AMATCIEMS – RAJSKA OSADA NA ŁOTWIE

Amatciems.jpg
Amatciems źródło: amatciems.lv

Amatciems to położona ok. 80 km od Rygi osada, w której praktykuje się zasadę „tutaj rządzi natura – nie człowiek”. Ze względu na piękne i zapierające dech w piersiach krajobrazy oraz styl życia tych, którzy tam się osiedlili, w ciągu ostatnich kilku lat, Amatciems rozwinęło się z małej wioski ukrytej przed światem w prawdziwy raj, przyciągając coraz więcej miłośników przyrody i spokojnego życia. To prawdziwe miejsce zielonego komfortu…

Raj niedaleko Polski

Zaledwie 80 km od Rygi, stolicy Łotwy i 12 km od Cesis znajduje się miejsce, które dziś określa się mianem łotewskiego raju.

Pomysł stworzenia osady, w której człowiek będzie mógł żyć w zgodzie z naturą, w pięknych okolicznościach przyrody zrodził się w głowie łotewskiego miliardera poszukującego spokojnego miejsca do życia dla siebie i swojej rodziny.

I tak kupił ponad 3000 hektarów dzikiego lasu, zwanego także lasem Amata.

Amatciems.jpg
Pomysłodawca i założyciel Amatciems źródło: amatciems.lv

Początkowo chciał spełnić tylko swoje samolubne pragnienie o życiu w odpowiednim środowisku, ale z czasem postanowił podzielić się swoim rajem z innymi.

W taki oto sposób powstała piękna osada Amatciems.

Wyjątkowy projekt

Sam projekt Amatciems na tle innych wiosek, miast i miasteczek jest wyjątkowy.

Zabroniona jest budowa asfaltowych dróg i domów z materiałów innych niż ekologiczne.

Domy można kupić gotowe lub budować je na przygotowanych do tego działkach.

Amatciems.jpg
Amatciems źródło: amatciems.lv

Muszą spełniać jednak podstawowe kryteria.

Po pierwsze budowany dom nie powinien przesłaniać naturalnego piękna krajobrazu, a po drugie musi umożliwiać właścicielowi każdej działki dostęp do kawałka lasu i naturalnego zbiornika wody pitnej.

Możliwa jest budowa tylko z drewna, bali lub cegły, dach można pokrywać np. trzciną, gliną, strzechą, ceramiką a elewację wykańczać np. kamiennymi lub szklanymi dekoracjami.

Życie w rajskim Amatciems

Rajska osada przyciągnęła już ludzi z całego świata, którzy cenią prostotę i nieskomplikowane życie w harmonii i otoczeniu pięknej przyrody.

Działki nie mają ogrodzeń, ponieważ musi być zachowany swobodny przepływ dzikiej zwierzyny, a tej jest tu pod dostatkiem.

Jelenie, sarny, lisy, ptaki i inne dzikie zwierzęta, które zamieszkują wyłącznie najczystsze miejsca w Europie, chętnie odwiedzają teren osiedla.

W naturalnych słodkowodnych jeziorach, stawach i strumieniach żyje wiele gatunków ryb.

Mieszkańcy Amatciems mogą swobodnie odpoczywać wśród pagórków, pól, lasów, zbierać grzyby, jagody i inne dary natury, pod warunkiem, że nie zakłócają naturalnego ekosystemu.

Na terenie całej wioski obowiązuje zachowanie ciszy, szczególnie wieczorami i w nocy.

Amatciems.jpg
Amatciems źródło: amatciems.lv

Psy jako przyjaciele ludzi, nie mogą być uwiązywane na łańcuchu.

Każda działka jest podłączona do sieci elektrycznej, kanalizacji, wody i internetu.

Systemy ogrzewania większości domów wykorzystują pompy ciepła, pobierające ciepło z wnętrza ziemi.

Wszystkie domy w Amatciems zostały połączone z systemem alarmowym i przeciwpożarowym, a cały teren osady jest całodobowo monitorowany.

Amatciems.jpg
Amatciems źródło: amatciems.lv

Śpiew ptaków, rechot żab, cykanie świerszczy, a zimą na kulig i zabawy na śniegu – na to i wiele więcej mogą liczyć mieszkańcy tego łotewskiego raju.

Amatciems jest przykładem miejsca, w którym człowiek żyje w harmonii z naturą, w sąsiedztwie podobnie myślących i szanujących przyrodę sąsiadów.

Tych, których nie stać na zakup 0,44 ha działki za „bagatela” 70 000 EUR lub zakup małego (90 m2) wykończonego domu z działką (0,44 ha) za 210 000 EUR (ceny z ogłoszenia), wspólnota oferuje domy lub pokoje do wynajęcia.

Cóż, każdy sposób jest dobry, by cieszyć się atmosferą Amatciems i zapoznać z niepowtarzalną atmosferą wioski.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

Komentarze