BHANGARH – MIASTO DUCHÓW W INDIACH

bhangarh.jpg
foto.shutterstock.com

Bhangarh to indyjskie miasto, które znajduje się w gminie Rajgarh w stanie Radżastan. Opuszczony fort nie jest przeznaczony dla osób o słabych nerwach. Uważany jest za najbardziej nawiedzone miejsce w Indiach, do tego stopnia, że oficjalnie ​​zabroniono wchodzenia na jego teren przed wschodem i po zachodzie słońca. Zła reputacja Bhangarh wynika z dwóch starych legend, z których jedna dotyczy człowieka, który rzekomo przeklął to miejsce…

Fort Bhangarh w Radżastanie

Miasto Bhangarh, które znajduje się w gminie Rajgarh w stanie Radżastan, zostało założone w 1573 roku przez króla Madho Singha, młodszego brata generała cesarza Akbara, Man Singha.

Fort, który w rzeczywistości jest małym miastem złożonym ze świątyń, pałaców i wielu bram, obejmuje duży obszar u podnóża góry.

Jednak pomimo piękna i malowniczej scenerii fort jest przesiąknięty mrocznymi opowieściami i został całkowicie opuszczony w 1783 r.

fort-bhangarh.jpg
foto.shutterstock.com

Przez główną bramę miasta, zwaną teraz Bhoot Bangla („Dom Duchów”) wchodzi się na teren, gdzie znajduje się wiele świątyń hinduistycznych.

Najbardziej spektakularnymi z tych budynków są Świątynia Hanuman, Świątynia Gopinath, Świątynia Someshwar, Świątynia Keshav Rai, Świątynia Mangla Devi, Świątynia Ganesh i Świątynia Navin.

Pałac Królewski znajduje się na skraju granic fortu i był chroniony przez dwie wewnętrzne fortyfikacje po drugiej stronie doliny.

Miasto jest oddzielone od równiny murami obronnymi z pięcioma bramami.

Miasto duchów

Według legendy miasto Bhangarh zostało przeklęte.

Jedna z historii głosi, że fort został zbudowany po uzyskaniu aprobaty od ascetycznego guru – Balu Natha, który medytował w tym miejscu.

Według legend asceta kazał królowi przysiąc, że cienie fortu nie zasłonią jego obszaru medytacji.

Ale król nie dotrzymał obietnicy.

Wybudował tak potężny fort, że gdy tylko jego padający cień dotknął miejsca, w którym medytował guru Balu Nath, ten przeklął całe miasto, a jego duch wciąż tam medytuje.

bhangarh.jpg
foto.shutterstock.com

Druga legenda związana jest z czarodziejem o imieniu Singhiya, który był zakochany w Ratnavati, księżniczce Bhangarh.

Według tej opowieści Singhiya próbował użyć magii, aby przekonać do siebie księżniczkę.

Ta jednak poznała jego zamiary i udaremniła mu niecny plan.

Ostatecznie mężczyznę skazano na śmierć, ale przed wymierzeniem kary, czarnoksiężnik zdążył rzucić na miasto klątwę (przeklął mieszkańców fortu, aby zginęli, a mieszkańcy pobliskiej wsi pozostali na zawsze bez dachu nad głową).

Wielu wierzy, że jego duch nawiedza nieszczęsne Bhangarh do dziś.

Nie wchodzić w nocy!

Co się dzieje w nocy w mieście Bhangarh?

Indyjska organizacja archeologiczna przed wejściem na teren fortu ustawiła nawet tabliczki informujące o tym, że zabrania się odwiedzającym i mieszkańcom kręcenia się po okolicy fortu po zachodzie i przed wschodem słońca.

Ostrzeżenia te nie wynikają wyłącznie z legend.

miasto-duchów-indie.jpg
foto.shutterstock.com

Miejscowi twierdzą, że ktokolwiek próbował pozostać w środku fortu po zachodzie słońca, nigdy stamtąd nie wyszedł.

Ludzie twierdzą, że  zbliżając się do tego miejsca po zmroku, wielokrotnie słyszeli krzyki duchów, głosy płaczących kobiet, odgłosy kroków i czuli dziwne zapachy.

Zgłaszano również obserwacje upiornych cieni, dziwnych świateł i nietypowe dźwięki muzyki oraz tańca.

Niemniej jednak właśnie te opowieści przyciągają do nawiedzonego i przeklętego miasta Bhangarh tysiące turystów każdego roku.

⇒ Czytaj także: ŚWIĄTYNIE ELLORA I AJANTA – ARCYDZIEŁA BUDDYJSKIEJ SZTUKI

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

Komentarze