Czy międzynarodowy zespół astronomów odkrył życie na Wenus? „Kiedy otrzymaliśmy pierwsze ślady fosfiny w widmie Wenus, był to szok!” – powiedziała liderka zespołu Jane Greaves z Cardiff University w Wielkiej Brytanii, która jako pierwsza zauważyła oznaki fosfiny.
Skąd życie na Wenus?
Potwierdzenie ich odkrycia wymagało użycia 45 anten Atacama Large Millimeter / Submillimeter Array (ALMA) w Chile, bardziej czułego teleskopu, którego partnerem jest Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).
Obie placówki obserwowały Wenus przy długości fali około 1 milimetra, którą mogą skutecznie wykryć tylko teleskopy na dużych wysokościach.
Międzynarodowy zespół, w skład którego wchodzą naukowcy z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Japonii, szacuje, że fosfina występuje w chmurach Wenus w niewielkim stężeniu, zaledwie około dwudziestu cząsteczek na miliard.
Po swoich obserwacjach przeprowadzili obliczenia, aby sprawdzić, czy te ilości mogą pochodzić z naturalnych procesów niebiologicznych zachodzących na planecie.
Niektóre pomysły obejmowały światło słoneczne, minerały wyrzucane w górę z powierzchni, wulkany lub błyskawice, ale żaden z nich nie był w stanie zbliżyć się do niego wystarczająco.
Stwierdzono, że te niebiologiczne źródła wytwarzają co najwyżej jedną dziesięciotysięczną ilości fosfiny, którą zobaczyły teleskopy.
Zdaniem zespołu, aby wytworzyć obserwowaną ilość fosfiny (która składa się z wodoru i fosforu) na Wenus, organizmy lądowe musiałyby pracować tylko przy około 10% swojej maksymalnej produktywności.
Wiadomo, że bakterie ziemskie wytwarzają fosfinę: pobierają fosforan z minerałów lub materiału biologicznego, dodają wodór i ostatecznie wydalają fosfinę.
Wszelkie organizmy na Wenus będą prawdopodobnie bardzo różniły się od swoich ziemskich kuzynów, ale one również mogą być źródłem fosfiny w atmosferze.
Fosfina na pewno tam istnieje!
Chociaż odkrycie fosfiny w chmurach Wenus było zaskoczeniem, naukowcy są pewni ich wykrycia.
Ku naszej wielkiej uldze warunki w ALMA były dobre do dalszych obserwacji, gdy Wenus znajdowała się pod odpowiednim kątem w stosunku do Ziemi. Przetwarzanie danych było jednak trudne, ponieważ ALMA zwykle nie szuka bardzo subtelnych efektów w bardzo jasnych obiektach, takich jak Wenus – mówi członkini zespołu Anita Richards z UK ALMA Regional Centre i University of Manchester. 'W końcu odkryliśmy, że oba obserwatoria zaobserwowały to samo — słabą absorpcję na odpowiedniej długości fali, aby być gazem fosfanowym, gdzie cząsteczki są podświetlane przez cieplejsze chmury poniżej – dodaje Greaves, który kierował badaniami.
Inna członkini zespołu, Clara Sousa Silva z Massachusetts Institute of Technology w USA, badała fosfinę jako gaz „biosygnaturowy” życia na planetach wokół innych gwiazd, który nie wykorzystuje tlenu, ponieważ normalna chemia sprawia, że jest jej tak mało.
Znalezienie fosfiny na Wenus było nieoczekiwanym bonusem! Odkrycie rodzi wiele pytań, na przykład, w jaki sposób każdy organizm może przetrwać. Na Ziemi niektóre mikroby radzą sobie z około 5% kwasu w swoim środowisku, ale chmury Wenus są prawie w całości zbudowane z kwasu.
Zespół uważa, że ich odkrycie jest znaczące, ponieważ może wykluczyć wiele alternatywnych sposobów wytwarzania fosfiny, ale przyznaje, że potwierdzenie obecności „życia” wymaga znacznie więcej pracy.
Chociaż wysokie chmury Wenus mają temperaturę do przyjemnych 30 stopni Celsjusza, są one niesamowicie kwaśne — około 90% kwasu siarkowego, stwarzając poważne problemy dla wszelkich drobnoustrojów próbujących tam przetrwać.
Astronom z ESO i europejski menedżer ds. operacyjnych ALMA Leonardo Testi, który nie brał udziału w nowym badaniu, mówi:
Niebiologiczna produkcja fosfiny na Wenus jest wykluczona przez nasze obecne rozumienie chemii fosfiny w atmosferach planet skalistych. Potwierdzenie istnienia życia w atmosferze Wenus byłoby wielkim przełomem dla astrobiologii; W związku z tym konieczne jest kontynuowanie tego ekscytującego wyniku za pomocą badań teoretycznych i obserwacyjnych, aby wykluczyć możliwość, że fosfin na planetach skalistych może mieć również inne pochodzenie chemiczne niż na Ziemi.
Więcej obserwacji Wenus i skalistych planet poza naszym Układem Słonecznym może przyczynić się do poszukiwania oznak życia poza Ziemią.
⇒ Czytaj także: PLUTON TO KOMETA A NIE PLANETA?
♦ Zareklamuj wydarzenie, swoją działalność, produkty itd. – dodaj ogłoszenie ⇒ KLIK
♦ Współpraca reklamowa na portalu ⇒ kontakt@odkrywamyzakryte.com
♦ Chcesz poznać więcej tajemnic świata? ⇒ KLIK