FESTIWAL WEGETARIAŃSKI CZY FESTIWAL BÓLU? – TAOISTYCZNE ŚWIĘTO W PHUKET

festiwal-wegetariański.jpg
foto.shutterstock.com

Festiwal Wegetariański, który znany jest również pod nazwą Festiwal Bólu  jest najważniejszym wydarzeniem w Phuket. Czym charakteryzuje się ten festiwal, na czym polega i kto może wziąć w nim udział?

Na czym polega Festiwal Wegetariański?

Festiwal ten trwa dziewięć dni, a zaczyna się pod koniec września lub października i opiera się o chiński kalendarz księżycowy.

Głównym celem tego festiwalu jest uczczenie rozpoczęcia Taoistycznego Postu i w tym czasie poświęceni Chińczycy przestają spożywać mięso oraz produkty mięsne.

Podczas tego Festiwalu Wegetariańskiego odbywają się różnorodne procesje, oferty świątynne i przedstawienia kulturowe, ale takim najważniejszym punktem programu jest chodzenie po rozżarzonych węglach, wspinanie się po drabinie, która ma szczeble z ostrzy, ale też samookaleczanie się i wiele innych.

festiwal-bólu.jpg
foto.shutterstock.com

Kiedy to się zaczęło?

Można powiedzieć, że wszystko zaczęło się w 1825 roku.

Wtedy to gubernator przeniósł główne miasto z Ta Reua w okręgu Thalangh do Get-Hoe w okręgu Kathu.

Jednak wtedy Kathu było jeszcze pokryte przez dżunglę i rozprzestrzeniała się malaria.

W Kathu popularny był przemysł wydobywczy, w którym pracowali chińscy górnicy.

Pewnego dnia do Phuket przybyła trupa chińskiego wędrownego teatru, gdyż chcieli oni wystąpić dla górników.

Jednak zachorowali na tajemniczą chorobę i wtedy artyści stwierdzili, że zachorowali, gdyż nie oddawali odpowiedniej czci dziewięciu Cesarskim Bóstwom Taoizmu.

święto-phuket.jpg
foto.shutterstock.com

W związku z tym narzucili sobie bardzo ścisłą dietę wegetariańską, aby tym przebłagać bóstwa, które były zwane Kiu Hong Tai Te oraz Youk Hong Ta Te, i wtedy zostali uzdrowieni.

Później miała miejsce taka sytuacja, że osoba, która była zaznajomiona z festiwalem, zgłosiła się, aby wrócić do Kansai do Chin i tam zaprosiła ona świętych Hiao Ho-le oraz Lian Tui, którzy mieli8 status bogów, a by zatrzymali się w Kathu.

Osoba ta przyniosła również święte pisma, które były używane w ceremoniach, gdy wracał do Phuket, a było to siódmej nocy dziewiątego miesiąca.

Kiedy ludzie usłyszeli o jego powrocie, to wybrali się z procesją do Bang Niao Pier, aby przyprowadzić tę osobę razem z jej świętym ładunkiem i stąd wzięło się pochodzenie procesji w czasie festiwalu.

Ważny zwyczaj

Chińczycy jako pokutę zaczęli wznosić świątynie oraz zaczęli podtrzymywać Festiwal Wegetariański, aby w ten sposób ustrzec się przed złym.

Zgodnie z lokalną legendą takie nieortodoksyjne metody leczenia działały i od tamtej pory festiwal odbywa się każdego roku.

Lokalni mieszkańcy zdecydowali, aby ten zwyczaj rozpoczynał się pierwszej nocy dziewiątego miesiąca i trwał do dziewiątej nocy.

festiwal-bólu.jpg
foto.shutterstock.com

Uważano, że takie dziewięć dni umartwiania się ma pomyślny wpływ nie tylko dla osób, które nim uczestniczą, ale również dla całej społeczności.

Poza tym taka dieta ma bardzo dobry wpływ na ciało, gdyż obdarza je zdrowiem i siłą, ale też ma korzystny wpływ na duszę, ponieważ czciciele odstępują od zabijania zwierząt  dla jedzenia, a także od innych grzechów.

Poprzez to duch staje się czysty, spokojniejszy i jest wypełniony miłością.

Do tego uczestnicy festiwalu przeważnie zachowują ścisłą dietę przez przynajmniej trzy dni.

Ceremonie podczas festiwalu

Zanim rozpocznie się festiwal, po południu wielki słup, który nazywany jest Go Teng, zostaje wznoszony w każdej świątyni, aby poprzez to zaprosić bogów do zstąpienia.

Następnie o północy słup obwiesza się dziewięcioma lampionami i tym samym sygnalizuje się rozpoczęcie obchodów.

Do tego zaprasza się na dół dwóch ważnych bogów, aby mogli przewodniczyć ceremoniom, a jest to: Yok Ong Hong Tae oraz Kiew Ong Tai Tae.

Podczas takiej uczty odbywają się również inne ceremonie, a przeważnie jest to inwokacja bogów Lam Tao, którzy troszczą się o ludzi żywych, a także Pak Tao, którzy troszczą się o zmarłych.

festiwal-wegetariański.jpg
foto.shutterstock.com

Do tego odbywają się procesje obrazów bogów, uczty z kąpielami w gorącym oleju, co się odbywa za przykładem Ma Song, a także wspinaczka po ostrzach czy chodzenie po ogniu.

Jeśli chodzi o Ma Song, to są to czciciele, przez których podczas uczty przemawiają bogowie.

Poza tym przejawiają oni ponadnaturalne moce, ale też wykonują samookaleczenia, aby dzięki temu można było odwieść zło z poszczególnych osób właśnie na nich i poprzez to przynieść społeczności powodzenie.

Są dwie kategorie Ma Song.

Pierwsi to ci, którzy przeczuwają nadchodzącą zgubę i chcą przedłużyć swoje życie oraz na ludzi, którzy są specjalnie wybrani przez bogów ze względu na ich zalety moralne.

W czasie festiwalu i to przeważnie podczas ceremonii słychać odgłosy fajerwerków oraz bębnów, a im głośniejsze one są to, tym lepiej, ponieważ hałas może odgonić złe duchy.

Festiwal kończy się ceremonią w każdej świątyni oraz odesłaniem bogów w ostatnią noc i wtedy też pokazywane są najpiękniejsze fajerwerki.

Dziesięć zobowiązań festiwalu

Należą do nich:

  1. Czystość ciała w czasie festiwalu.
  2. Czyste narzędzia kuchenne, które są używane osobno dla tych, którzy nie uczestniczą w święcie.
  3. Noszenie białych ubrań.
  4. Zachowywanie się fizycznie i mentalnie.
  5. Niejedzenie mięsa.
  6. Brak seksu.
  7. Wstrzymywanie się od picia alkoholu.
  8. Osoby, które mają żałobę, nie powinny uczestniczyć w festiwalu.
  9. Kobiety w ciąży nie powinny oglądać rytuałów.
  10. W festiwalu nie powinny brać udziału kobiety, które mają właśnie miesiączkę.

Czytaj także: BARDSEY – WYSPA 20 000 ŚWIĘTYCH

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

Komentarze