SØRVÁGSVATN – NAJPIĘKNIEJSZE JEZIORO NA ŚWIECIE

Sørvágsvatn.jpg
Sørvágsvatn (źródło: internet)

Sørvágsvatn to nie tylko najpiękniejsze jezioro na świecie, ale również największe jezioro Wysp Owczych, które znajduje się na wyspie Vágar. Ma powierzchnię 3,56 kilometrów kwadratowych i nazywane jest „wiszącym jeziorem”, ponieważ można powiedzieć, że wręcz „unosi się nad oceanem”. Poza tym nad jeziorem tym znajduje się port lotniczy Vágar.

Skąd się wzięła nazwa jeziora?

Nazwa jeziora oznacza „Jezioro Sørvágur” i jest to największa atrakcja Wysp Owczych.

Mieszkańcy wioski Sørvágur uważają, że jezioro to zostało dopiero nazwane po tym, jak jego brzegami powstała osada.

Sørvágsvatn.jpg
Sørvágsvatn (źródło: internet)

Jednak są jeszcze mieszkańcy Miðvágur, którzy używają nazwy Leitisvatn, a to odnosi się do określenia terenów, znajdujących się w okolicach ich miasta, które nazywa się Leiti.

Jezioro to połączone jest5 z oceanem trzydziestometrowym wodospadem Bøsdalafossur.

Miasteczko Sørvágur i lotnisko

Według danych z 2015 roku miasteczko Sørvágur zamieszkiwane jest przez około 100 mieszkańców.

Natomiast takie pierwsze wzmianki na temat osadnictwa w tym rejonie pochodzą z IX i X wieku.

Najstarszym zabytkiem tego miasteczka jest kościół z 1886 roku.

Poza tym ciekawostką jest również fakt, że pomiędzy miasteczkiem Sørvágur oraz jeziorem Sørvágsvatn znajduje się jedyne lotnisko na Wyspach Owczych, które zostało założone podczas II wojny światowej w ramach operacji Valentine.

Sørvágsvatn.jpg
Sørvágsvatn (źródło: internet)

Doszło do jego założenia, ponieważ Brytyjczycy bali się, że po kapitulacji Danii oraz Norwegii w 1940 roku pobliskie wyspy mogłyby zostać zajęte przez Niemców.

Można sobie zadać pytanie, dlaczego to lotnisko powstało właśnie na wyspie Vágar?

Przyczyną wybudowania lotniska na tej wyspie było ukształtowanie terenu, ponieważ dzięki temu stało się ono niewidoczne dla przepływających w pobliżu okrętów oraz statków.

Kiedy zakończyła się II wojna światowa, lotnisko zostało opuszczone do 1963 roku, a wtedy zostało ono przebudowane oraz udostępnione, jako cywilny port lotniczy.

Dzisiaj lotnisko obsługuje około 170 000 pasażerów rocznie, a korzystają oni przeważnie z linii lotniczych Atlantic Airways (chodzi tutaj o połączenia z Anglią, Grenlandią, Danią, Islandią, Norwegią, Szkocją, a także Szwecją), a także Air Iceland, czyli połączenia lotnicze z Islandią.

Na wyspie Vágar mieszka około 3000 mieszkańców, a większość z nich to Farerczycy, a są to właśnie rdzenni mieszkańcy tych rejonów.

Są oni rozrzuceni po sześciu osadach, takich jak: Miðvágur, która jest również centrum administracyjnym regionu, a także na Sørvágur, Sandavágur oraz Bøur, która została założona na przełomie XIII i XIV wieku i to właśnie w tej osadzie można poznać trendy, które panują w farerskiej architekturze, czyli niskie, drewniane chaty, a wiele z nich ma trawiaste dachy, które są bardzo charakterystycznym elementem dla zabudowań na Wyspach Owczych.

Do tego dochodzi osada Vatnsoyrar, która nie leży na wybrzeżu, ale nad jeziorem Sørvágsvatn, a także Gásadalur, która jest najmniejszą osadą na wyspie, gdzie mieszka około 20 osób.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką oznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

Komentarze