ROŚLINY I ZIOŁA – WIELKA MOC UKRYTA W NATURZE

rośliny-i-zioła.jpg
fot.depositphotos.com

Rośliny i zioła-zapewne, gdy byłeś /-aś jeszcze dzieckiem, nie znając zastosowań,  jakie skrywają rośliny i zioła, słyszałaś/eś może od twojej babci bądź nawet prababci, że na stan zapalny najlepszy jest napar z białej wierzby, a przy schorzeniu płuc najlepiej jest użyć wyciągu z dobrze znanego cisu…

I że prawdopodobnie nie byłoby żadnego postępu w chirurgii, gdyby nie odkryta przypadkowo przez Indian z Amazonii kurara, posiadająca działanie nerwowo-mięśniowe.

I że humor najlepiej poprawia wysiłek i ruch, jednak gdy tego zabraknie, niezastąpiony może okazać się pospolity mak lekarski z dalekiego Afganistanu.

Może więc następnym razem, spróbować innego sposobu leczenia, powracając do na w pół-zielarskiej tradycji, wspartej doświadczeniem i wiedzą kolejno mijających pokoleń?

 

curara.jpg
CURARA fot.123rf.com

Rośliny i zioła vs Koncerny farmaceutyczne

Zapewne, niewielu z nas wie, jakie tajemnice niejednokrotnie skrywa hodowana na parapecie pelargonia czy babka lancetowata, gęsto porastająca przydomowy trawnik.

O cudownych właściwościach roślin dziś nie mówi się prawie wcale, a chorujący, preferując od lat medycynę konwencjonalną, utracili praktycznie całkowicie więź z naturą.

Rozmaite wyciągi, wywary, ekstrakty, susz czy olejki eteryczne z naturalnych roślin, będące niegdyś domeną raczej mądrych wiedźm niż lekarzy, dziś rośliny niejednokrotnie odtruwają nas lub nasze otoczenie, wspomagają funkcjonowanie narządów, leczą, a niejednokrotnie nawet ratują życie.

Swoista polityka współczesnych koncernów farmaceutycznych, co prawda zakazuje nawet opisu zastosowania roślin leczniczych w różnych dolegliwościach na ulotkach czy opakowaniach, jednak w dużej mierze opiera się na bardzo gruntownej wiedzy o pożytkach i uleczającym działaniu ziół czy domowych roślin.

 

mafia-farmaucetyczna.jpg
fot.depositphotos.com

Rośliny i zioła zamiast chemioterapii

W dobie mnogości nowotworów choćby tak niebezpiecznych, jak chłoniak czy białaczka, leki do chemioterapii (winblastynę i winkrystynę) uzyskuje się na przykład z liści barwinka różowego.

Roślina ta, której właściwą nazwą jest katarantus różowy (z gr.,, czysty kwiat”), pierwotnie występowała jedynie na Madagaskarze, dzisiaj jest jednak uprawiana w sferze tropikalnej i subtropikalnej, a także w Stanach Zjednoczonych i krajach europejskich o cieplejszym klimacie, często po prostu jako roślina pokojowa.

Dzięki swoim wprost niezwykłym właściwościom biochemicznym ta piękna roślina, osiągająca do 80 cm wysokości, o biało czerwonych kwiatach, stała się, gwiazdą” na współczesnym rynku medycznym.

 

zioła-i-rośliny.jpg
fot.depositphotos.com

Należy przy tym wspomnieć jeszcze o bardzo istotnej współczesnej tendencji: w czasach nowego „enwironmentalizmu, a więc swoistej rewolucji w sposobie myślenia na temat biologicznej ochrony przyrody”, dzikie gatunki roślin nie tylko powracają do łask i uznania ich praktycznej wartości, ale nabierają także kluczowego znaczenia nie tylko w medycynie, ale i w hodowli roślin i zwierząt.

Ma to tym większe znaczenie, iż wiele substancji potrzebnych do produkcji leków jest pobieranych z poszczególnych gatunków mikroorganizmów, roślin lub tkanek zwierzęcych; stanowią one zarazem jedyne źródło cennych związków ratujących ludzkie zdrowie i życie.

Aby odkryć potęgę zbawiennego dla zdrowia działania roślin i ziół, nie musimy jednak ani wybierać się gdzieś daleko, ani też, metodą prób i błędów, stosować aptecznych specyfików ziołowych, dodajmy – bez ważnego opisu działania.

Jeśli tylko chcemy poprawić swoją kondycję i samopoczucie, żyjąc w otoczeniu ,,przefiltrowanego” i nawilżonego odpowiednio powietrza, hodujmy w domu tak znane nam wszystkim storczyki:

  • Begonie
  • palmy
  • paprotki
  • gerbery
  • dracenę

Są to rośliny, które nie tylko wytwarzają tlen, ale i pochłaniają szkodliwe dla naszego organizmu toksyny. Powodują także nieustaną filtrację i ruch powietrza, mają właściwości grzybobójcze oraz redukują szkodliwe promieniowanie.

Na działce bądź w przydomowym ogrodzie warto posadzić modrzewie, które wzmocnią nasz system immunologiczny w przypadku nawracających infekcji , zwłaszcza schorzeń laryngologicznych, a także różeniec górski czy pozłotkę kalifornijską, które doskonale pomogą nam poradzić sobie ze stresem.

 

przyprawy-i-zioła.jpg
fot.depositphotos.com

Nawet zwykły spacer może być początkiem niezwykłej przygody, podczas której zaczniemy rozpoznawać różne gatunki roślin oraz ich różnorodne, praktyczne zastosowanie…
I co najważniejsze: pamiętając, że nic nie ,,rozchmurzy” nas bardziej niż dziurawiec, a w bólach nie pomoże nic bardziej niż wywar z liści czarnej porzeczki, sięgnijmy chętniej do tradycji naszych prababek siedząc wśród modrzewi i przeżuwając ze smakiem pyszną czarną rzodkiew!

Książkę kupisz tutaj kliknij

P.S. Informacje są prywatnymi opiniami i poglądami. Nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np lekarza. Wszelkie rady które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

Komentarze