PICTARIX – ARABSKI MANUSKRYPT O MAGII, ASTROLOGII I KOSMICZNEJ ENERGII

pictarix.jpg
Pictarix foto.depositphotos.com

Pictarix (w oryginalnym języku Ghāyat al-Ḥakīm) to starożytna arabska księga o astrologii,  magii okultystycznej i mocach kosmosu, która została napisana w XI wieku. Wyjaśnia nie tylko, jak tworzyć i budować magiczne posągi i talizmany, przedstawia dokładne instrukcje dotyczące nieliczonych zaklęć, ale opisuje także zasady czerpania energii z planet i kosmosu. Dlaczego ten niezwykły tekst został przetłumaczony na wiele języków i tak bardzo fascynował przedstawicieli wielu kultur na przestrzeni wieków?

Pictarix, czyli Cel Mędrca

Picatrix jest starożytnym, 400-stronicowym magicznym manuskryptem, oryginalnie napisanym po arabsku pod tytułem Ghāyat al-Ḥakīm, co tłumaczone jest jako „Cel Mędrca”.

Większość ekspertów uważa, że tekst powstał w XI wieku, choć niektórzy twierdzą, że powstał w pierwszej połowie X wieku.

pictarix.jpg
Picatrix (źródło: internet)

Uważa się, że Picatrix został napisany przez Abūmama Muhammada ibra Ibrahim ibn Abd al-da’im al-Majrita, który był astronomem, matematykiem i alchemikiem pracującym dla Al-Andalusa.

Ponoć stworzył on to wielkie dzieło, ponieważ chciał zebrać w całość tajemniczą wiedzę o Bliskim Wschodzie z VIII i IX wieku.

W XIII wieku król Kastylii Alfons X (znany również jako Alfons „Mądry”) zlecił tłumaczenie starożytnego tekstu na język hiszpański.

Tłumaczeniem teksty na język łaciński zainteresowano się w Europie dopiero między XV a XVIII wiekiem.

Ponoć wersja kastylijska Pictarixu została utracona, co nie przeszkodziło łacińskiemu tłumaczeniu (Liber Picatrix) rozprzestrzenić się na zachodzie i odnieść wielki sukces między XV a XVIII wiekiem.

Magia, astrologia, kosmos…

Pictarix składa się z czterech ksiąg, z których każda podzielona jest na kolejne rozdziały.

Ich treść skupia się m.in. wokół: magii i jej właściwości oraz zdolności czerpania energii z planet i kosmosu.

Niektórzy twierdzą, że podział książki na cztery części wskazuje, że pochodzi ona z pism studentów, którzy robili notatki podczas wykładów swych mędrców, choć jest to jedynie spekulacja.

pictarix.jpg
Picatrix (źródło: internet)

W tym niezwykłym manuskrypcie znajdują się odniesienia do magii talizmanów i astrologicznych związków ze zwierzętami, kamieniami, żywnością, roślinami, zapachami, kolorami itp.

Wiele w nim kwestii związanych z zodiakalną magią, numerologią i kalendarzem księżycowym, ponieważ autor wierzył, że takie informacje ułatwiają planowanie odpowiedniej pory na przeprowadzanie magicznych rytuałów.

Poza tym wiadomości zawarte w Pictarixie miały nauczyć czytelnika, w jaki sposób może on przyciągać i czerpać z energii kosmosu tak, aby wszystko w jego życiu działo się zgodnie z jego pragnieniami.

Przedziwne zaklęcia

Niewątpliwie największy rozgłos i poklask Pictarix zyskał za sprawą przedziwnych, magicznych, niekiedy nieprzyzwoitych przepisów na zaklęcia.

Niektóre mikstury mają na celu zmianę stanu świadomości i mogą prowadzić do podróży astralnych, a nawet śmierci.

pictarix.jpg
Picatrix (źródło: internet)

Wśród najbardziej kontrowersyjnych składników znajduje się: krew zwierząt, wydzieliny ciała, mózg, haszysz, opium i rośliny psychoaktywne.

Zaklęć jest mnóstwo – od tych, które mają pomóc kogoś znienawidzić – do tych, które pomagają zdobyć serce ukochanego, znaleźć zagubione rzeczy, dać bezpieczeństwo podczas podróży, przynieść przyjaźń, zwiększyć plony, usunąć gryzonie, zwiększyć bogactwo, przynieść zdrowie i wiele, wiele innych.

Niewątpliwie Picatrix do dziś fascynuje i jest doskonałym przykładem tego, że starożytni wiele wiedzieli o magii i astrologii.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

Komentarze