FIGURKA Z JASKINI OBŁAZOWEJ – UNIKATOWE ZNALEZISKO ARCHEOLOGICZNE

Fot. Instytut Archeologii UJ w Krakowie

Figurka z Jaskini Obłazowej znajdującej się na terenie województwa małopolskiego to unikatowe znalezisko archeologiczne. Ma ponad 15 tysięcy lat i jest przedstawieniem paleolitycznej Wenus.

Sekrety Jaskini Obłazowej

Jaskinia Obłazowa to 9-metrowa komora położona w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej, na terenie wsi Nowa Biała (woj. małopolskie), niedaleko Białki Tatrzańskiej w rezerwacie przyrody Przełom Białki pod Krempachami.

Od 1985 roku stała się ona stały punktem skrupulatnych badań archeologicznych.

Jaskinia do późnego średniowiecza była zamieszkiwana przez ludzi.

Jej pierwszymi mieszkańcami byli neandertalczycy, o czym świadczą odkryte narzędzia sprzed ok. 100 tys. lat.

Podczas wykopalisk odkryto ochrę (czerwony pigment), krzemienie i narzędzia z niego wykonane, kamienne przekłuwacze i rylce używane na co dzień do obróbki skór, nóż z radiolarytu, zdobione kliny rogowe oraz amulety, paciorek z kości, dwie zawieszki wykonane z kopalnej muszli i fragmenty poroży renifera.

W Jaskini Obłazowej odnaleziono również kości palców człowieka, które mają ok. 30 tys. lat i są najstarszymi znanymi na terenach Polski szczątkami człowieka współczesnego.

Sama jaskinia była nie tylko punktem codziennego schronienia ludności, ale prawdopodobnie także miejscem kultu, sakralną przestrzenią, o czym świadczy najnowsze odkrycie.

Figurka „Wenus”

Latem 2017 roku archeolog z Instytutu Archeologii UJ w Krakowie, prof. Paweł Valde-Nowak dokonał unikatowego znaleziska w czeluściach tej podhalańskiej jaskini.

Znalazł płaską figurkę, wysokości 5,5 cm wykonaną z bryłki piaskowca.

Przedstawia ona korpus kobiety (prawdopodobnie ciężarnej) z mocno wyeksponowanymi biodrami oraz pośladkami.

Zdaniem badacza figurka bardzo przypomina wizerunek Wenus paleolitycznej.

Być może była symbolem wierzeń, przedstawieniem bogini-Matki, a może jedynie wyobrażeniem, portretem kobiety bliskiej sercu mężczyzny sprzed kilkunastu tysięcy lat

Profesor Valde-Nowak uważa, że odnaleziona w Jaskini Obłazowej figurka jest dziełem tej samej społeczność, której przypisuje się autorstwo malowideł naskalnych z jaskiń Lascaux czy Altamira w Zachodniej Europie.

Ludność ta często migrowała, pozostawiając ślady swojej obecności na dużym obszarze Europy.

Warto zaznaczyć, że odnaleziona w Jaskini Obłazowej figurka jest naprawdę unikatowym artefaktem.

Jak dotąd na terenie Polski wizerunki paleolitycznych Wenus odkryto zaledwie w dwóch miejscach – w Wilczycach koło Sandomierza oraz w Dzierżysławiu na Górnym Śląsku.

 

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

Komentarze