KLASZTOR HIERONIMITÓW – SAKRALNY SKARB LIZBONY

klasztor-hieronimitów.jpg
foto.depositphotos.com

Klasztor Hieronimitów stał się jednym z najważniejszych zabytków sakralnych na terenie Portugalii. Ten wspaniały budynek religijny był historycznie kojarzony z wczesnymi żeglarzami, ponieważ właśnie tu Vasco da Gama spędził ostatnią noc przed podróżą na Daleki Wschód. Na czym polega fenomen tego obiektu?

Dziękczynna budowa

Klasztor Hieronimitów znajduje się w historycznym i monumentalnym miejscu w dzielnicy Belem na zachód od centrum Lizbony nad rzeką Tag.

Powodów, dla których warto go zwiedzić, jest sporo.

Ten cenny zabytek z XVI wieku przyciąga zarówno swoją architekturą, jak i historią, dzięki czemu staje się miejscem atrakcyjnym i dla miłośników przeszłości.

klasztor-lizbona.jpg
foto.depositphotos.com

Klasztor, wzniesiony na polecenie króla Manuela I, miał być formą podziękowania za wyprawę Vasco da Gama do Indii.

Prace rozpoczęto dopiero na przełomie wieków, kładąc pierwszy kamień pod budowę w symbolicznej dacie 6 stycznia 1501 lub 1502 r.

Król Manuel I wybrał stosunkowo niewielki zakon mnichów Hieronimitów na rezydujących w kompleksie, ponieważ gwarantowali oni duchową ochronę królowi po jego śmierci, a później związali się blisko z opieką nad marynarzami tamtej epoki.

Zakon Hieronimitów, który pozostał w klasztorze do drugiego ćwierćwiecza XIX wieku, był poświęcony św. Hieronimitowi, stąd nazwa klasztoru.

Był on uczonym z V wieku, który przetłumaczył oryginalną Biblię na łacinę.

Pierwotnie planowano zbudować klasztor Hieronimitów w ciągu ośmiu lat, ale wraz z kolejnymi etapai budowy apetyt rósł i ostetecznie został zainaugurowany dopiero przez Filipa II, hiszpańskiego władcę Unii Iberyjskiej, w 1604 roku, prawie sto lat od zalania fundamentów.

Klasztor Hieronimitów potęgą Lizbony

Z racji tego, że budowla ta miała przypominać o tym, iż Portugalia jest jedną z potęg morskich, pieniędzy na ten klasztor nie żałowano.

Efekt? Do dziś wzbudza on zachwyt w oczach turystów, na których czeka tu wiele cennych dzieł sztuki oraz wspaniałych detali architektonicznych.

Klasztor Hieronimitów jest uznawany za arcydzieło XVI-wiecznej portugalskiej architektury i zaliczany jest do zabytków narodowych.

klasztor-hieronimitów.jpg
foto.depositphotos.com

Bogato rzeźbione wielkie wejście klasztoru Hieronimitów może konkurować z każdą z klasycznych wielkich katedr.

Jednym z najpiękniejszych dzieł sztuki, z jakimi można się tu spotkać, jest południowy portal, zachwycający wspaniałą dekoracją rzeźbiarską.

To cenne dzieło architekta João de Castilho, liczące sobie aż 32 metry wysokości, intryguje m in. potężną figurą Henryka Żeglarza oraz figurą Michała Archanioła.

We wnętrzu tej budowli można zobaczyć m.in. grób Vasco da Gama, dzięki czemu lizboński klasztor stał się ważnym punktem w programie wycieczki dla tych osób, które interesują się podróżami oraz wielkimi odkryciami geograficznymi.

krużganki-klasztor.jpg
foto.depositphotos.com

Wielkie wrażenie na wszystkich zwiedzających mogą też zrobić klasztorne krużganki, obok których nie można przejść obojętnie.

Jest to jedyny klasztor z tamtej epoki, który został zbudowany wokół dwupoziomowego krużganka.

Wchodząc na krużganek, znajdziemy dekorację pełną elementów marynistycznych i nawigacyjnych, które przywołują pamiątkowe pochodzenie budowli, a także inne w stylu manuelińskim (obfituje w literę „M”).

Niedawno odrestaurowano centralny dziedziniec klasztoru, na którym znajdują się groby Vasco de Gamy i poety Luísa de Camõesa.

grób-poety.jpg
foto.depositphotos.com

Z drugiego piętra krużganka można przejść do górnej części kościoła i grobu Fernando Pessoa.

Oprócz tego możemy zwiedzić salę-muzeum, co stanowi interesujące porównanie ewolucji klasztoru z historią Portugalii.

W klasztorze Hieronimitów możemy również znaleźć groby kilku portugalskich monarchów, takich jak Manuel I i jego rodzina.

Ponadto w klasztorze mieści się Muzeum Archeologiczne z XIX wieku oraz Muzeum Marynarki Wojennej.

Tutaj też w 2007 roku podpisano słynny Traktat Lizboński Unii Europejskiej.

Kilka ciekawostek

Dzięki sprytnemu projektowi inżynieryjnemu małych kolumn, które podtrzymują górę ogromnego kościoła, dach był w stanie wytrzymać niszczycielskie trzęsienie ziemi w 1755 roku.

Większość dużych budynków Lizbony zawaliła się, a klasztor Hieronimitów doznał tylko niewielkich uszkodzeń.

klasztor-lizbona.jpg
foto.depositphotos.com

W jednym ze skrzydeł klasztoru mieści się Narodowe Muzeum Archeologiczne, w którym ulokowano najważniejszą w kraju kolekcję archeologiczną.

W jego salach można poznać historię Portugalii i reszty świata od paleolitu do średniowiecza.

Lizboński klasztor to bez wątpienia jedna z cenniejszych perełek architektury, jakimi może nas oczarować Portugalia.

Jego wartość docenili też eksperci z całego świata, dzięki którym w latach 80. XX wieku ten skarb został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

⇒ Czytaj także: METEORY – GRECKIE MONASTYRY „ZAWIESZONE W POWIETRZU”

♦ Zareklamuj wydarzenie, swoją działalność, produkty itd. – dodaj ogłoszenie KLIK

♦ Współpraca reklamowa na portalu ⇒ kontakt@odkrywamyzakryte.com

Chcesz poznać więcej tajemnic świata? KLIK

Komentarze