Groty Maijishan to jeden z najbardziej spektakularnych skarbów sztuki z przeszłości Chin. Seria 194 jaskiń wydrążonych w boku skalnej ściany, ozdobiona ponad 7200 rzeźbami i ponad 1000 m2 murali oraz jej malownicze położenie robią spektakularne wrażenie.
Groty góry Maiji
Zdumiewające groty znajdują się zaledwie kilka kilometrów na południe od Jedwabnego Szlaku w prowincji Gansu w północno-zachodnich Chinach.
Buddyjskie świątynie wyrzeźbione w formie skalnych grot na zboczach góry Maiji w łańcuchu Qin Ling sięgają lat 384-471, kiedy to buddyzm po raz pierwszy dotarł do Chin z Indii.
Przez wieki miejsce to pozostawało atrakcją dla mnichów i artystów, którzy podróżowali wzdłuż Jedwabnego Szlaku.
Niektórzy z nich zdecydowali się zostać na dłużej w Maijishan i wykorzystać swoje talenty w budowie i upiększaniu tych imponujących grot.
Szczyt ich rozbudowy i dekorowania miał miejsce podczas trwania dynastii Western Wei i Northern Zhou w VI wieku.
Z tego też okresu pochodzi większość rzeźb, mimo że jaskinie były stale odnawiane, rozbudowywane i wzbogacane o kolejne elementy aż do początku XX wieku.
Obecnie można podziwiać jedynie groty usytuowane na zachodniej i południowej ścianie góry, ponieważ część środkowa uległa zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi w 734 roku.
Bogactwo grot Maijishan
Kamienne rzeźby i posągi, które można zobaczyć w grotach Maijishan, wykonane są z piaskowca z dodatkiem nieznanego środka wiążącego, który został specjalnie sprowadzany, ponieważ lokalny kamień był zbyt miękki, aby w nim rzeźbić.
Nie wiadomo też, gdzie zostały wykonane posągi, ani jak zostały wciągnięte na górę.
Większość posągów, szczególnie tych znajdujących się wewnątrz jaskiń, jest bogato zdobiona.
Wiele z nich zostało pomalowanych i zachowało swój pierwotny kolor przez niezliczone stulecia.
Ogólnie rzeźby są w bardzo dobrym stanie dzięki intensywnym wysiłkom miejscowych władz na rzecz ochrony tego nietuzinkowego zabytku.
Część z nich przechowywana jest w zamkniętych pomieszczeniach.
Największe wrażenie na odwiedzających to miejsce robią 16-metrowe posągi Buddy w otoczeniu bodhisattwów, czyli „tych, którzy szukają oświecenia”.
Na uwagę zasługują także bogate, kolorowe murale – świadectwo pracy i poświęcenia niezliczonych pokoleń mnichów, malarzy i rzemieślników.
Zwiedzanie grot Maijishan wymaga poświęcenia czasu, uwagi i wysiłku fizycznego.
Trasa prowadzi krętymi schodami i platformami wykutymi w pionowej ścianie skalnej.
Mimo to co roku te spektakularne groty odwiedzane są przez turystów z całego świata.