MUMIE Z VENZONE – DZIWNE ZNALEZISKO WE WŁOSKIEJ KATEDRZE

mumie-venzone.jpg
Mumie z Venzone (źródło: internet)

Venzone jest starym, małym włoskim miasteczkiem, które do 1647 roku było znane tylko miejscowym. Ale jedno wydarzenie, jeden przypadek zadecydował o tym, że miejscem tym zainteresowało się nawet wojsko Napoleona. W kryptach dawnej kaplicy San Michele odkryto dokładnie 42 zmumifikowane ciała, zachowane w doskonałym stanie.

Dziwne znalezisko

Venzone to małe miasteczko w prowincji Udine we Włoszech.

W 1647 roku podczas odbudowy dawnego baptysterium przy tamtejszej katedrze, w kryptach natknięto się na niecodzienne znalezisko.

venzone.jpg
Baptysterium w Venzone fot.depositphotos.com

Odkryto dokładnie 42 zmumifikowane ciała.

Przez długi czas nikt nie mógł zrozumieć tego, jak to się stało, że ciała pozostały tak doskonale zachowane.

Mumie z Venzone stały się nawet miejscową atrakcją.

Ponoć w 1797 r. przyciągnęły nawet uwagę żołnierzy Napoleona, którzy chcieli na własne oczy zobaczyć tak bardzo dobrze zmumifikowane ciała.

Legenda głosi, że żołnierze zabrali ze sobą nawet kilka kawałków ciała z mumii, bo bali się, że nikt im nie uwierzy w opowieść o tym, co widzieli na własne oczy.

Podczas trzęsienia ziemi w 1976 roku, które nawiedziło Venzone, większość zmumifikowanych ciał uległa zniszczeniu.

W doskonałym stanie zachowało się jedynie 15 mumii.

Mumie z Venzone i ich tajemnica

Przez setki lat miejscowa ludność zastanawiała się, co przyczyniło się do tak dobrego zachowania zwłok.

Wierzyli, że to za sprawą cudu ciała ich przodków zachowały się w tak dobrym stanie, aby żyjący mogli się z nimi komunikować i czuć przy sobie ich obecność.

mumie-venzone.jpg
Mumie z Venzone (źródło: internet)

Jednak wraz z rozwojem nauki odkryto odpowiedź na tę tajemnicę.

Okazało się, że za wszystko odpowiedzialne są mikroskopijne pasożytnicze grzyby o nazwie Hypha tombicina, które występują w katakumbach katedry, gdzie czują się jak u siebie w domu.

Grzyby te przyczyniły się do szybkiego odwadniania i tym samym wysuszania ciał, spowalniając proces rozkładu i tworząc legendarne mumie z Venzone.

Włoska atrakcja turystyczna

Umieszczone w szklanych gablotach mumie z katedry w Venzone, stały się niebywałą atrakcją turystyczną dla osób odwiedzających tamtejszy region.

mumie-venzone.jpg
Mumie z Venzone (źródło: internet)

Co ciekawe, chociaż tajemnica dobrego zachowania mumii została odkryta, to i tak miejscowi wierzą, że za dobry stan zwłok odpowiadają nadprzyrodzone siły, a nie pasożytujące na nich mikroorganizmy.

Raz w roku w Venzone odbywa się nawet niecodzienna uroczystość, podczas której żywi wynoszą zmumifikowane ciała na światło dzienne i próbują komunikować się ze zmarłymi.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

Komentarze