WODOSPAD BIGAR – MAGICZNY, RUMUŃSKI CUD NATURY

wodospad-Bigar.jpg
Wodospad Bigar w Rumunii foto.depositphotos.com

Wodospad Bigăr jest z pewnością najpiękniejszą tego typu formacją naturalną w Rumunii. Co więcej, został uznany przez prestiżowy portal „The World Geography” za jeden z najbardziej niezwykłych wodospadów na świecie. I nie chodzi tu o jego wysokość lub wielkość, a o magiczny wręcz bajkowy widok, jaki daje spływająca woda.

Rumuński cud natury

Wodospad Bigăr jest obszarem chronionym, położonym w południowo-zachodniej Rumunii  na terenie parku krajobrazowego Izvorul Bigăr, 12 km od miejscowości Bozovici.

Wodospad ma prawie osiem metrów wysokości i przez cały rok pokryty jest warstwą mchu, który wiosną mieni się w odcieniach szmaragdu, a jesienią odbija złote refleksy.

W odróżnieniu od większości huczących wodospadów ten wydaje tylko delikatny szum.

wodospad-bigar.jpg
Wodospad Bigar w Rumunii foto.depositphotos.com

Wodospad Bigăr zasilają podziemne źródła wody, która przecina się przez pobliską jaskinię i wybija się na powierzchnię wąskimi stróżkami.

Wody wodospadu Bigăr nie spływają gwałtownie z uskoku, lecz spadają łagodnie z wierzchołka grubej, zaokrąglonej skały po porośniętych mchem kamieniach, tworząc małe strumienie zasilające rzekę Minis.

W efekcie spadająca woda tworzy rodzaj lśniącej zasłony wokół skały, która oświetlana promieniami słońca daje bajkowy, wręcz magiczny obraz.

Legenda wodospadu Bigăr

Z rumuńskim wodospadem Bigăr związana jest miejscowa legenda.

Otóż dawno temu w pobliskiej wiosce mieszkało bardzo lubiane i szanowane przez sąsiadów małżeństwo.

Byli biedni, ale kochali się nad życie.

Do szczęścia brakowało im jedynie potomstwa.

Zdesperowana kobieta, która z każdą nieudaną próbą zajścia w ciążę popadała w wielką rozpacz, pewnego dnia poprosiła o pomocy starą, cygańską wiedźmę.

Ta powiedziała kobiecie, że jeśli tylko wiosną napije się magicznej wody ze źródła umieszczonego pod skałą na granicy między światami, zajdzie w ciążę.

Jednakże, jeśli urodzi się dziewczynka, nigdy nie będzie mogła się zakochać, ponieważ miłość stanie się przyczyną jej śmierci.

Kobieta doczekała wiosny, znalazła źródło, napiła się wody i tak jak obiecała wiedźma – zaszła w ciążę.

Urodziła niewiarygodnie piękną córkę, pożądaną później przez wielu chłopców.

Kiedy dziewczyna dorosła, zakochała się ze wzajemnością w chłopaku o imieniu Bigăr.

Aby zapobiec zrealizowaniu przepowiedni o śmierci i sprawić, by zapomniała o ukochanym, ojciec dziewczyny zamknął ją w jaskini nad źródłem, z którego pochodziła magiczna woda.

Jej krzyki usłyszała cygańska wiedźma, ta sama, która niejako pomogła jej przyjść na świat.

Kobieta udała się do jaskini i powiedziała dziewczynie, że nie może jej uwolnić, ale może zakończyć jej cierpienie i uśmierzyć jej emocjonalny ból, łącząc ją z ukochanym Bigărem.

Dziewczyna zgodziła się bez wahania.

Wiedźma zamieniła piękne, długie włosy dziewczyny w wodospad, po którym płynęły jej łzy, a wiatr przyniósł jej ukochanego Bigăra, który utonął w otchłani łzawych wód.

W ten oto sposób zakochani mogli znów być razem, pozostając w swym przeznaczeniu na wieczność.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

Komentarze