POMPY CIEPŁA I ICH RODZAJE – ZAOSZCZĘDŹ NA OGRZEWANIU

pompy-ciepła.jpg
foto.depositphotos.com

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które same nie wytwarzają ciepła, ale umożliwiają jego pobranie z otoczenia. Mogą one pobierać ciepło z ziemi, wody albo powietrza. Jest to oszczędne rozwiązanie, które jest ekologiczne i pozwala na ogrzewanie domu oraz uzyskanie ciepłej wody użytkowej. Którą pompę ciepła wybrać?

Pompa ciepła gruntowa

Ten rodzaj pompy ciepła wykorzystuje ciepło, które zawarte jest w ziemi i to rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne. W tym przypadku instalacja może mieć trzy formy. Pierwszą z nich jest kolektor poziomy, a stanowią go wężownice z rur, które wypełnione są niezamarzającym płynem i zakopuje się je na dużej powierzchni na głębokości 1 – 2 metrów.

Kolejnym rozwiązaniem są sondy pionowe, które są pojedynczymi pętlami z rur, a umieszcza się je w głębokich odwiertach na głębokości kilkudziesięciu metrów. Poza tym wyróżnia się jeszcze kolektor poziomy z bezpośrednim odparowaniem, na który składają się miedziane rury wypełnione czynnikiem chłodniczym pompy.

Przykładem pompy, która wykorzystuje ciepło z gruntu, jest Biawar F1245 E dwufunkcyjna gruntowa pompa ciepła o mocy grzewczej 6 kW.

Pompę gruntową można wykorzystywać, aby dostarczyć ciepło do obiegu grzewczego, a także do domowego zbiornika gorącej wody. Najważniejszą zaletą takiej pompy jest jej efektywność działania, gdyż może ona stanowić jedyne źródło ogrzewania domu.

Poza tym tutaj cechą charakterystyczną jest praktycznie stała dodatnia temperatura w sezonie grzewczym.

Najwyższa temperatura będzie w głębokich pionowych odwiertach.

Temperatura rośnie również wraz z głębokością, a zmiany temperatury, które są związane z porami roku, będą praktycznie nieodczuwalne.

Poza tym teren ten może być obsadzony różnymi roślinami, utwardzony, a nawet zabudowany.

pompa-ciepła.jpg
foto.depositphotos.com

Pompa ciepła wodna

Cechą charakterystyczną takiej metody jest wysoka wydajność energetyczna i tutaj źródłem ciepła jest woda płynąca, która może stanowić jedyne źródło ogrzewania domu.

Jeśli chodzi o podziemne cieki wodne na działkach, to nie zawsze są one odpowiednich wielkości, aby można było je w ten sposób eksploatować.

Jednak w tym przypadku ciekawym rozwiązaniem będzie ułożenie pętli takiego kolektora na dnie stawu albo rzeki.

To jest bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ woda ma doskonałą zdolność do akumulacji ciepła, a to oznacza, że kolektor na dnie takiego stawu może być kilka razy mniejszy od tego, który układa się w gruncie.

Pompa ciepła powietrzna

Jeśli chodzi o powietrzne pompy ciepła, to one ostatnimi czasy zyskały bardzo na popularności. Chociaż powietrze nie jest dobrym nośnikiem ciepła, a jego temperatura znacznie się zmienia, to i tak takie pompy ciepła są często wykorzystywane.

Przy takich pompach nie ma znaczenia wielkość działki ani warunki, które na niej panują, a powietrze dostępne jest wszędzie w każdych ilościach.

Na przykład będzie to Panasonic Pompa ciepła powietrzna AQUAREA. Jest to pompa, która może działać nawet przy skrajnych temperaturach zewnętrznych.

Pompy ciepła powietrzne dzieli się na pompy typu powietrze-powietrze, gdzie jest transport ciepła do wewnątrz, a także na pompy powietrze-woda, gdzie ciepło transportowane jest do obiegu grzewczego i zbiornika z gorącą wodą.

Pompy ciepła stają się coraz bardziej popularne w Polsce, gdyż mają wiele zalet.

Dzięki nim można ograniczyć koszty ogrzewania, a energia, którą wykorzystuje się do ich zasilania, pochodzi z odnawialnych źródeł.

Poza tym działają one nawet przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych i do tego są łatwe w obsłudze, gdyż trzeba tylko wprowadzić odpowiednie ustawienia regulatora.

Komentarze