Wiszące trumny w Chinach to jedna z najstarszych historycznych tajemnic tamtejszych regionów. Wzdłuż klifów rzeki Jangcy, na wysokości ponad 130 metrów rozmieszczonych jest ponad 130 trumien. Eksperci przypisują to tajemnicze cmentarzysko ludowi Bo, którzy rozpoczęli tę tradycję około 3000 lat temu. Przez dziesięciolecia badacze próbowali zebrać wskazówki, aby ustalić, dlaczego lud Bo praktykował ten pogrzebowy rytuał i jak udało im się umieścić trumny w tak trudnych do zdobycia miejscach.
Kto stworzył tajemnicze cmentarzysko?
Naukowcy odnaleźli w starożytnych zapisach informacje, że praktyka pochówków w wiszących trumnach (chiń. xuanguan) wywodzi się z prowincji Fujian, gdzie po raz pierwszy pojawiła się ponad 3000 lat temu.
Stamtąd szybko rozprzestrzeniła się na inne południowe regiony Chin, głównie w prowincjach Hubei, Sichuan, Jiangxi i Yunnan.
Eksperci podejrzewają, że ta nekropolia jest najpewniej dziełem ludu Bo, który żył niegdyś na tych terenach.
Lud ten zniknął najpóźniej w XVII wieku w wyniku walk z armią dynastii Ming, lecz to, co się z nim stało, wciąż jest przedmiotem naukowej dyskusji.
Wiszące trumny – pochówek elit
Trumny lokowano w trzech rodzajach miejsc wzdłuż klifów otaczających rzekę Jangcy: na drewnianych belkach wystających z pionowych ścian skalnych, wewnątrz naturalnych jaskiń lub szczelin i na skalistych półkach wzdłuż skalnych ścian.
Niektóre z nich wiszą na wysokości ponad 130 metrów.
Samo wykonanie i zawieszenie trumny sprawiało wiele trudności, dlatego też ten typ pochówku przeznaczony był jedynie dla elity i bogatych.
Jedną z takich trumien dokładnie przebadał profesor Lin Xiang z Uniwersytetu w Sichuan.
Trumna miała około 210 cm długości.
Jego badania wykazały, że drewno, którego używano do jej stworzenia to specjalny gatunek o nazwie Nanmu, które dorasta do 40 metrów wysokości i jest bardzo odporne na gnicie.
Wiszące trumny wykonywano z jednego kawałka drewna, które przecinano na pół.
W jednej części rzeźbiono otwór, który mógł pomieścić zwłoki, a druga stanowiła pokrywę trumny.
Taka trumna z ciałem ważyła bardzo dużo, dlatego też od dziesięcioleci kontrowersje budzi sposób ich umieszczania w tak trudno dostępnych miejscach, na tak dużej wysokości.
Umieszczanie trumny na klifach
Naukowcy nie są zgodni co do tego, w jaki sposób umieszczano trumny na klifach.
Jedni sugerują, że lud Bo budował rampy, które służyły jako chodniki wzdłuż klifu.
Inni twierdzą, że trumny wnoszono po specjalnie budowanych w tym celu rusztowaniach.
Jednak najbardziej wiarygodna teoria głosi, że trumny umieszczano na skalnych zboczach przy pomocy lin. Trumny, albo opuszczano na linach do wyznaczonych miejsc ze szczytu urwiska, albo wciągano je na górę z poziomu gruntu.
Tajemnicza forma pochówku
Dlaczego lud Bo wybierał taką formę pochówku?
Istnieje wiele teorii na temat tego, dlaczego decydowali się umieszczać zmarłych z dala od głównych obszarów mieszkalnych, wysoko wzdłuż stromych ścian klifów zwróconych w stronę rzeki.
Wszystkie odnoszą się do duchowych wierzeń starożytnego ludu.
Niektórzy uczeni sądzą, że dawno temu wierzono, że im wyższe jest miejsce pochówku, tym większy szacunek okazuje się zmarłemu.
Inni spekulują, że lud Bo wierzył, iż klify służyły jako schody do nieba, a umieszczane tam trumny były pomostem do życia po życiu.
Jeszcze inna teoria głosi, że wiszące trumny chroniły zwłoki przed uszkodzeniami i rabunkami.
Taka forma sprawiała, że ciało powoli ulegało rozkładowi, z dala od ziemi, wilgoci, w suchych i przewiewnych warunkach.
Kultura praktykowana przez lud Bo zniknęła około 400 lat temu.
Od tego czasu wiele wiszących trumien, które były bardziej dostępne, zostało obrabowanych, ale też wiele z nich jest wciąż nietkniętych, ukrytych w jaskiniach i szczelinach wraz z podobno ogromnymi ilościami bogactwa.