WIĘZIENIE TOWER OF LONDON – MIEJSCE NAJOKRUTNIEJSZYCH ZBRONI

więzienie-tower-of-london.jpg
foto.123rf.com

Więzienie Tower of London to jedyne w swoim rodzaju miejsce na świecie znajdujące się w Anglii, które kryje w sobie niezliczoną ilość okrutnych tajemnic. Mury tej budowli były niejednokrotnie świadkiem wielu mrocznych wydarzeń, które potrafiły wstrząsnąć całą Europą. Znana twierdza Tower of London na przestrzeni lat stała się symbolem niełaski okrutnych monarchów, którzy to zamienili tę budowlę na wiele lat w bestialskie więzienie…

Historia Anglii od wieków ocieka krwią.

W państwie tym, zwłaszcza w okresie średniowiecza oraz nowożytności toczyła się niezliczona ilość wojen, a okrutni władcy byli bezwzględni wobec swych poddanych.

Monarchowie za cenę królewskiej korony byli w stanie zgładzić nawet najbliższą ich sercu osobę: brata, siostrę czy żonę.

Owe bestialskie zbrodnie dokonywano w znanej na całym świecie ze swego okrucieństwa twierdzy Tower of London.

Niegdyś okrutne więzienie, dziś wartościowe muzeum

Twierdza Tower of London to niezwykle okazała budowla, która po wszech czasy jest podziwiana przez liczne rzesze turystów z całego świata.

Jest położona nad północnym brzegiem Tamizy i chroni ją kilka rzędów murów oraz dawne koryto fosy.

Centralną częścią tej warowni jest White Tower – czyli Biała Wieża.

Ta okazała twierdza została wzniesiona w 1100 roku, a obecnie mieści się w niej imponująca kolekcja zbroi oraz różnych ciekawych militariów.

więzienie-tower-of-london.jpg
foto.123rf.com

Podczas zwiedzania nie można przegapić skarbca – Jewela House, w którym to przechowywane są bezcenne klejnoty.

Wśród wielu z nich można wymienić berło królewskie z największym diamentem świata – 530 karatową Gwiazdą Afryki.

Dowód wielkości króla Wilhelma I Zdobywcy

Ta niezwykle okazała angielska twierdza powstała na życzenie Wilhelma I Zdobywcy, który przydomek ten zyskał, pokonując w walce o tron nowo koronowanego króla Harolda.

Otóż Wilhelm, będąc pewnym swego zwycięstwa, posłał do Londynu straż przednią z rozkazem wybudowania fortecy oraz przygotowanie jej na jego triumfalny wjazd do stolicy.

Po koronacji Wilhelma, twierdza Tower of London miała służyć do obrony monarchy przed ludem tego kraju.

Istotnym elementem tego okazałego gmachu jest Biała Wieża, która dziś jest sercem tej londyńskiej twierdzy.

W późniejszych latach przebudowę Tower w twierdzę rozpoczął władca Ryszard Lwie Serce, a następnie jego następca król Jan, który jako pierwszy sprowadził do twierdzy egzotyczne zwierzęta takie jak lwy i tygrysy.

Więzienie Tower of London

Co prawda w przeszłości wybitni angielscy monarchowie spędzali w Tower of London sporo czasu, niemniej nigdy twierdza ta nie była prawdziwą królewską rezydencją.

W dużej mierze oblicze tego potężnego gmachu zmieniło się podczas wojny domowej, zwanej Wojną Dwóch Róż, która to trwała w latach 1377 – 1485.

Wówczas to twierdza ta stała się okrutnym więzieniem.

tower-of-london.jpg
Tower of London foto.123rf.com

To tutaj więziono, a następnie zamordowano obłąkanego króla Henryka VI, który to zagrażał w objęciu władzy nowemu władcy Edwardowi IV.

Więźniami Tower of London stali się również synowie króla Edwarda, których ciała zniknęły bez śladu.

Z biegiem lat twierdza ta stała się niezwykle okrutnym więzieniem dla wysoko urodzonych mieszkańców Anglii.

Więzienie to słynie z okrutnych zbrodni za czasów panowania w Anglii króla Henryk VII oraz jego syna Henryk VIII Tudor.

Wśród wielu więźniów tej twierdzy można wymienić: Thomasa More, biskupa Jonha Fishera oraz królową Elżbietę, która została tam stracona za rządów swej siostry Marii I.

Szafot w wieży – miejsce najokrutniejszych zbrodni

Gdy w Anglii władzę objął znany z okrucieństw Henryk VIII, twierdza Tower of London stała się miejscem niezliczonej ilości mordów.

Wówczas to najpopularniejszą częścią twierdzy stała się wieża, która była miejscem egzekucji Anglików wysoko postawionych w hierarchii.

W tamtych czasach utrata życia w tej wieży była wręcz przywilejem i ogromnym zaszczytem, bowiem egzekucja nie odbywała się przy wielu przypadkowych świadkach, jak działo się to w przypadku zwykłych mieszczan, którzy zabijani byli zazwyczaj w miejscach publicznych.

tower-of-london.jpg
foto.123rf.com

W słynnej wieży straciło życie wiele znanych osobliwości, wśród których można wymienić barona Williama Hastingsa, hrabinę Margaret Salisbury.

To tutaj życie stracił także znany hrabia Essex Robert Deveraux oraz dwie małżonki króla Henryka VIII, Anna Boleyn oraz Katarzyna Howard.

Każda z tych ofiar została pozbawienia głów przy pomocy topora.

tower-of-london.jpg
Tower of London foto.123rf.com

W nieco inny sposób życia została pozbawiona Anna Boleyn, która swą głowę straciła od miecza francuskiego kata, którego sprowadził dla niej z Francji jej małżonek.

Większość tych okrutnych egzekucji dokonywano na wzgórzu Tower Hill na oczach podekscytowanego tłumu.

Po wykonaniu wyroku odrąbaną głowę wbijano na żerdź i  wystawiano ku przestrodze na Moście Londyńskim, a zwłoki bez głowy zabierano z powrotem do Tower, gdzie następnie grzebano pod kaplicą.

W sumie pochowano tam ponad 1500 ciał.

Ponadto często zdarzało się, że skazańców torturowano, by wydobyć z nich ważne informacje.

W roku 1605 roku ciało Guya Fawkesa, który to zawiązał spisek prochowy mający doprowadzić do wysadzenia budynku parlamentu, rozciągano w Tower na łożu tortur, żeby przed egzekucją wydał imiona wspólników.

Historie z dreszczykiem

O ociekającej krwią angielskiej twierdzy krąży wiele legend.

Jest to podobno miejsce nawiedzane przez duchy.

Jedna z legend głosi, że w nocy w Tower of London można spotkać spacerującą Annę Boleyn, która trzyma w swych rękach swą głowę.

Ponadto świadkowie twierdzą, że widzieli w twierdzy ducha Arabelli Stuart, która jako więźniarka wieży zagłodziła się tam na śmierć, czy ducha niedźwiedzia grizzly, który był własnością władcy Grzegorza III.

tower-of-london.jpg
Tower of London foto.123rf.com

Mrocznym symbolem tego okrutnego gmachu są także kruki, które przebywają w wieży.

Zgodnie z legendą londyńska twierdza runie, gdy ptaki te ją opuszczą.

Obecnie na terenie twierdzy Tower of London mieści się muzeum, które stoi otworem przed tysiącami osób zwiedzających to miejsce.

Można tu zobaczyć królewskie komnaty oraz wieżę, na terenie której w miejscu, gdzie znajdował się niegdyś szafot, dziś stoi pomnik upamiętniający ofiary wszystkich niesprawiedliwie zamordowanych osób.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

Komentarze