Kos foto.123rf.com

Wyspa Kos jest jedną z piękniejszych i jedną z najliczniej odwiedzanych przez turystów wysp Grecji. Piękna i malownicza oaza spokoju u wybrzeży Morza Egejskiego pozwala poznać równie piękną historię z czasów starożytnych, których pozostałości można zwiedzać aż po dziś dzień. Dlaczego Kos jest tak często odwiedzana przez turystów z całego świata? Jakie są jej najpiękniejsze miejsca?

Grecka oaza spokoju

Kos jest grecką wyspą, która sąsiaduje także z Turcją.

Położona jest u wybrzeży Morza Egejskiego.

Jest trzecią co do wielkości po Wyspie Rodos i Karpathos grecką wyspą.

Wyspa Kos została skolonizowana przez Achajów w II tysiącleciu p.n.e., następnie należała do Dorów, a od 1947 roku Kos należy do Grecji.

wyspa-Kos.jpg
Wyspa Kos fot.123rf.com

Przeważającą religią na wyspie Kos jest prawosławie.

Wyspa nie jest duża, ma zaledwie 50 km szerokości i 10 km długości.

Można ją zwiedzić samochodem w jeden dzień.

Turyści chętnie odwiedzają Kos właśnie z tego względu – niewielkich rozmiarów wyspa jest idealnym miejscem odpoczynku dla osób aktywnych i tych, którzy uwielbiają ciszę i spokój.

Jedna z miejscowych legend głosi, że do dzisiaj w mieście Kos na wyspie rośnie drzewo, w którego cieniu chował się sam ojciec medycyny – Hipokrates i pod którym prawdopodobnie nauczał swoich uczniów.

Atrakcje wyspy Kos

Chociaż sama wyspa jest mała, nie brakuje na niej zabytkowych miejsc i miejscowych atrakcji.

Za główną atrakcję turystyczną wyspy Kos uchodzi świątynia Asklepiosa, boga sztuki lekarskiej, położona kilka kilometrów na zachód od stolicy wyspy.

W tym miejscu powstał pierwszy szpital, a dziś znajduje się m.in. małe muzeum prezentujące starożytne techniki leczenia.

Można tam także podziwiać ruiny łaźni i term.

agora-Kos.jpg
Ruiny agory na Kos foto.123rf.com

Na uwagę zasługuje także sama stolica wyspy Kos, czyli miasto Kos.

Można tam zwiedzić grecki, starożytny amfiteatr, ruiny twierdzy oraz pozostałości akropolu, stadionu, teatru, świątyni Afrodyty i kilku bazylik starochrześcijańskich.

Jeśli ktoś lubi zwiedzać historyczne miejsca, to warto udać się i zwiedzić ruiny Zamku Rycerzy św. Jana, które pochodzą z XV wieku.

Miłośnicy kultury i sztuki zachwycą się zasobami w Muzeum Archeologicznym Casa Romana, gdzie można podziwiać niezwykłe podłogowe mozaiki, a także ścienne inspiracje przedstawiające różne dzikie zwierzęta.

Coś dla ducha i ciała

W małej miejscowości, Agios Fokas znajdują się naturalne termy z ciepłymi, siarkowymi wodami, wypływającymi z greckich wulkanów.

Temperatura wody miejscami może dochodzić nawet do 50 stopni Celsjusza.

baseny-termalne-Kos.jpg
Baseny termalne na Kos foto.123rf.com

Warto także odwiedzić górskie miasto Zia i tam odbyć wyprawę na najwyższy szczyt wyspy Kos – Dikeos (843 m n.p.m) oraz posmakować lokalnych wyrobów takich jak np. syrop cynamonowy.

Na Kos nie brakuje największych greckich atrakcji, czyli jednych z najpiękniejszych plaż na Morzu Egejskim.

Można zrelaksować się na plażach Tigiaki, gdzie panują idealne warunki do uprawiania sportów wodnych, zwłaszcza windsurfingu oraz na Agios Stefanos Beach, gdzie krystalicznie czysta pozwala pooglądać podwodny świat.

plaża-kos.jpg
Plaża na Kos foto.123rf.com

Z kolei piękna piaszczysta plaża w Mastichari zachęca do leniuchowania, a nieduży port, otoczony tawernami i barami do kosztowania lokalnych potraw.

Ci, którzy odwiedzili tę malowniczą wyspę, chętnie wracają do niej we wspomnieniach i przy okazji kolejnych urlopowych wyjazdów.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

Komentarze