ANOMALIA GRAWITACYJNA W KARPACZU

anomalia-grawitacyjna.jpg
Źródło: Internet

W Karpaczu można zaobserwować bardzo interesujące zjawisko. Właśnie tam, ale też w innych miejscach na Ziemi, samochody same jadą pod górkę, puste butelki wtaczają się pod nią, a do tego woda płynie w górę zamiast w dół. Jak to jest możliwe? Czym jest anomalia grawitacyjna i jak można to wyjaśnić?

 Ciekawa anomalia grawitacyjna w Karpaczu

Karpacz to miasto na Dolnym Śląsku, które znajduje się blisko Śnieżki, czyli najwyższego szczytu Karkonoszy.

W tym mieście jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych jest właśnie anomalia grawitacyjna, którą można zaobserwować przy ulicy Strażackiej.

Jezdnia tej ulicy jest trochę nachylona, a do tego przebiega przy stoku wzgórza.

Przy tej ulicy można znaleźć tablicę, na której znajduje się informacja, że „grawitacja jest tutaj mniejsza o 4%”.

Poza tym na tablicy została również umieszczona instrukcja, która ma zachęcić kierowców do przeprowadzenia tego eksperymentu, aby sprawdzić, czy tak naprawdę jest.

W instrukcji tej zapisane jest, że po zatrzymaniu silnika oraz po włączeniu biegu jałowego, samochód zostawiony w tym miejscu będzie wjeżdżał pod górkę.

anomalia-grawitacyjna-karpacz.jpg
Źródło: Internet

Ważne informacje

Stwierdzenie, że „grawitacja jest mniejsza o 4%” zawiera błąd semantyczny, a przez to nie ma sensu, dlatego, że grawitacja jest zjawiskiem, a zjawisk nie da się bezpośrednio opisywać w kategoriach ilościowych.

W związku z tym takie stwierdzenie nie będzie miało sensu, ponieważ jest w nim informacja, że jest ono o jakąś wartość mniejsze albo większe.

Aby opisywać zjawiska fizyczne, stosuje się wielkości fizyczne, czyli zdefiniowane w taki jednoznaczny sposób, czyli mierzalne cechy tych zjawisk.

Jeśli chodzi o grawitację, to tymi wielkościami mogą być, np.: potencjał grawitacyjny, energia potencjalna albo przyspieszenie grawitacyjne.

Poza tym po drugiej stronie tej ulicy znajduje się druga tablica oraz leży kamień.

Na tej drugiej tablicy została zamieszczona informacja w języku polskim, angielskim, czeskim oraz niemieckim.

Inne miejsca z anomaliami grawitacyjnymi

Podobne zjawisko można zaobserwować w innych miejscach na Ziemi.

Takim miejscem jest np. góra Aragac w Armenii, wzgórze Electric Brae w Ayrshie w Szkocji, a także drogę Spook Hill w Lake Wales na Florydzie.

Podobne zjawisko można zobaczyć w Wałczu, a zostało ono nazwane Czarodziejską Górą, a także jest w Otominie niedaleko Gdańska, które jest znane jako Piekielna Góra.

Próby wyjaśnienia anomalii grawitacyjnej w Karpaczu

W starszych przewodnikach turystycznych można znaleźć informację, że zjawisko tej anomalii związane jest z tym, iż w okolicach wzniesienia zalegają złoża żelaza, które miałyby wywoływać to zjawisko.

Niektórzy naukowcy tłumaczą to zjawisko oddziaływaniem magnetycznym, a jeszcze inni wierzą w ingerencję istot pozaziemskich.

To oddziaływanie magnetyczne można byłoby brać pod uwagę jako przyczynę ruchu samochodów pod górkę, gdyż auta zawierają dużą ilość elementów, które zostały wykonane ze stali.

Jednak takim oddziaływaniem magnetycznym nie da się wyjaśnić toczenia się pod górę butelek albo płynięcia pod górkę wody rozlanej na asfalcie.

Droga w tym miejscu tylko pozornie wznosi się w kierunku ruchu przedmiotów, które się na niej umieszcza.

Aby to wyjaśnić, potrzebne są odpowiednie przyrządy pomiarowe.

Jeśli zrobi się pomiary nawet telefonem, w którym jest zainstalowany wysokościomierz, to okazuje się, że droga prowadzi w dół.

To może wyjaśnić, dlaczego samochód się toczy pod górę, ale wszystkim i tak wydaje się, że jest inaczej.

Wzniesienie to nie jest wysokie, ale jest zauważalne.

Tutaj okazuje się, że ulegamy iluzji.

Przez drogę przebiega jezdnia, a przy zakręcie nad linią horyzontu widoczne jest wzniesienie, ale na samej drodze jednak go nie ma.

Tak naprawdę droga prowadzi w dół i dlatego może się wydawać, że samochód sam wjeżdża pod górę.

Według naukowców z Niemiec nie jest to anomalia, gdyż jest to złudzenie optyczne, które powoduje otaczający wzgórze krajobraz.

Na nasze odczucia będzie miała także wpływ zakrzywiona linia horyzontu, która sprawia, że to, co tak naprawdę jest opadającym zboczem, jest postrzegane jako droga pod górę.

Z kolei brak odpowiedniego punktu odniesienia nie pozwala na dokładne ocenienie podłoża.

Czytaj także: TAJEMNICZY MOST RAMY – DZIEŁO NATURY CZY STAROŻYTNEJ CYWILIZACJI?

♦ Chcesz wciąż poznawać więcej tajemnic świata? KLIK

Komentarze

Do góry