Sztylet Tutanchamona – czy to sztylet z pozaziemskiego metalu? W XX wieku najważniejszym wydarzeniem archeologicznym było odkrycie praktycznie nienaruszonego grobu Tutanchamona. Młody faraon, bo wieku 19 lat, zmarł schorowany i zdeformowany po krótkim, ale burzliwym panowaniu. Jednak wtedy zapomniano o położeniu jego grobowca. Znajdujące się tam komory zostały odkryte w 1922 roku przez Howarda Cartera.
Jak doszło do odkrycia sztyletu?
Dolina Królów na przełomie XIX i XX wieku była miejscem prac archeologicznych od przynajmniej 100 lat, a w 1914 roku możliwość przeprowadzenia tam badań otrzymali Howard Carter oraz Georg Carnavon.
Już na samym początku ich celem było odkrycie grobowca, który należał do młodego faraona Tutanchamona.
Tutanchamon na tron wstąpił po śmierci swojego ojca Amenhotepa IV jako kilkuletni chłopiec.
Na lokalizację grobu w tej okolicy wskazywały odnajdywane w okolicy artefakty z imieniem Tutanchamona.
Na początku naukowcom przez pierwsze lata nie udało się nic znaleźć, ale wszystko się zmieniło, gdy zdecydowali się na usunięcie pozostałości po antycznych barakach.
To właśnie w tych barakach przed tysiącami lat mieszkali robotnicy, którzy pracowali Dolinie Królów przy budowie grobowców.
Kolejnym etapem były wykopaliska pod tymi barakami.
W 1922 roku udało się im dokopać do schodów, które prowadziły do zamkniętych drzwi i okazało się, że Carter oraz Carnavon odkryli pierwszy niesplądrowany grobowiec faraona.
Kiedy weszli do dwóch pierwszych pomieszczeń, okazało się, że zachowało się ich bogate wyposażenie, ale nie było tam sarkofagu.
Następnie doszli do kolejnej komory z zachowaną skrzynią grobową, która była obita złotą blachą, a dokonali tego dopiero w 1923 roku po zdemontowaniu muru, broniącego do niej dostępu.
Z kolei w 1925 roku otwarto ostatnią z trumien, która spoczywała w sarkofagu i okazało się, że to w niej znajduje się mumia faraona Tutanchamona.
Wśród bandaży, owijających ciało faraona, znaleziono ten cenny sztylet.
Badania sztyletu Tutanchamona
Wśród skarbów znaleziono również przepiękny sztylet Tutanchamona, który ma około 35 cm.
Głownia sztyletu została wykonana z jednorodnego, nierdzewiejącego metalu, a rękojeść ze złota.
Poza tym sztylet ma także wykonaną ze złota pochwę, która jest zdobiona motywami kwiatu lilii z jednej strony, a z drugiej kształtem promieni pióra, a także głową szakala.
Po przebadaniu go okazało się, że sztylet został wykonany z żelaza, ale takiego, które nie pochodziło z Ziemi.
Okazało się, że metal ten pochodził z meteorytu, który ukształtował się około 4,5 mld lat temu, czyli zaraz po narodzinach Układu Słonecznego.
Sztylet Tutanchamona został przebadany w taki sposób, aby nie doszło do żadnego jego uszkodzenia, dlatego też nie pobierano próbek i nie zarysowywano ostrza, a wykorzystano metodę fluorescencji rentgenowskiej.
W tym przypadku dany przedmiot bombarduje się wysokoenergetycznymi fotonami, a potem rejestruje się powstające promieniowanie, które jest tutaj charakterystyczne dla każdego z pierwiastków.
Badanie dowiodło, że ostrze zawiera 88% żelaza, 10,8% niklu oraz 0,6% kobaltu.
Taka duża ilość niklu jest typowa dla żelaza, które pochodzi z meteorytów, ale też jest odmienna od tego, pochodzącego z Ziemi.
Naukowcy chcieli również dowieść, z którego z meteorytów wykonano sztylet, ponieważ meteoryty różnią się pomiędzy sobą składem.
Dlatego też naukowcy założyli, że Egipcjanie sami odnaleźli meteoryt i w związku z tym rozpoczęli badania obiektów w promieniu 2000 km.
Dzięki temu okazało się, że do tego pierwiastkowego wzorca doskonale pasuje meteoryt Kharga, który został znaleziony w 2000 roku w pobliżu Aleksandrii.
Bryła ta była większą częścią obiektu, który właśnie spadł na Ziemię w czasie zbliżonym do panowania Tutanchamona.
⇒ Czytaj także: TUTANCHAMON – NAJWIĘKSZE ODKRYCIA ARCHEOLOGICZNE XX WIEKU
♦ Zareklamuj wydarzenie, swoją działalność, produkty itd. – dodaj ogłoszenie ⇒ KLIK
♦ Współpraca reklamowa na portalu ⇒ kontakt@odkrywamyzakryte.com
♦ Chcesz poznać więcej tajemnic świata? ⇒ KLIK