MATERA – WŁOSKIE MIASTO, W KTÓRYM POSIADŁOŚCI ROZDAWANO ZA DARMO

matera.jpg
foto.depositphotos.com

Matera to miasto, w którym wcześniej domy wykuwano praktycznie w całości w skale. Dawniej wysiedlono stamtąd ludzi, a dziś przyjeżdżają tam tłumy, aby podziwiać kamienne miasto. Jednak zanim ponownie je zasiedlono, nieruchomości rozdawano za darmo. Dlaczego?

Matera – starożytne miasto na południu Włoch

Miasto Matera, które znajduje się na południu Włoch, to jedno z najstarszych miast świata, a znane jest ze swojej wyjątkowej architektury, ale największe wrażenie wywołuje jego zabytkowa część, czyli dwie dzielnice Sassi, co z języka włoskiego oznacza „kamienie”.

Te dwie dzielnice to:

  • Sasso Caveoso – to starsza i bardziej jaskiniowa część,
  • Sasso Barisano – to nowsza część tego miasta.

Niektórzy badacze przypuszczają, że dawniej w Materze było ponad 3 000 domów, z których większość była wykuta tylko w kamieniu.

matera-włochy.jpg
foto.depositphotos.com

To w Sasso Caveoso domy były drążone praktycznie w całości w skale, natomiast w Sasso Barisano można znaleźć domy, które drążono w skale, ale też dobudowywano do nich w tradycyjny sposób tylko fronty.

Poza tym dach takiego jednego domu był jednocześnie podłogą dla drugiego domu, przez co w ten sposób powstawało nawet kilka pięter.

Do tego do dzisiaj w dolnych partiach dzielnicy nie ma ulic, gdyż zaczynają się one trochę wyżej, czyli w miejscu, gdzie budowano pałace i kościoły.

Takie tradycyjny dom w tym mieście miał dwa pomieszczenia.

W jednym z tych pomieszczeń trzymano narzędzia oraz zwierzęta, a w drugim mieszkali ludzie razem z ptactwem domowym, takim jak: kury i koguty.

Jednak w mieście tym bardzo szerzył się analfabetyzm oraz różne choroby, a w tym również malaria.

Brakowało tam bieżącej wody, szerzyły się choroby, ale też bardzo często umierały dzieci, a do tego rząd nic o tym nie wiedział do pewnego momentu.

Rząd dowiedział się o tym dopiero później z książki włoskiego pisarza Carlo Levi pt. „Chrystus zatrzymał się w Eboli”.

Kiedy dowiedziano się, w jakich warunkach żyją mieszkańcy Matery, dzielnica została okrzyknięta hańbą kraju.

Przesiedlenie ludzi

W 1952 roku władze zdecydowały się na przesiedlenie mieszkańców Sassi do nowych osiedli, które zostały wybudowane na obrzeżu miasta.

Wtedy uważano, że ludzie nie mogą żyć w jaskiniach, tak jak żyło się setki lat temu, gdzie nie ma elektryczności, kanalizacji, a do tego mieszka się razem ze zwierzętami.

skalne-miasto-włochy.jpg
foto.depositphotos.com

Jednak ludzie nie zostali przesiedleni w taki sposób, aby sąsiedzi nadal mieszkali obok siebie, a przez to zaczęli oni wracać do swoich dawnych domów.

Władze nie ustępowały i w związku z tym dochodziło do kolejnych eksmisji, a nawet zaczęto zamurowywać wejścia do domów.

Współczesna Matera

W wyniku przesiedlenia ludzi – Sassi stały puste przez 30 lat.

Jednak w 1986 roku zostało zmienione prawo, które pozwalało wziąć nieruchomość w dzierżawę na 99 lat i to za darmo, ale był jeden warunek.

Tym warunkiem było odrestaurowanie tej nieruchomości.

matera.jpg
foto.depositphotos.com

Do tego zwracano do 60% kosztów remontu i dzięki temu było wielu chętnych na te nieruchomości.

Remonty były prowadzone pod okiem konserwatora zabytków, co pozwoliło zachować niezwykły klimat tego miejsca.

Ponadto powstały różne hotele i restauracje, a niektóre z tych jaskiń stały się luksusowymi jaskiniowymi hotelami.

Zabytki w Materze

W Materze znajduje się ponad 100 kościołów, które zostały wykute w skałach, np. Santa Lucia alle Malve, Santa Maria de Idris, S. Giovanni in Monterrone, a także Santa Maria de Armenis oraz Santa Barbara.

Przeważnie te kościoły są do siebie podobne i zostały ozdobione freskami.

foto.depositphotos.com

Poza tym w Materze można znaleźć piękną katedrę z XIII wieku, która ma wnętrze w stylu barokowym, a także pochodzący z XIII wieku kościół San Giovanni Battista.

Jeśli chodzi o inne zabytki, to można tam podziwiać muzea, pałace, podziemia pod placem Vittorio Vento, a nawet szesnastowieczny zamek i Castello del Conte Tramontano.

Ciekawostki o Materze

  • W Materze było kręconych wiele scen do filmu pt. „Pasja” Mela Gibsona, poprzez miasto to nie wymagało jakichś szczególnych zabiegów, gdyż i tak przypominało Jerozolimę.

 

  • Inne kręcone tutaj filmy to, np. „Ewangelia według świętego Mateusza” w reżyserii Passoliniego, a nawet nowa wersja „Ben Hura”.

 

  • Miasto to było Europejską Stolicą Kultury 2019.

 

  • W 1993 roku miasto Matera zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

  • W Materze można znaleźć ośrodek Włoskiej Agencji Kosmicznej (ASI).

 

  • Najbardziej popularne muzeum w Materze to tzw. Sassi in Miniatura, a jest to makieta miasta, która ma 12 m2. Można na niej zobaczyć, jak Matera wyglądała w przeszłości.

 

  • Natomiast 2 lipca każdego roku w Materze odbywa się festyn ludowy, w czasie którego figura Matki Boskiej, umieszczona na platformie, jest obwożona po całym mieście. Wokół figury ustawione są inne postacie biblijne. Wieczorem figurę odstawia się w bezpieczne miejsce, aby nie patrzyła na niszczenie platformy w drobny pył. Ludzie rozrywają platformę na kawałki, gdyż podobno taki kawałek platformy albo świętego Józefa ma przynieść szczęście na cały rok. Festiwal ten obchodzi się od XIV wieku, chociaż nie wiadomo dokładnie, co ma upamiętniać.

Czytaj także: PODZIEMNE MIASTO DERINKUYU – SKALNE TAJEMNICE KAPADOCJI

♦ Chcesz wciąż poznawać więcej tajemnic świata? KLIK

Komentarze

Do góry