VALLE DEI TEMPLI – DOLINA GRECKICH ŚWIĄTYŃ NA SYCYLII

valle-dei-templi.jpg
foto.depositphotos.com

Valle dei Templi w Agrigento, czyli Dolina Świątyń stanowi ważny ślad istnienia Magna Graecia – Wielkiej Grecji. Można tam zobaczyć pozostałości po różnych świątyniach z czasów antycznych. To jedno z tych miejsc, z którym nie kojarzy nam się Sycylia, a powinna, bo jest niezwykłe.

Stanowisko archeologiczne

Dolina Świątyń, czyli Valle dei Templi to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych na całej Sycylii, a do tego to bardzo ważny ślad istnienia Wielkiej Grecji, czyli Magna Graecia.

Zanim doszło do powstania i rozwoju Republiki Rzymskiej, a później Cesarstwa Rzymskiego, najważniejszymi ośrodkami w południowej części dzisiejszych Włoch były właśnie greckie kolonie.

agrigento.jpg
foto.depositphotos.com

Dzisiaj wszystkie zaliczane są do Wielkiej Grecji, ale wtedy były niezależne od siebie, a także od greckich miast.

Dolina Świątyń znajduje się około trzech kilometrów od współczesnego centrum Agrigento.

W 1997 roku została ona wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Trochę historii o Agrigento

Prawdopodobnie w 581 roku p.n.e., przez greckich kolonistów z Krety i Rodos, została stworzona kolonia o nazwie Akragas.

Kolonia ta rozwijała się bardzo szybko i już w ciągu jednego wieku stała się jedną z najważniejszych greckich kolonii.

W historii tej kolonii zapisali się głównie dwaj tyrani.

Jednym z nich był Falaris, który był pierwszym tyranem Akragasu, a zaczynał jako zwykły urzędnik, który odpowiadał za budowę świątyni Zeusa.

Był tyranem, który zasłynął jako pomysłodawca narzędzia tortur, którym był byk z brązu.

Narzędzie to wykorzystywano w taki sposób, że przeciwników władcy umieszczano wewnątrz byka, a następnie zaczynano go podgrzewać.

Osoba, która była torturowana, w pewnym momencie zaczynała krzyczeć z bólu tak głośnio, że było to podobne do ryczenia prawdziwego byka.

Drugim tyranem był Teron, a stał się sławny dzięki temu, że w 480 roku p.n.e. zwyciężył nad Kartagińczykami w bitwie pod Himerą.

Podczas rządów Terona Akragas zyskało miano jednego z bardzo ważnych greckich ośrodków, a to głównie dzięki jego ambitnej rozbudowie oraz dzięki nowym pomysłom infrastrukturalnym.

Świątynie, które dzisiaj są ozdobą tego stanowiska archeologicznego, znajdowały się po południowej stronie tego miasta.

świątynie-greckie.jpg
foto.depositphotos.com

Poza tym te świątynie oraz dzielnica mieszkalna zostały otoczone długim murem obronnym.

Takim końcem szybkiego rozwoju Akragas był rok 406 p.n.e., a wtedy to Kartagińczycy oblegali miasto przez wiele miesięcy i praktycznie zrównali je z ziemią.

Od tamtej pory Akragas już nigdy nie odzyskało dawnej świetności, a potem przez kolejne dwa wieki Akragas było niszczone podczas walk Greków z Kartagińczykami, a także w czasie walk Kartagińczyków z Rzymianami, czyli podczas obu wojen punickich.

Ostatecznie w rękach Rzymian Akragas znalazło się w 210 roku p.n.e., a oni zmienili jego nazwę na Agrigentum, ale też je odbudowali.

Podczas odbudowy postawiono również na nowo świątynie, ale od tamtej pory wyznawano w nich bogów rzymskich.

Kiedy upadło Cesarstwo Rzymskie, Agrigento zaczęło popadać w ruinę, ale też było wiele razy niszczone przez trzęsienia ziemi, a także przez ludzi, którzy szukali łatwych do zdobycia materiałów budowlanych.

Zabytki w Valle dei Templi

Świątynia Concordii jest jedną z najlepiej zachowanych świątyń greckich na świecie, a została wzniesiona około 430 roku p.n.e.

Ma ona długość około 42 metrów oraz szerokość około 20 metrów.

W 597 roku została ona zamieniona na chrześcijańską bazylikę San Gregorio delle Rape, a dopiero później, bo w 1743 roku świątynię włączono w poczet zabytków narodowych.

Natomiast kilkadziesiąt lat później  rozebrane zostały dodatki chrześcijańskie i można jej było przywrócić dawną świetność.

Poza tym nazwa tej świątyni pochodzi z XVI wieku i jest nawiązaniem do inskrypcji, która została niedaleko niej znaleziona, ale nie musiała ona mieć żadnego związku ze świątynią.

Do tego  nie ma żadnych innych śladów odnośnie tego, jak świątynia była nazywana w czasach antycznych.

świątynie-agrigento.jpg
foto.depositphotos.com

Inną świątynią jest świątynia Junony, którą wybudowano na wysokości 120 metrów n.p.m., a składają się na nią trzy pomieszczenia, które są otoczone kolumnadą.

Najprawdopodobniej została zbudowana pomiędzy 450 a 440 rokiem p.n.e.

W 406 roku p.n.e. doszło do jej zburzenia przez Kartagińczyków, a potem została odbudowana, ale już za czasów rzymskich.

Do dzisiaj stoi tam 30 kolumn, a w czasach greckich poświęcona była ona Herze, czyli patronce małżeństw i to właśnie tam w środku odbywała się część ceremonii ślubnej.

dolina-świątyń.jpg
foto.depositphotos.com

Znajduje się tam również świątynia Zeusa Olimpijskiego, a była to jedna z największych świątyń, z której do dziś pozostały tylko podstawy, fragmenty elementów, a także telamony.

Jeden taki telamon można podziwiać przed świątynią, a drugi stoi pionowo w Muzeum Archeologicznym i mają one wysokość ponad 7 metrów.

Świątynia miała 113 metrów długości oraz 56 metrów szerokości.

Warto podkreślić, że jako jedyna ze świątyń w Arkagas miała nieparzystą liczbę przednich kolumn, a było ich 7.

Została wzniesiona w 480 roku p.n.e. na cześć zwycięstwa nad Kartagińczykami.

dolina-świątyń.jpg
foto.depositphotos.com

Jedną z najbardziej imponujących świątyń greckich w czasach antycznych prawdopodobnie była świątynia Heraklesa.

Miała 38 kolumn, z których zachowało się do dziś tylko 9.

Świątynia ta była ozdobiona różnymi rzeźbami, a fragment jednej z nich można zobaczyć w Muzeum Archeologicznym.

Nekropolie łukowe (arcosolia) to kolejny zabytek w Dolinie Świątyń, a zostały one wykute w antycznych murach już za czasów bizantyjskich.

Kolejnym zabytkiem jest Grotta Fragapane, czyli wczesnochrześcijańskie katakumby/hypogeum, które powstały w danych cysternach z czasów greckich.

Poza tym znajduje się tam Mauzoleum Terona, które zgodnie z legendą było grobowcem słynnego tyrana, ale według historyków jest on młodszy, a mieli go postawić Rzymianie, aby upamiętnić kilkadziesiąt tysięcy poległych podczas oblężenia miasta w czasie I wojny punickiej.

Natomiast ze świątyni Kastora i Polluksa zachowały się tylko cztery kolumny, które są połączone ze sobą fryzem, a do tego obok znajduje się podstawa innej świątyni, ale nie zachowała się z nich żadna kolumna.

⇒ Czytaj także: MUMIE Z VENZONE – DZIWNE ZNALEZISKO WE WŁOSKIEJ KATEDRZE

♦ Zareklamuj wydarzenie, swoją działalność, produkty itd. – dodaj ogłoszenie KLIK

♦ Współpraca reklamowa na portalu ⇒ kontakt@odkrywamyzakryte.com

Chcesz poznać więcej tajemnic świata? KLIK

Komentarze