Na Warmii w Kosyniu koło Dobrego Miasta archeolodzy natrafili na niecodzienne znalezisko. Paciorki wykonane przypuszczalnie ponad 3,5 tys. lat temu w Egipcie są niezwykłym w skali środkowej Europy odkryciem.
Bogate cmentarzysko
Archeolodzy z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, którym przewodził dr Jarosław Sobieraj, przez dwa lata realizowali program badań nad początkami epoki brązu w północno-wschodniej Polsce Warmii i Mazurach, który został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Gminę Dobre Miasto i Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Podczas prac w Kosyniu koło Dobrego Miasta badacze natrafili na pozostałości bogato wyposażonych grobowców miejscowych elit.
Wewnątrz udało im się znaleźć m.in. złote ozdoby i wykonaną z brązu biżuterię oraz broń, która podkreślała wysoką pozycję właściciela.
Odnalezione przedmioty pochodziły m.in. z Kotliny Karpackiej, Wysp Brytyjskich, terenu dzisiejszych Niemiec i krajów naddunajskich.
Jednak niecodziennym odkryciem okazał się zbiór dwunastu niewielkich paciorków z tzw. fajansu szklistego (tworzywa przypominającego szkło), które odnaleziono w pochówku datowanym metodą radiowęglową na ok. 1550 rok p.n.e.
Dotychczas podobnych odkryć dokonano jedynie na Śląsku i w Wielkopolsce, jednak te znalezione na Warmii uznano za wyjątkowe.
Ozdoby ze starożytnego Egiptu
W ocenie naukowców paciorki odkryte na Warmii mają większą ilość szkła, a ich struktura świadczy o zupełnie innym wykonaniu.
Znaleziska poddano elektronowej mikroanalizie rentgenowskiej, dzięki której poznano bliżej ich budowę i skład chemiczny.
Zdaniem dr. Tomasza Purowskiego, specjalisty w zakresie prahistorii szkła z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie, paciorki z Kosynia są znaleziskiem niezwykłym, nie tylko w skali północno-wschodniej Polski, ale całej środkowej Europy.
Nie są podobno do żadnych innych znalezionych paciorków na terenie Polski, a na podstawie ich składu chemicznego, można stwierdzić, że wykonano je prawdopodobnie na terenie starożytnego Egiptu.
Skąd więc egipskie ozdoby znalazły się na Warmii?
Zdaniem naukowców ma to związek z wymianami handlowymi na tzw. bursztynowym szlaku i jego dwiema drogami przebiegu na północ dzisiejszej Polski: przez Grecję, Italię i Alpy lub przez Bałkany, Nizinę Panońską i przełęcze karpackie.
⇒ Czytaj także: WAZA Z BRONOCIC – DOWÓD OBECNOŚCI W POLSCE STAROŻYTNYCH KOSMITÓW?
♦ Zareklamuj wydarzenie, swoją działalność, produkty itd. – dodaj ogłoszenie ⇒ KLIK
♦ Współpraca reklamowa na portalu ⇒ kontakt@odkrywamyzakryte.com
♦ Chcesz poznać więcej tajemnic świata? ⇒ KLIK