PODZIEMNE MIASTO DERINKUYU – SKALNE TAJEMNICE KAPADOCJI

Derinkuyu.jpg
Derinkuyu

Podziemne miasto Derinkuyu należy do najlepszych przykładów dokładności, staranności i potęgi starożytnej myśli architektonicznej. To jedno z pięciu wyrytych bezpośrednio w skale miast, połączonych ze sobą podziemnymi kompleksami korytarzy, które w sumie mogły pomieścić ok. 100 tysięcy osób. Ta ukryta przez długi czas atrakcja Turcji budzi niemałe zainteresowanie wśród turystów.

W podziemnych czeluściach

Derinkuyu (z tureckiego – Głęboka Studnia) jest najgłębiej wykutym w skale podziemnym miastem w Kapadocji w regionie Anatolii Środkowej w Turcji.

Już sama Kapadocja zachwyca pięknem malowniczych skalnych formacji oraz misternie wyrzeźbionymi w nich budynkami mieszkalnymi
i sekretnymi korytarzami.

Przez długie lata nic nie wskazywało na to, że region kryje w sobie podziemne miasta.

Dopiero w 1963 roku, kiedy pewien mieszkaniec tureckiego miasteczka Derinkuyu rozpoczął pracę renowacyjne swojego domu, odkryto podziemne korytarze.

Kiedy zawaliła się jedna ze ścian, przed robotnikami ukazała się jaskinia, do której prowadziło tajemnicze przejście.

To nie lada zaskakujące odkrycie zainteresowało archeologów.

Z czasem w toku archeologicznych badań ustalono, że w głębi ziemi kryje się sieć labiryntów i tajemniczych korytarzy, które prowadzą do wielu pomieszczeń, czegoś w rodzaju podziemnych mieszkań.

 

Derinkuyu.jpg
Derinkuyu

 

To tajemnicze miasteczko ukryte pod ziemią liczyło kilkanaście schodzących w dół poziomów, co jeszcze bardziej zaciekawiło badaczy.

W jaki sposób budowniczym podziemnego Derinkuyu udało się osiągnąć tak niesamowite rezultaty inżynieryjne?

I w jakim celu stworzono to niezwykłe podziemne miasto?

Niesamowite osiągnięcie starożytności

Na olbrzymich osiemnastu poziomach, z których najniższe są na głębokości 60 metrów, archeolodzy odkryli prawdziwe podziemne miasto.

Odnalezione w skalnych pomieszczeniach artefakty, paleniska, schowki w ścianach, pręgierze itp. wskazywały, że miały one swoje funkcjonalne przeznaczenie.

Te większych rozmiarów służyły jako kuchnie, sypialnie, łazienki, magazyny żywności, tłocznie oliwy i wina, magazyny broni, kościoły, szkoły, grobowce i stajnie dla zwierząt.

Mniejsze przestrzenie okazały się skalnymi grobowcami.

Każde piętro posiadało osobne wejście zabarykadowane ważącymi ok. 500 kg okrągłymi drzwiami, które można było otworzyć tylko od wewnątrz.

Mieszkańcy podziemnego Derinkuyu mieli zapewnione optymalne warunki do życia.

Na terenie skalnego miasteczka znajdowały się studnie z wodą, ponad pięćdziesiąt szybów wentylacyjnych sprowadzało powietrze z góry, a tysiące mniejszych kanałów rozprowadzało je po całym jego terenie.

Tajemnicze powstanie Derinkuyu

Zagadką pozostaje jednak cel stworzenia tego niesamowitego starożytnego podziemnego miasta, które było w stanie według niektórych szacunków zapewnić schronienie nawet 20 000 do 30 000 ludzi.

Niektórzy historycy uważają, że celem podziemnego Derinkuyu było zapewnienie schronienia mieszkańcom przed inwazją z ok. 800 r. p.n.e.

 

Derinkuyu.jpg
Derinkuyu

 

Jednak wielu historyków nie zgadza się z tą teorią, twierdząc, że byłoby to niewiarygodne przedsięwzięcie inżynieryjne, zbyt skomplikowane i po prostu niewykonalne dla ludzi z tamtego okresu.

Jest wiele pytań dotyczących Derinkuyu, a większość z nich wciąż pozostaje tajemnicą.

Oprócz celu powstania tego podziemnego świata zagadką pozostaje odpowiedź na pytanie kto zbudował to gigantyczne podziemne miasto?

Jeśli chodzi o to, niektórzy historycy i archeolodzy uważają, że to podziemne Derinkuyu zostało zbudowane przez Frygijczyków, inni, że przez Hetytów, a jeszcze inne teorie sugerują, że miasto jest starsze, niż się przypuszcza.

Współcześni archeolodzy i historycy przyjmują najczęściej wersję, iż skalne Derinkuyu powstało z rąk chrześcijan i było wykorzystywane głównie w czasach bizantyjskich jako schronienie dla miejscowej ludności.

Przez całe stulecia chronili się oni pod ziemią przed najazdami Arabów, Turków i Mongołów.

Pojawiają się również teorie głoszące o współudziale istot pozaziemskich w tworzeniu tego niezwykłego dzieła.

Niektórzy archeologowie uważają, że kilkukilometrowe korytarze łączą Derinkuyu z kolejnymi, niesamowitymi podziemnymi miastami, których szacuje się, że na terenie Turcji może być jeszcze nawet 200!

 

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

 

 

 

Komentarze