OKO SAHARY – SKĄD WZIĘŁA SIĘ TAJEMNICZA STRUKTURA NA PUSTYNI?

oko-sahary.jpg
Oko Sahary foto.commons.wikimedia.org

Oko Sahary – Kalb ar-Riszat to okrągła struktura geologiczna na Saharze, która przypomina krater. Znajduje się około 25 km na północny wschód od miasta Wadan w Mauretanii. Struktura ta inaczej nazywana jest Okiem Sahary albo Okiem Afryki. Ma ona 48 km średnicy i jest bardzo dobrze widoczna z kosmosu. Natomiast nie do końca jest jeszcze wyjaśnione jej pochodzenie.

Odkryte dzięki lotom w kosmos

Na samym środku pustyni znajduje się Oko Sahary, o którego istnieniu nikt nie wiedział przez tysiące lat.

Struktura ta została odkryta dopiero dzięki pierwszym lotom w kosmos.

W 1965 roku w kosmos poleciała załoga Gemini IV, której zadaniem było sfotografowanie Ziemi oraz poszukanie na niej okrągłych struktur, które wskazywałyby na uderzenia meteorytów.

oko-sahary.jpg
Oko Sahary foto.commons.wikimedia.org

Astronauci, robiąc zdjęcia, zauważyli ogromny kształt, który wyglądem przypominał oko.

Jest tak widoczne z kosmosu, że może służyć astronautom jako punkt konstrukcyjny.

Poza tym jest to pierścieniowata skalna formacja, która mieni się na niebiesko i fioletowo.

Czym jest Oko Sahary?

Najpierw uważano, że jest to krater po uderzeniu meteorytu, ale przeczyły temu badania skał.

Brakowało takich charakterystycznych elementów, które pojawiają się po uderzeniu meteorytu z prędkością dziesiątek tysięcy kilometrów na godzinę.

Między innymi brakowało charakterystycznego wzniesienia, skał, które zmieniły się pod wpływem działania temperatury i ciśnienia, a także nie ma żadnych uszkodzeń wokół tej struktury.

W związku z tym pojawiły się różne teorie, np. interwencja kosmitów, ale też sądzono, że może to być ślad po zaginionej platońskiej Atlantydzie.

Dzisiaj uważa się, że jest to czysto geologiczna struktura, czyli góra, która w naturalny sposób uległa erozji.

oko-sahary.jpg
Oko Sahary fot.commons.wikimedia.org

W środku struktury znajdują się skały osadowe, a pierścieniowate krawędzie są z kwarcytu, który jest bardziej odporny na erozję.

Powstała ona prawdopodobnie około miliarda lat temu w wyniku ruchu skał magmowych, które wypływały z wnętrza Ziemi na jej powierzchnię.

Jest to najbardziej prawdopodobna wersja wydarzeń, ale i tak wciąż nie ma pewności, jak powstało Oko Afryki.

Badania topograficzne pokazały, że Oko Sahary położone jest w zagłębieniu terenu, a jego centrum otoczone jest przez okrągłe wzniesienia.

Poszczególne fragmenty struktury zbudowane są z różnych skał, a to świadczy o tym, że nie powstała ona od razu, ale formowała się przez miliony lat.

Aby odkryć tajemnice Oka Sahary, potrzebne są dalsze badania, ale miejsce, w którym znajduje się ta struktura, utrudnia takie badania, a jest to miejsce, które nie nadaje się do życia.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

Komentarze