Wulkan Kelimutu leży na indonezyjskiej wyspie Flores niedaleko miejscowości Moni. Jednak przyciąga uwagę wielu osób, ponieważ na jego szczycie znajdują się trzy jeziora wulkaniczne. Znajdują się one na szczycie jednego wulkanu i położone są blisko siebie, ale ciekawostką jest fakt, że okresowo zmieniają kolory. Ich wody przybierają barwę od czerwonego i brązowego do zielonego i turkusowego. I to jest w nich najpiękniejsze.
Największa atrakcja turystyczna kraju
Park narodowy Kelimutu jest na wyspie Flores w Indonezji i jest to największa atrakcja turystyczna tego kraju, a to ze względu na wulkan Kelimutu, który się tam znajduje, który leży na wysokości 1690 m n.p.m.
To właśnie tam mieszczą się trzy jeziora w różnych kolorach, które zmieniają swoją barwę, ale też przez wielu uznawane są za miejsce spoczynku martwych dusz.
Kelimutu oznacza „wrzące jezioro”, a to wszystko dzięki temu, że znajdują się tam podwodne fumarole, czyli ekshalacje wulkaniczne.
Wydzielają się tam również gazy, a poprzez to zachodzą w wodzie i skałach reakcje chemiczne, które prawdopodobnie przyczyniają się do tego, że jeziora mają różny kolor, chociaż są na tym samym szczycie wulkanu.
Wulkan Kelimutu jest w stanie uśpionym, choć można zaobserwować jego podskórną aktywność , np. w postaci gorącej wody, która wydostaje się z głębin wulkanicznych jezior.
Jeśli chodzi o ostatnie zarejestrowane erupcje wulkanu, to miały one miejsce w 1830 roku oraz w latach 1869 – 1870.
Masyw tego wulkanu zbudowany jest z materiałów piroklastycznych oraz z zastygłej lawy.
Trzy jeziora
Geologowie ciągle zastanawiają się, dlaczego jeziora Kelimutu zmieniają kolor w nieprzewidywalny sposób, a to oznacza, że raz są błękitne, zielone, czarne, a raz czerwone, brązowe lub białe.
Są tam trzy jeziora.
To położone najbardziej na zachód nosi nazwę Tiwu Ata Mbupu, co oznacza „jezioro starych ludzi”.
Następne jest jezioro środkowe Tiwu Nuwa Muri Koo Fai, co oznacza „jezioro chłopców i dziewcząt”, a także jest jezioro wschodnie Tiwu Ata Polo, co oznacza „jezioro złych duchów”.
Najgłębsze jezioro Tiwu Nuwa Muri Koo Fai ma 127 metrów głębokości oraz 5,5 hektara powierzchni, a jego lustro położone jest na wysokości 1394,4 m n.p.m.
Jezioro Tiwu Ata Mbupu ma 67 m głębokości oraz 4,5 ha powierzchni, natomiast jego lustro znajduje się na wysokości 1354,3 m n.p.m.
Najpłytsze i najmniejsze jest jezioro Tiwu Ata Polo, które ma 64 m głębokości, 4 hektary powierzchni, a jego lustro mieści się na wysokości 1381,5 m n.p.m.
Woda w tych jeziorach ma temperaturę od 20 do 30 stopni Celsjusza, ale nurkowanie tutaj bez odpowiedniego wyposażenia jest niemożliwe ze względu na dużą zawartość kwasów, siarczanów oraz chloru.
Wierzenia ludzi
Te wulkaniczne jeziora są starsze, niż sięga ludzka pamięć i przekazywana z pokolenia na pokolenie tradycja ustna.
Zgodnie z wierzeniami, gdy ludzie umierają, ich martwe dusze opuszczają wioskę i następnie pozostają w Kelimutu na zawsze.
Duch, który wejdzie do jednego z jezior, najpierw spotyka się z Konde Ratu, czyli strażnikiem bramy w Perekonde.
Natomiast to, do którego jeziora zostanie skierowany dany duch, zależy od wieku oraz charakteru zmarłego.