GÓRY SMOCZE – NAJWYŻSZE SZCZYTY W AFRYCE POŁUDNIOWEJ

góry-smocze.jpg
foto.shutterstock.com

Góry Smocze to najwyższe pasmo górskie w Afryce Południowej, ze szczytami wznoszącymi się na wysokość 3482 m n.p.m. Są obszarem o niezwykłej naturalnej urodzie krajobrazu. Same góry rozciągają się na około 1000 kilometrów od południowego zachodu na północny wschód. W jaskiniach wokół parku można podziwiać malowidła naskalne, które są kolejną atrakcją tego regionu idealną dla osób, które chcą poznać lokalną kulturę prowincji.

Drakensberg, czyli Góry Smocze

Park Narodowy Drakensberg w KwaZulu Natal jest zdominowany przez poszarpane szczyty potężnego pasma górskiego Drakensberg.

Nazwa „Drakensberg” pochodząca od holenderskich osadników oznacza „Góry Smocze”.

Jednak pierwotnie ich nazwa pochodzi od afrykańskiego plemienia Zulu, które nazywało to pasmo górskie uKhahlamba, co oznacza „Barierę Włóczni”.

Kiedy przed 200 mln lat zaczął się rozpadać superkontynent Gondwana, nastąpiły gwałtowne wylewy szczelinowe, których efektem są lawy Gór Smoczych.

drakensberg.jpg
foto.shutterstock.com

W rejonie tych gór starsze skały osadowe przykryte są warstwą bazaltów o miąższości powyżej 1400 m.

Erozja i denudacja zmniejszyły zasięg ich występowania do niewielkiego płaskowyżu.

Obecnie erozja odsłoniła zalegające poniżej osady.

Ten wspaniały łańcuch górski o długości 1125 km i wysokości 3475 m n.p.m. jest zdecydowanie czymś, z czego mogą się pochwalić mieszkańcy Afryki Południowej.

Niektóre szczyty mają gigantyczny rozmiar i wysokość.

Średnia wysokość góry wynosi 2900 m n.p.m.

Pasmo górskie Drakensberg jest jednym z najbardziej spektakularnych cudów przyrody w Afryce Południowej, prezentującym wybór najbardziej zapierających dech w piersiach widoków.

góry-smocze.jpg
foto.shutterstock.com

Nic więc dziwnego, że w 2000 roku Góry Smocze zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Drakensberg ma kilka słynnych szczytów, należą do nich Giant’s Castle, Cathedral Peak i Mont-Aux-Sources.

Ale poza tym jest także domem dla wielu mniejszych góry, oszałamiających wodospadów, zachęcających do pływania basenów skalnych, górskich potoków i tajemniczych jaskiń.

Na terenie Drakensberg w KwaZulu-Natal znajduje się obszar górski o powierzchni 243 000 hektarów, który jest także miejscem światowego dziedzictwa, znanym jako Park Ukhahlamba-Drakensberg.

góry-smocze.jpg
foto.shutterstock.com

Nie tylko może pochwalić się niesamowitym pięknem krajobrazowym, ale także ma ponad 600 przykładów malowideł skalnych w jaskiniach wokół parku.

Sztuka Buszmenów

Odwiedzający Park Narodowy mogą wybrać się na spacer z przewodnikiem do jednej z wielu jaskiń lub zawisów skalnych, aby zobaczyć przykłady sztuki ludowej rdzennych mieszkańców Afryki Południowej z późniejszej epoki kamienia.

Niektóre dzieła sztuki pochodzą z ponad 1 500 lat temu, podczas gdy inne przykłady to „nowsze”, datowane na około 800 lat temu, przedstawiające antylopy, nosorożca i hybrydy pół-człowieka, pół-antylopy, czy też rysunek przedstawiający Buszmena, celującego z łuku i gotowego do zadania śmiertelnego ciosu włócznią.

buszmeni-ryty-skalne.jpg
foto.shutterstock.com

Największa kolekcja tych naskalnych obrazów znajduje się w Wąwozie Ndedema.

Przykłady sztuki Buszmenów znalezione w jaskiniach Gór Smoczych i pomiędzy nimi opowiadają ich historię plemienia, ludzi żyjących spokojnie i w harmonii z otoczeniem.

Niestety przybycie hodowców bydła Nguni, a późniejsi białych osadników zniszczyła ich spokojną  koegzystencję.

Biali mieszkańcy polowali na dziką zwierzynę w okolicy i zmniejszali zasoby żywnościowe Buszmenów.

Postrzegali afrykańskie plemię jako robactwo i strzelali do nich.

W ten sposób Buszmeni zostali zmuszeni do ucieczki przez góry, a w międzyczasie rozpoczęto kilka operacji wojskowych z wyraźnym celem zniszczenia całej rdzennej ludności Afryki Południowej.

Miejsce odpoczynku

Przebywanie w cieniu Gór Smoczy zapewnia natychmiastowy odpoczynek i relaks.

Oprócz pieszych wędrówek – a w całym Drakensbergu są niezliczone dobrze oznakowane szlaki górskie, które różnią się pod względem trudności, istnieją również szlaki konne.

Można skorzystać również z rafitingu, wspinaczki lub wędkowania, zobaczyć sępa, orła czarnego, myszołowy przylądkowe, elandy i kwiaty górskie.

amfiteatr-gór-smoczych.jpg
foto.shutterstock.com

Centralnym punktem rezerwatu jest ogromny i słynny amfiteatr Drakensberg – skalna ściana o długości 5 kilometrów i wysokości 500 metrów.

Rzeka Tugela, która przepływa przez tę zakrzywioną ścianę, tworzy drugi najwyższy na świecie wodospad.

⇒ Czytaj także: MONT BLANC – NAJGROŹNIEJSZA GÓRA ŚWIATA?

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

Komentarze