KARNI MATA – ŚWIĄTYNIA SZCZURÓW

karni-mata-szczury-rat.jpg
Karni Mata fot.depositphotos.com

Kiedy widzimy jednego szczura, zaczyna nas ogarniać obrzydzenie oraz wstręt, a co byłoby, gdybyśmy znaleźli się w miejscu, gdzie znajduje się około 20 000 szczurów i trzeba byłoby chodzić pomiędzy nimi boso? Takie miejsce jest w Indiach, a dokładnie jest to Świątynia Karni Maty, gdzie szczury żyją pod opieką ludzi i każdy uważa, aby nie nadepnąć na takiego szczura.

Świątynia Karni Maty i jej szczury

Świątynia Karni Maty to świątynia hinduistyczna, która znajduje się dokładnie w miejscowości Deshnok w stanie Radżastan w zachodnich Indiach.

Słynie ona z tego, że żyje tam około 20 000 szczurów, które uznawane są za święte i właśnie stąd wziął się jej przydomek „Świątynia Szczurów”

Patronką tej świątyni  jest Karni Mata, która była ascetką, urodzoną w XIV wieku.

 

karni-mata-szczury-rat.jpg
fot.123rf.com

 

Świątynia ta ma bogato zdobione wrota i marmurową fasadę, a do tego nad dziedzińcem rozpięta jest siatka, która ma zapobiec atakom drapieżnych ptaków na szczury.

W obiekcie tym można również znaleźć posąg bogini Karni Mata, która dzierży trójząb i otoczona jest przez szczury, a także jej wizerunki oraz wizerunki jej sióstr i sióstr bogini Awadi Maty.

Kim była Karni Mata?

Karni Mata to postać historyczna, która była nauczycielką religijną, a urodziła się w 1387 roku naszej ery.

Była to ascetka, uznawana za cudotwórczynię, która dbała o poprawę życia biednych, ale też doradzała władcom Bikaneru.

Uznano ją za wcielenie bogini Durgi.

 

 

 

 

W dzisiejszych czasach w Świątyni Karni Maty dwa razy do roku, czyli w miesiącach wajśakha (od połowy kwietnia do połowy maja) oraz karttika (od połowy października do połowy listopada) organizuje się święto na jej cześć.

Według różnych źródeł Karni Mata miała żyć od 70 do 150 lat.

Zgodnie z niektórymi opowieściami miała moc ożywiania uschniętych gałęzi.

Skąd się wzięły w Świątyni Karni Mata święte szczury?

Jest wiele legend na temat tej Świątyni i tego, skąd się wzięły w niej szczury.

Zgodnie z jedną legendą, gdy zaginął przybrany syn Karni Mata, to poprosiła ona boga Jamę o to, aby przywrócił go do życia.

Jednak bóg nie mógł tego zrobić, ponieważ chłopiec zaczął reinkarnować, jako szczur.

W związku z tym Jama przyrzekł (ale jest też wersja, że Karni Mata wymogła na nim przyrzeczenie), że Ćaranowie nie będą trafiać do jego zaświatów, ale będą wcielali się w szczury, aż powrócą do ludzkiej postaci.

Właśnie z tego powodu szczury otoczone są opieką i kultem, jako wcielenia przodków.

Inna legenda głosi, że z armii, która toczyła bitwę w pobliżu Deshnok, uciekli żołnierze, którzy błagali boginię o ochronę, a dezercja wtedy była karana śmiercią.

 

karni-mata-szczury-rat.jpg
fot.123rf.com

 

Wtedy to bogini dała się im ubłagać, ale pod warunkiem, że będą jej wiernie służyć i przemieniła ich w szczury.

Z kolei jeszcze inna legenda podaje, że w związku z tymi, iż Karni Mata miała moc ożywiania uschniętych gałęzi, to pewien mężczyzna z jej kasty przyniósł do niej martwe dziecko i poprosił ją, aby go ożywiła.

Jednak nie udało się jej tego dokonać, ponieważ dusza dziecka odrodziła się już w innym człowieku.

Wtedy to Karni Mata zawarła układ z bogiem śmierci Jamą, że od tej pory wszyscy ludzie z kasty Charan, czyli śpiewaków, gawędziarzy i pisarzy, będą po śmierci odradzać się, jako szczury, zanim ponownie będą mogły uzyskać ludzką inkarnację.

Jest jeszcze jedna legenda, według której podczas epidemii, umierało wiele dzieci i wtedy rodzice zwracali się z prośbą do Jamy o łaskę.

Karni Mata poszła wtedy z bogiem śmierci na kompromis i ustalono, że dzieci te ponownie będą się odradzały, jako szczury.

Kto ufundował Świątynię Karni Mata?

Ten kompleks świątynny został ufundowany na początku XX wieku przez maharadżę Bikaneru Ganga Singh.

Podobno miał on wizję, w której przyszła do niego Karni Mata i poprosiła go, aby zajął się jej szczurami.

Jednak jest pewna wątpliwość, ponieważ najważniejszy element świątyni, czyli garbhagriha, a jest to miejsce, w którym znajduje się posąg lub obraz, przedstawiający główne bóstwo danej świątyni, pochodzi z około XV wieku, a to według niektórych źródeł oznacza, że ta Świątynia została ufundowana przez samą Karni Mata.

 

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

 

Komentarze