WYSPY OWCZE – CIEKAWOSTKI, O KTÓRYCH NIE WIEDZIAŁEŚ

wyspy-owcze.jpg
foto.shutterstock.com

Wyspy Owcze to jedne z najdzikszych wysp w Europie i jedne z najbardziej odległych. Oddalenie i izolacja od świata zewnętrznego w połączeniu z ich wspaniałymi wulkanicznymi początkami sprawiają, że wyspy te są jedną z najbardziej fascynujących części Europy i być może świata. Nie trzeba dodawać, że związanych z nimi jest również wiele ciekawych faktów i rzeczy, o których nie miałeś pojęcia.

♦ Wyspy Owcze to archipelag, który składa się z 18 wysp. Jedna z nich jest bezludna i nazywa się Litla Dimun. Jest ona również najmniejszą, wulkaniczną wyspą w całym archipelagu, a jej powierzchnia wynosi 82 hektary.

♦ Farerowie, Farerczycy lub Farerzy to naród skandynawski zamieszkujący Wyspy Owcze (ok. 50 000 osób).

 

wyspy-owcze.jpg
foto.shutterstock.com

♦ Na Wyspach Owczych zamieszkuje bardzo niewielu obcokrajowców. Jedynie 5% mieszkańców kraju stanowią Duńczycy. Jest też nieliczna populacja obywateli Norwegii i Islandii. Polonia na Wyspach Owczych liczy ok. 100 osób.

♦ Na wyspach pierwotnie osiedlili się w VI wieku irlandzcy mnisi, jednak pierwszymi osadnikami nordyckimi byli rolnicy, którzy przybyli tam ok. 200 lat później.

♦ Wyspy Owcze w IX wieku zasiedlili Wikingowie.

♦ Na Wyspach Owczych brakuje kobiet, więc mężczyźni coraz częściej mają żony z krajów Azji Południowo-Wschodniej. Obecnie na wyspach mieszka ponad 300 kobiet z Tajlandii i Filipin, które tworzą tam największą mniejszość etniczną.

♦ Na Wyspach Owczych na jednego człowieka przypadają… dwie owce. Na tym terenie znajduję się dwa razy więcej owiec niż ludzi! Co ciekawe, ilość owiec na wyspie reguluje tak zwany list owczy z XIII wieku.

♦ Trzeba bardzo uważać na owce! Na Wyspach Owczych funkcjonuje specjalna jednostka policji, która zajmuje się sprawami kolizji z owcami, także lepiej mieć oczy dookoła głowy.

owca.jpg
foto.shutterstock.com

♦ Mimo że Wyspy Owcze podlegają jurysdykcyjnie Danii, nie należą one ani do Unii Europejskiej, ani do strefy Schengen, więc wybierając się tam na urlop, należy koniecznie zabrać ze sobą paszport.

♦ Co ciekawe, mimo podległości Danii, Wyspy Owcze posiadają własnego premiera, parlament, a nawet flagę, którą bardzo często można zobaczyć, bowiem Farerczycy są z niej niezwykle dumni.

♦ Numer telefonu premiera znajduje się w książce telefonicznej.

♦ Jeśli na wyspie zobaczymy drzewo, to na pewno zostało ono zasadzone sztucznie, ponieważ na tych terenach nie występuje naturalny drzewostan ze względu na wietrzną pogodę.

♦ Pogoda na Wyspach Owczych jest bardzo zmienna i niezwykle często pada tu deszcz. W języku farerskim istnieje około 250 określeń na deszcz i około 350 na wiatr!

♦ Około 50% energii elektrycznej Wysp Owczych pochodzi ze źródeł odnawialnych. Naród chce, aby osiągnęła ona próg 100% do 2030 r.

♦ Sektor rybołówstwa stanowi około 97% całego eksportu i połowę PKB kraju.

♦ Wiele domów na Wyspach Owczych ma dachy z darni, których tradycja krycia sięga ponad tysiąc lat wstecz. Nie tylko wyglądają uroczo, ale zapewniają izolację termiczną i ochronę przed deszczem.

domy-wyspy-owcze.jpg
foto.shutterstock.com

♦ Na Wyspach Owczych nie ma oficjalnych więzień. Krótkoterminowy areszt zadaszony trawą znajduje się w Mjørkadalur i jest wykorzystywany dla łagodnych przestępców odbywających krótkie wyroki. Więźniowie przetrzymywani dłużej niż przez ponad półtora roku są wysyłani do więzień w Danii.

♦ Na całych Wyspach Owczych są tylko trzy sygnalizacje świetle – wszystkie znajdują się w największym mieście i jednocześnie stolicy archipelagu, Torshavn.

♦ Autobusy w Torshavn są bezpłatne dla wszystkich. Hojność rządu na tym się nie kończy. Śmigłowce obsługujące odległe wyspy są mocno dofinansowane dla wszystkich, w tym dla turystów.

♦ Przebywając na Wyspach Owczych, nigdy nie jesteś dalej niż 5 km od morza.

♦ Jezioro Sørvágur jest największą atrakcją Wysp Owczych. Ma powierzchnię 3,56 kilometrów kwadratowych i nazywane jest „wiszącym jeziorem”, ponieważ można powiedzieć, że wręcz „unosi się nad oceanem”.

♦ W 2006 r. National Geographic Traveler uznał Wyspy Owcze za najbardziej atrakcyjne miejsce na świecie z listy 111 wysp i archipelagów.

⇒ Czytaj także: SØRVÁGSVATN – NAJPIĘKNIEJSZE JEZIORO NA ŚWIECIE

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

Komentarze