RĘKA PUSTYNI – OGROMNY POSĄG KRUCHOŚCI CZŁOWIEKA

ręka-pustyni.jpg
foto.depositphotos.com

Ręka pustyni znajduje się w północnym Chile. To tam jest pustynia Atakama, która jest jednym z najsuchszych miejsc na Ziemi. Pustynny krajobraz, który się tam rozpościera, jest w pewnym momencie zaskakujący, gdyż z ziemi wyrasta ogromna dłoń. Skąd się tam wzięła i co ona symbolizuje?

Czym jest „ręka pustyni”?

„Ręka pustyni” to rzeźba, która została wykonana z żelaza oraz cementu, a jej wysokość to 11 metrów.

Rzeźba ta została wykonana w 1992 roku, a było to możliwe dzięki działaniom organizacji Corporation Pro Antofagasta – jest to miejscowa organizacja charytatywna, która zajmuje się finansowaniem zabiegów konserwacyjnych potrzebnych do utrzymania tej rzeźby w bardzo dobrym stanie.

ręka-pustyni.jpg
foto.depositphotos.com

Przedstawia długi na kilkanaście metrów palce, które wyrastają z ziemi i celują prosto w niebo.

Symbolika rzeźby

Autorem rzeźby jest Mario Irarrázabala, który stwierdził, że posąg ten ma symbolizować kruchość człowieka, ale też zastrzegł, że dla każdego może on oznaczać całkiem coś innego.

Niektórzy uważają, że posąg ten został postawiony w hołdzie ofiarom reżimu wojskowego, który trwał tam w latach 1973 – 1990.

W związku z tym rzeźba ta ma przedstawiać tragiczną sytuację ludzi, którzy żyli w tamtych czasach, a przeważnie ich bezsilność oraz ucisk górników z Antofagasta.

pustynia-ręka.jpg
foto.depositphotos.com

Jednak na temat czasu i sposobu powstania rzeźby wśród miejscowej ludności krąży kilkanaście różnych teorii.

Na przykład jedna z tych teorii mówi, że w okresie przedpotopowym ten region był zamieszkiwany przez populację gigantów, a rzeźba dłoni ma właśnie przypominać o tym, że kiedyś istniała tutaj inna cywilizacja.

Poza tym jest jeszcze teoria spiskowa, według której ręka ta pojawiła się o wiele wcześniej niż w roku 1992, a dla ludzi, którzy wierzą właśnie w tę wersję, informacje o autorze rzeźby oraz jego objaśnienia są tylko przykrywką.

Prawdą jest, że cywilizacja gigantów istniała naprawdę, a potwierdzeniem tego mają być dowody, które odkryli naukowcy z różnych stron świata.

Miejscowi ludzie oraz naukowcy mają posiadać zdjęcia dziwnych szczątków, które odnaleźli.

Niszczenie rzeźby

Niestety nie wszyscy turyści potrafią tak po prostu podziwiać piękno tej rzeźby.

Znajduje się tam wiele znaków, które ostrzegają przed jej niszczeniem, ale i tak pomnik nadal jest regularnie zamalowywany przez turystów, którzy wypisują na posągu swoje inicjały, a nawet wulgarne słowa.

Dlatego dwa razy w roku rzeźba jest czyszczona i wtedy wygląda naprawdę imponująco.

Czytaj także: NIEDOKOŃCZONY OBELISK W ASUANIE

♦ Chcesz wciąż poznawać więcej tajemnic świata? KLIK

Komentarze

Do góry