POLSKIE PIRAMIDY – MEGALITYCZNE GROBOWCE ZAGADKĄ POMORZA ZACHODNIEGO

piramidy-w-polsce.jpg

Polskie piramidy istnieją naprawdę! Po raz kolejny udowodnili to polscy archeolodzy, którzy na terenie Pomorza Zachodniego odkryli kilkanaście nieznanych dotąd megalitycznych grobowców.

Kujawy – zagłębie megalitycznych grobowców

Do tej pory to właśnie Kujawy, a w zasadzie okolice Izbicy Kujawskiej obfitowały w megalityczne grobowce.

Ich zagłębie znajduje się przede wszystkim w okolicach Wietrzychowic, Gaju i Sarnowa.

Polscy archeolodzy swoje odkrycia nazywają polskimi piramidami.

Tworzono je na planie wydłużonego trójkąta, który w większości mierzył od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów, chociaż najdłuższe osiągały prawie 150 metrów długości i od 6 do 15 metrów szerokości podstawy.

 

piramidy-w-polsce.jpg

 

 

Konstrukcje mierzyły do 5 metrów wysokości i w czasach kultury pucharów lejkowatych, od V do III tysiąclecia p.n.e. wykorzystywano je do pochówku zmarłych ze starszyzny plemienno-rodowej.

Niektóre odkrycia w polskich piramidach wskazują na zaawansowanie ówczesnych mieszkańców tych terenów w dziedzinie medycyny.

Na dwóch znalezionych czaszkach zauważono np. ślady po przeprowadzonej trepanacji.

Dolice niczym Stonehenge

Okazuje się, że oprócz Kujaw zagłębiem megalitycznych grobowców zwanych polskimi piramidami jest również Pomorze Zachodnie.

Archeolodzy z Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego odkryli w okolicach Dolic w województwie zachodniopomorskim osiemnaście nieznanych do tej pory monumentalnych megalitycznych grobowców typu kujawskiego.

Badania ustaliły, że pochodzą one sprzed około sześciu tysięcy lat, czyli z tego samego okresu, z którego pochodzi słynny kamienny krąg w angielskim Stonehenge lub grobowiec w Newgrange
w Irlandii.

 

piramidy-w-polsce.jpg

 

 

Wszystkie polskie piramidy zaskakują ogromem wysiłku i pracy włożonej w ich powstanie.

Zakłada się, że stworzyli je Goci, którzy wędrowali przez tamtejsze polskie ziemie.

W owych czasach zadbano nawet o to, żeby budowle te oparły się niszczycielskiej sile czasu i natury.

Polskie piramidy kontra nowe technologie

Odkrycie tych megalitycznych grobowców nie byłoby możliwe, gdyby nie wykorzystanie technologii ALS (lotniczego skanowania laserowego) oraz projektu ISOK, czyli Informatycznego Systemu Osłony Kraju.

W głównej mierze wykorzystano jeden z ważnych elementów tego informatycznego systemu – System Informacji Geograficznej (ang. GIS), który służy przede wszystkim do wprowadzania, przechowywania, przetwarzania oraz wizualizacji danych geograficznych.

Program ten pozwolił zwizualizować ukształtowanie terenu, dzięki czemu dokonano archeologicznego rozpoznania i odkryto kilkanaście nowych polskich piramid.

Kilka podobnych konstrukcji, które według archeologów są megalitycznymi grobowcami znajduje się w rejonie Płoszkowa oraz w Skrońskim Lesie w pobliżu Kołobrzegu.

Książkę POLSKIE PIRAMIDY I 40 INNYCH OSOBLIWOŚCI  kliknij

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

 

Komentarze