SALAR DE UYUNI – LUSTRZANA PUSTYNIA SOLNA

salar-de-uyuni.jpg
foto.123rf.com

Salar de Uyuni, czyli największe solnisko świata to niezwykłe miejsce w Ameryce Południowej. Lecąc nad Boliwią, a konkretnie nad jej południowo-zachodnią częścią, nie sposób nie zauważyć krajobrazu niczym z filmu science-fiction, który bardziej przypomina Księżyc, niż Ziemię. Największa na świecie pustynia solna w Boliwii to miejsce, które przede wszystkim zachwyca swą niezwykłością…

Geologia i formacja

Położone na płaskowyżu Altiplano w Andach na wysokości 3 653 m n.p.m. wyschnięte słone jezioro zajmuje ogromną powierzchnię 10 582 km².

Razem z dwoma innymi jeziorami – Titicaca i Poopó jest częścią istniejącego niegdyś na tym terenie słonego jeziora Ballivián.

Solnisko pokryte jest kilkoma metrami skorupy solnej i jest jednym z najbardziej płaskich obszarów świata.

Różnica wzniesień na jego terenie oscyluje w granicach pół metra.

salar-de-uyuni.jpg
Pustynia solna foto.123rf.com

Skorupa solniska służy jako źródło soli i jest pokryta warstwą niezwykle bogatej w lit solanki, która zawiera około 50-70% światowych zasobów litu.

Duża powierzchnia, czyste niebo i wyjątkowa płaskość powierzchni powodują, że Salar de Uyuni jest idealnym obiektem do kalibracji wysokościomierzy satelitów obserwujących Ziemię.

Natomiast w porze deszczowej, która przypada tam od grudnia do maja, cienka warstwa spokojnej wody zostaje przekształcona w największe na świecie lustro o długości 129 kilometrów.

Klimat obszaru Salar de Uyuni

Obszar ten ma względnie stabilną temperaturę.

Najwyższa wynosi około 21°C w listopadzie i styczniu, a najniższa 13°C w czerwcu.

Noce są zimne przez cały rok z temperaturą pomiędzy -9°C a 5°C.

salar-de-uyuni.jpg
Salar de Uyuni foto.123rf.com

Wilgotność względna jest raczej niska i przez cały rok utrzymuje się w granicach 30-45%.

Opady w solnisku są również niewielkie: od kwietnia do listopada pojawia się średnio od 1 mm do 3 mm deszczu miesięcznie, ale w styczniu liczba ta może wzrosnąć do nawet 80 mm.

Flora i fauna

Salar de Uyuni jest praktycznie pozbawiony dzikiej przyrody lub roślinności.

Flora solniska jest zdominowana przez wielkie kaktusy, które rosną w tempie około 1 cm na rok do wysokości około 12 metrów.

salar-de-uyuni.jpg
foto.123rf.com

Inne krzewy to Pilaya, która jest używana przez mieszkańców Boliwii do leczenia kataru i wykorzystywana jako paliwo Thola.

Na terenie tym obecne są również krzewy queñua i quinoa.

W listopadzie Salar de Uyuni zamienia się w wylęgarnię trzech gatunków różowego flaminga południowoamerykańskiego: chilijskiego, andyjskiego i rzadkich flamingów Jamesa, których intensywny kolor pochodzi prawdopodobnie od karmienia młodych różowymi algami.

salar-de-uyuni.jpg
foto.123rf.com

Solnisko zamieszkuje około 80 innych gatunków ptaków, takich jak gęś andyjska czy gwiazda andyjska.

Na tym terenie można napotkać także lisa andyjskiego i kolonie wiskacza — gryzonia z rodziny szynszylowatych.

Turyści odwiedzający to miejsce muszą wiedzieć, że najbardziej efektowne zdjęcia Salar de Uyuni można wykonać w czasie pory deszczowej.

Wtedy to solnisko zamienia się w wielką lustrzankę, a linia horyzontu zaciera się i nie sposób odróżnić nieba od tafli wody, w której się odbija.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

Komentarze