KRÓTKA HISTORIA WROCŁAWSKICH KRASNALI

wrocławskie-krasnale.jpg
foto.depositphotos.com

Wrocław – stolica Dolnego Śląska. Niejedna osoba zwiedzająca to miasto natrafiła po drodze na figurkę radosnego skrzata ubranego w adwokacką togę, trzymającego stetoskop czy robiącego zdjęcia. Krasnale stały się wizytówką Wrocławia, jednak niewiele osób wie, kto i kiedy zapoczątkował ten trend. Jaka jest geneza wrocławskich krasnoludków?

Początki krasnoludków

Żeby dowiedzieć się czegoś o historii stworków w stolicy Dolnego Śląska, musimy cofnąć się do lat 80. XX wieku.

PRL nie dawał Polakom powodów do radości, spontanicznych zachwytów i ekscytacji.

Zrobiła to Pomarańczowa Alternatywa – ruch antykomunistyczny, który rozpoczął serię happeningów mających na celu ukazać obecną sytuację polityczną w sposób groteskowy i humorystyczny.

Zaczęło się od graffiti przedstawiających uśmiechniętego ludzika w dużej, szpiczastej czapce, by z czasem przerodzić się w pochody z okazji zmyślonych świąt i akcje wsparcia lokalnych mieszkańców.

krasnale-wrocław.jpg
foto.depositphotos.com

Najgłośniejszym wydarzeniem było rozdawanie papieru toaletowego – towaru deficytowego w Polsce Ludowej – co relacjonowały nie tylko media lokalne, ale i zagraniczne.

Wraz z przemianą ustrojową Polski, wizerunek krasnoludka odszedł w niepamięć aż do 2003 roku.

Wrocławskie krasnale dziś

Czerwiec 2003 roku był okresem, w którym zaczęto stopniowo przywracać wizerunek krasnoludka i na stałe wpisywać go w Miasto Wrocław.

Zabiegi okazały się skuteczne, bowiem od roku 2005 sukcesywnie powstają nowe posążki, a ich popularność powoduje, że organizacje tworzą wydarzenia bazujące na poszukiwaniach posążków z wizerunkiem skrzatów.

krasnoludek.jpg
foto.depositphotos.com

Obecnie posążki skrzatów można spotkać w całym Wrocławiu, ale też i poza granicami Polski (kopie Krasnala Życzliwka są m. in. w Kijowie, Wilnie i Reykjaviku).

Stolicę Dolnego Śląska zdobią około 382 krasnale – „około”, ponieważ część z figurek pada ofiarą wandali albo zostaje skradziona.

Posążki mają najczęściej związek z historycznym wydarzeniem lub tradycją (np. Patrolek przy Komendzie Wojewódzkiej Policji), ale mogą być również zamówione przez prywatne osoby lub firmy (np. Ottuś przy agencji pracy OTTO).

Najwięcej krasnali zaprojektowała i wykonała Beata Zwolańska-Hołod (równe 100 figurek) oraz Tomasz Moczek (dokładnie 73 skrzatów).

wrocławskie-krasnale.jpg
foto.depositphotos.com

Niektóre z nich trudno dostrzec, a inne z kolei same zwracają na siebie uwagę przechodniów.

Warto zatem bacznie się rozglądać i wypatrywać uśmiechniętych figurek z brązu na terenie Wrocławia.

⇒ Czytaj także: NAJDZIWNIEJSZE MUZEA W POLSCE

♦ Zareklamuj wydarzenie, swoją działalność, produkty itd. – dodaj ogłoszenie KLIK

♦ Współpraca reklamowa na portalu ⇒ kontakt@odkrywamyzakryte.com

Chcesz poznać więcej tajemnic świata? KLIK

Komentarze