RĘKOPIS WOJNICZA ROZSZYFROWANY – ZŁAMANO KOD TAJEMNICZEJ KSIĘGI

rękopis-wojnicza-rozszyfrowany.jpg
foto.123rf.com

Rękopis Wojnicza uważany za najbardziej tajemniczy tekst świata to księga pełna ilustracji, diagramów i tajemniczego pisma, którą odkryto w 1912 r. we Włoszech. Jej zawartość od zawsze była pełna tajemnic. Niezliczeni kryptografowie, lingwiści i programy komputerowe – próby rozszyfrowania kończyły się fiaskiem. Do czasu… Brytyjski akademik z Uniwersytetu w Bristolu twierdzi, że udało mu się złamać kod tajemniczego rękopisu.

Najbardziej tajemniczy tekst świata

Rękopis Wojnicza przez 600 lat konsekwentnie odmawiał porzucenia swoich sekretów i pokonał niektóre z najbardziej błyskotliwych mózgów świata, w tym Alana Turinga – brytyjskiego kryptologa, ojca sztucznej inteligencji.

Eksperci twierdzili, że ten „najbardziej tajemniczy tekst świata” – zawierał kody, zaklęcia, wiadomości od obcych, zapis informacji o ziołach, a nawet propagandę komunistyczną.

 

rękopis-wojnicza.jpg

Ostatecznie większość zgodziła się, że albo nie da się tego rozwiązać, albo tekst napisany jest zwykłym bełkotem w wymyślonym języku jako wyrafinowany żart.

W 1969 roku w tajemnicze działo umieszczono w bezpiecznym miejscu w zbiorach Biblioteki Beinecke Uniwersytetu Yale, a jego zawartość udostępniono w formie cyfrowej na stronie internetowej biblioteki.

Rękopis Wojnicza rozszyfrowany

Tymczasem ekspert od lingwistyki z Uniwersytetu w Bristolu na początku maja 2019 r. ogłosił, że złamał tajemniczy kod i zajęło mu to zaledwie dwa tygodnie.

Dr Gerard Cheshire odkrył, że tekst został napisany w wymarłym języku proto-romańskim, a następnie przez studiowanie symboli i ich opisów odszyfrował znaczenie liter i słów.

Ustalił, że rękopis zawiera informacje na temat ziołowych środków leczniczych, terapeutycznych kąpieli i astrologicznych wskazówek na temat zdrowia fizycznego, reprodukcji, spraw kobiecej psychiki i rodzicielstwa.

 

Tekst napisano zgodnie z katolickimi i rzymskimi pogańskimi wierzeniami religijnymi z tamtych czasów i za pomocą metody datowania radiowęglowego udało się wykazać, że pergamin pochodzi z około połowy XV wieku.

rękopis-wojnicza.jpg

Dr Cheshire odkrył, że księga została opracowana przez zakonnice dominikańskie jako źródło wiedzy terapeutycznej dla Marii Kastylijskiej królowej Aragonii, ciotki Katarzyny Aragońskiej.

Uważa, że rękopis przedstawia nawet wizerunek kąpiącej się królowej Marii, która rozmawia o handlu ze swoimi nagimi dwórkami.

Zdaniem badacza ta ilustracja pokazuje, że styl życia uzdrowiskowego był wysoko ceniony jako forma fizycznego i duchowego oczyszczenia, a także jako ogólny środek relaksu i wypoczynku.

Po nitce do kłębka

W środku manuskryptu znajduje się również mapa, która pomogła dr Cheshireowi w znalezieniu źródła księgi.

Mapa opowiada historię misji ratunkowej prowadzonej przez królową Aragonii, aby ocalić ofiary wybuchu wulkanu na Morzu Tyrreńskim w 1444 r. u zachodnich wybrzeży Włoch.

Język, w którym została napisana, jest przodkiem dzisiejszych języków „romańskich”, w tym języka portugalskiego, hiszpańskiego, francuskiego, włoskiego, rumuńskiego, katalońskiego i galicyjskiego.

rękopis-wojnicza.jpg

Niektóre symbole były nieznane uczonym badającym tekst, ponieważ mają różne pochodzenie geograficzne lub dlatego, że mają różne warianty, które wskazują na szczególne akcenty fonetyczne.

Język był wszechobecny w basenie Morza Śródziemnego w okresie średniowiecza, ale rzadko był używany do zapisów w oficjalnych lub ważnych dokumentach, ponieważ to łacina była językiem królewskim, kościelnym i rządowym.

Łamiąc kod, doświadczyłem wielu momentów „eureki”, a potem poczucia niedowierzania i podniecenia, gdy zdałem sobie sprawę z wagi odkrycia, zarówno pod względem znaczenia językowego, jak i zagadnień dotyczących pochodzenia i treści rękopisu – powiedział dr Cheshire.

To, co ujawnia ta księga, jest jego zdaniem jeszcze bardziej zdumiewające niż mity i przypuszczenia, które wygenerowała w ciągu kilkuset lat.

Czytaj także: RĘKOPIS WOJNICZA – KSIĘGA PEŁNA TAJEMNIC I ZAGADEK

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

Komentarze