NA WARMII ODKRYTO OZDOBY ZE STAROŻYTNEGO EGIPTU

ozoby-ze-starożytnegp-egiptu.jpg
foto.depositphotos.com

Na Warmii w Kosyniu koło Dobrego Miasta archeolodzy natrafili na niecodzienne znalezisko. Paciorki wykonane przypuszczalnie ponad 3,5 tys. lat temu w Egipcie są niezwykłym w skali środkowej Europy odkryciem.

Bogate cmentarzysko

Archeolodzy z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, którym przewodził dr Jarosław Sobieraj, przez dwa lata realizowali program badań nad początkami epoki brązu w północno-wschodniej Polsce Warmii i Mazurach, który został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Gminę Dobre Miasto i Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Podczas prac w Kosyniu koło Dobrego Miasta badacze natrafili na pozostałości bogato wyposażonych grobowców miejscowych elit.

Wewnątrz udało im się znaleźć m.in. złote ozdoby i wykonaną z brązu biżuterię oraz broń, która podkreślała wysoką pozycję właściciela.

Odnalezione przedmioty pochodziły m.in. z Kotliny Karpackiej, Wysp Brytyjskich, terenu dzisiejszych Niemiec i krajów naddunajskich.

Jednak niecodziennym odkryciem okazał się zbiór dwunastu niewielkich paciorków z tzw. fajansu szklistego (tworzywa przypominającego szkło), które odnaleziono w pochówku datowanym metodą radiowęglową na ok. 1550 rok p.n.e.

Dotychczas podobnych odkryć dokonano jedynie na Śląsku i w Wielkopolsce, jednak te znalezione na Warmii uznano za wyjątkowe.

Ozdoby ze starożytnego Egiptu

W ocenie naukowców paciorki odkryte na Warmii mają większą ilość szkła, a ich struktura świadczy o zupełnie innym wykonaniu.

Znaleziska poddano elektronowej mikroanalizie rentgenowskiej, dzięki której poznano bliżej ich budowę i skład chemiczny.

Zdaniem dr. Tomasza Purowskiego, specjalisty w zakresie prahistorii szkła z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie, paciorki z Kosynia są znaleziskiem niezwykłym, nie tylko w skali północno-wschodniej Polski, ale całej środkowej Europy.

Nie są podobno do żadnych innych znalezionych paciorków na terenie Polski, a na podstawie ich składu chemicznego, można stwierdzić, że wykonano je prawdopodobnie na terenie starożytnego Egiptu.

Skąd więc egipskie ozdoby znalazły się na Warmii?

Zdaniem naukowców ma to związek z wymianami handlowymi na tzw. bursztynowym szlaku i jego dwiema drogami przebiegu na północ dzisiejszej Polski: przez Grecję, Italię i Alpy lub przez Bałkany, Nizinę Panońską i przełęcze karpackie.

⇒ Czytaj także: WAZA Z BRONOCIC – DOWÓD OBECNOŚCI W POLSCE STAROŻYTNYCH KOSMITÓW?

♦ Zareklamuj wydarzenie, swoją działalność, produkty itd. – dodaj ogłoszenie KLIK

♦ Współpraca reklamowa na portalu ⇒ kontakt@odkrywamyzakryte.com

Chcesz poznać więcej tajemnic świata? KLIK

Komentarze