TAJEMNICA NAGROBKA BRODNICKIEGO LEKARZA Z KRÓLEWCA

piramida-z-brodnicy.jpg
Piramida grobowiec z Brodnicy

Leopold Friedrich Dittmer był młodym lekarzem z Królewca, który przybył w 1827 roku do Brodnicy (ówczesnego Strasburga w Prusach Zachodnich), aby leczyć chorych. Kilka lat później musiał się zmierzyć z epidemią cholery. Jednak, zamiast zwiększać szanse na przeżycie swych pacjentów, doprowadzał do ich szybkiej śmierci. I nic dziwnego być może poza tym wydarzeniem nie byłoby w postaci doktora, gdyby nie fakt, że jego ciało zostało złożone w tajemniczej piramidzie, o której do dziś w brodnickich okolicach krążą niezwykłe legendy.

Zdolny lekarz i jego kontrowersyjne metody

Leopold Friedrich Dittmer urodził się w lutym 1797 roku w pruskim Królewcu. Jako młody chłopiec stracił ojca.

Kiedy skończył 10 lat, matka wysłała go do gimnazjum dla zdolnych dzieci w Berlinie. Następnie skończył 5-letnie studia dające mu wykształcenie lekarza-praktyka w armii.

Bardzo dobrze znał języki klasyczne, pracę doktorską z medycyny i chirurgii napisał po łacinie. Zasłynął z licznych publikacji – powielania porad znanych adeptów medycyny oraz własnych, często kontrowersyjnych metod leczenia.

Jedna z takich budzących wątpliwości i wiele kontrowersji metod opierała się na leczeniu sinicy u niemowląt poprzez kilkudniowe zmuszanie ich do intensywnego płaczu.

Inna znana, lecz delikatnie mówiąc, dyskusyjna metoda polegała na leczeniu wścieklizny mieszanką kichawca lekarskiego z octem i wodą, który jest stosowany jako skuteczny środek w leczeniu wszawicy i zwalczaniu pcheł.

Dittmer w Brodnicy i walka z cholerą

Doktor Dittmer przybył do Brodnicy w 1827 roku jako żonaty, mający dzieci trzydziestolatek. Stateczny lekarz, który utrzymywał się tylko z prywatnej praktyki, resztę pracy wykonywał charytatywnie.

Cieszył się uznaniem wśród mieszkańców Brodnicy i okolic. Obraz poczciwego, wesołego, niezwykle wykształconego, dostojnego i uczciwego mężczyzny popsuł ponoć jego romans z młodą dziewczyną o imieniu Rosa (Rozalka).

Szaleńczej miłości przeszkodzili rodzice dziewczyny, którzy pogardliwie potraktowali lekarza
z Królewca i kazali związać się córce z ich wcześniejszym wybrankiem, bogatym ziemianinem.

Ponoć posłuszna córka zrezygnowała z kontynuowania romansu z doktorem, lecz z rozpaczy na zawsze zamknęła się w zamkowej komnacie.

Kiedy w 1830 roku nieopodal Brodnicy wybuchła epidemia cholery, wszyscy wierzyli, że uznany lekarz im pomoże.

Stosowali się do rozpowszechnionych w postaci broszur zasad Dittmera, które miały bez pomocy lekarskiej, tylko dzięki „prostemu i uregulowanemu trybowi życia” zapobiec rozszerzaniu się epidemii.

Niestety cholera dotarła również do Brodnicy, a chorzy trafiali do doktora Dittmera. Ten podobno zamiast leków stosował mikstury własnej roboty, które nie leczyły, lecz zwiększały śmiertelność wśród pacjentów.

Szybko się rozeszły wieści o dziwnych metodach leczenia dr Dittmera. Do Brodnicy przybyła nawet specjalna komisja z Kwidzyna, która miała zbadać sprawę. Pruski urzędnik kazał pokazać lekarzowi miksturę, którą leczy pacjentów i wypić przelaną do kieliszka zawartość.

Dittmer nie przeżył tego eksperymentu, zmarł w konwulsjach, w wieku 33 lat.

Tajemniczy grób doktora

Ciało doktora Dittmera zostało ponoć pochowane głową w dół, gdyż uznano go za bardzo złego człowieka, który za swojego życia przyczynił się do śmierci wielu osób i posługiwał się szarlatańskimi praktykami.

Nagrobek w kształcie piramidy w miejscu pochówku do dziś znajduje się w brodnickim parku na terenie byłego cmentarza brodnickich ewangelików. Cmentarz zniszczono, teren rozjeździły buldożery, jedynie ten jeden, o tajemniczym kształcie nagrobek pozostał.

Na płycie nagrobnej znajduje się rzymskich łacińska inskrypcja-przesłanie: „Żyłem, jak ty żyjesz, umrzesz, jak ja umarłem. Tak ubiega życie. Żegnaj, przechodniu i spełnij swe zadanie”.

Niektórzy doszukują się powiązań osoby doktora Dittmera z lożą masońską. Przykładowo płyta nagrobna jest podzielona na trzy pola, które zawierają odpowiednio 5, 3 i 4 wiersze tekstu, co daje pierwszą tzw. trójkę pitagorejską.

Od wieków wolnomularstwo używało sznura o dwunastu węzłach do konstruowania kąta prostego.

Z tajemniczym grobem doktora, który przetrwał znaki czasu wiążą się miejscowe legendy
i opowieści.

Jedna z nich głosi, że kiedy zimą 1945 roku oficer Armii Czerwonej stanął przed pomnikiem i zaczął strzelać do płyty nagrobnej jak do tarczy, zły doktor dał o sobie znać. Pierwszy wystrzelony z pistoletu pocisk wbił się w tablicę, a drugi odbił od niej i trafił prosto w oko oficera.

Druga z opowieści, znana dobrze w miasteczku, donosi o tym, że pewien miejscowy pijaczek wsadził kiedyś palec w otwór po kuli i… wrócił już bez palca, bo „coś” mu go urwało.

Zdaniem brodnickich mieszkańców, przewodników wycieczek i nauczycieli historii sens tych wydarzeń odnosi się do pokuty – jeżeli ktoś zbliży się do grobowca-piramidy i narazi doktorowi Dittmerowi, tego spotka kara za grzechy lekarza, grzechy tych, którzy odebrali mu wielką miłość Rosy i za grzechy tych, którzy zniszczyli cmentarz.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

Komentarze