SEJSMOSKOP ZHANGA – WYKRYWACZ TRZĘSIEŃ ZIEMI SPRZED 2000 LAT

sejsmoskop-zhanga.jpg

Wykrywacz trzęsień ziemi kojarzony jest z nowoczesnym sprzętem, który pozwala przewidzieć, wykryć, rejestrować i mierzyć wstrząsy sejsmiczne. Wielu nie zdaje sobie sprawy, że proces ten rozpoczął się prawie 2000 lat temu, wraz z wynalezieniem pierwszego sejsmoskopu w 132 r. przez chińskiego wynalazcę zwanego Zhang („Chang”) Heng. Urządzenie było niezwykle dokładne w wykrywaniu trzęsień ziemi nawet z daleka…

Zakłócenia kosmicznego Yin i Yang

Starożytni Chińczycy nie rozumieli, że trzęsienia ziemi były spowodowane przesunięciem płyt tektonicznych w skorupie ziemskiej.

Zamiast tego tłumaczyli je jako zakłócenia kosmicznego Yin (energia Ziemi) z Yang (energia Nieba), a także niezadowolenie niebios popełnianymi czynami lub ignorowaniem skarg zwykłych ludzi przez obecną dynastię rządzącą.

Biorąc pod uwagę, że starożytni Chińczycy wierzyli, że wydarzenia sejsmiczne są ważnymi znakami z niebios, istotne dla nich było, aby chińscy przywódcy byli ostrzegani o trzęsieniach ziemi, które mogą wystąpić w różnych miejscach w ich królestwie.

Sejsmoskop Zhanga

Zhang Cheng był astronomem, matematykiem, inżynierem, geografem i wynalazcą, który żył w czasach dynastii Han (25 – 220 n.e.).

Przypisuje mu się opracowanie pierwszego na świecie detektora trzęsień ziemi.

Sejsmoskop Zhanga był gigantycznym brązowym naczyniem, przypominającym samowar o średnicy prawie 180 cm.

wykrywacz-trzęsień-ziemi.jpg

Osiem smoków wiło się twarzą w dół wzdłuż zewnętrznej części obudowy, zaznaczając główne kierunki – wschodu, zachodu, północy, południa, północno-wschodnim, północno-zachodnim, południowo-wschodnim i południowo-zachodnim.

W paszczy każdego smoka znajdowała się mała brązowa kula.

Pod smokami siedziało osiem brązowych ropuch, z szeroko otworzonymi ustami, gotowe na to, by przyjąć kule.

Mechanizm działania

Dokładny mechanizm działania, który powodował wypadnięcie piłki z paszczy smoka w przypadku trzęsienia ziemi, jest nadal nieznany.

Jedna z teorii głosi, że pośrodku naczynia umieszczony był luźno cienkie wahadło.

Trzęsienie ziemi powodowałoby przewrócenie wahadła w kierunku wstrząsu sejsmicznego, powodując otwarcie paszczy jednego ze smoków i uwolnienie brązowej kuli.

Odgłos piłki uderzającej w jedną z ośmiu ropuch zaalarmowałby obserwatorów o trzęsieniu ziemi i dałby przybliżoną wskazówkę co do kierunku, w którym ono następuje.

W 138 r. dźwięk spadającej brązowej kuli wywołał poruszenie wśród wszystkich cesarskich urzędników w pałacu.

Nikt nie wierzył, że wynalazek faktycznie zadziałał.

sejsmoskop-zhanga.jpg

Zgodnie z kierunkiem, w którym skierowany był smok upuszczający kulkę, ustalono, że trzęsienie miało miejsce na zachód od stolicy Luoyang.

Z racji tego, że nikt nie wyczuł niczego w Luoyang, ludzie podeszli sceptycznie do funkcjonalności wynalazku Zhanga.

Jednak kilka dni później posłaniec z zachodniego regionu Long (dziś, południowo-zachodnia prowincja Gansu), położonego na zachód od Luoyang, poinformował o trzęsieniu ziemi.

Co ciekawe, wstrząsy były odczuwane dokładnie w tym samym momencie, w którym został uruchomiony sejsmometr.

Ludzie byli pod wielkim wrażeniem geniuszu Zhanga Henga.

Niezawodność na miarę współczesności

Wynalazek Zhanga został uznany za pierwszy w historii ludzkości wykrywacz trzęsienia ziemi, a on sam do dziś na całym świecie uważany jest za pioniera badań sejsmicznych.

W 2005 r. naukowcom z Zengzhou w Chinach udało się powielić sejsmoskop Zhanga i wykorzystać go do wykrywania symulowanych trzęsień ziemi na podstawie fal z czterech różnych trzęsień ziemi w Chinach i Wietnamie.

Zbudowany sejsmoskop wykrył je wszystkie, a dane zebrane z testów dokładnie zgadzały się z danymi zebranymi przez współczesne sejsmometry.

Dziś, z zaawansowanego punktu widzenia nowoczesnej nauki i technologii, wynaleziony sejsmometr Zhanga nadal jest uważany za niezwykły wynalazek, który wyprzedzał swoje czasy.

⇒ Czytaj także: MECHANIZM Z ANTYKITHIRY – STAROŻYTNY KOMPUTER?

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

Komentarze