ZAGADKOWY PAS DZIUR W PERU – DZIEŁO INKÓW CZY KOSMITÓW?

pas-dziur-peru.jpg
Pas dziur w Peru (źródło: internet)

W Dolinie Pisco na płaskowyżu Nazca, w tym samym obszarze, w którym odkryto zagadkowe pustynne rysunki, znajduje się bardzo tajemniczy ciąg około 7000 otworów wykutych w skale. Niektóre z nich są wielkości człowieka. Miejscowi nie mają pojęcia, kto stworzył te dziury i w jakim celu. Naukowcy natomiast, co rusz wysnuwają nowe teorie na ten temat.

Co to za dziury?

Tajemniczy pas dziur w Peru rozciąga się na długości ok. 1450 metrów w kierunku północ-południe na bardzo nierównym, skalistym terenie.

Zaczyna się na skraju doliny Pisco, ciągnie wzdłuż wzgórza i nagle kończy w pobliżu lądu.

pas-dziur-peru.jpg
Pas dziur w Peru (widok z Google Earth)

Większość otworów, a jest ich ok. 7000 ma średnicę prawie 1 metra i od 50-100 cm głębokości.

Szerokość całego pasa zmienia się i w zależności od ułożenia dziur ma od 14 do 21 metrów.

O istnieniu tajemniczego pasa dziur świat dowiedział się w 1933 roku, kiedy to lotnik Robert Shippee opublikował jego fotografię w National Geographic.

Rozwiązać tajemnicę dziur

Wielu ekspertów przedstawiało różne teorie na temat tego, dlaczego te tajemnicze dziury pojawiły się na tamtym obszarze.

Najczęściej akceptowaną teorią jest to, że były one dziełem z okresu Imperium Inków (1438-1533).

pas-dziur-peru.jpg
Pas dziur w Peru (źródło: internet)

W 1953 roku Victor Wolfgang von Hagen dokładnie zbadał tamtejszą okolicę, a następnie opisał ją w swojej książce, w której stwierdził, że tajemnicze dziury są pozostałościami inkaskich grobów.

Jest to jednak mało prawdopodobne i teoria ta nigdy nie została potwierdzona, ponieważ na miejscu nie znaleziono żadnych artefaktów i szczątków ludzki, wskazujących na to, że dziury mogły być miejscem pochówku.

Niektórzy archeolodzy spekulowali, że dziury pełniły funkcję magazynów do składowania zboża lub innych towarów, które następnie transportowano do miejsca wskazanego przez władców Inków.

Archeologowie z UCLA (Uniwersytetu Stanu Kalifornia w Los Angeles), którzy dokonali ekspolarcji terenu w 2015 roku twierdzą, że dziury nie zostały wykopane, a raczej zbudowane kamieni i mogą być pozostałością systemu podatkowego Inków, ponieważ rolnicy często przynosili swoje produkty jako hołd dla władców.

pas-dziur-peru.jpg
Jedna z dziur zagadkowego pasa (źródło: internet)

To wyjaśnienie jest jednak równie mało prawdopodobne, ponieważ tworzenie takich magazynów trwałoby latami i trudno uwierzyć w to, że większy sens miało wybudowanie prawie 7000 małych składowisk niż kilkuset większych.

Dzieło istot pozaziemskich?

Dziwne zakończenie tajemniczego pasa dziur z nienaturalnie zaciemnionym obszarem stało się przyczyną kolejnych spekulacji dotyczących wyjaśnienia pochodzenia zagadkowych dziur.

Niektórzy uważają, że obszar ten przypomina teren zniszczony przez eksplozję, jakiś wielki wybuch.

To stwierdzenie otworzyło drogę do tworzenia szeregu teorii na temat pozaziemskich wizyt obcych istot na tamtym terenie.

Pewne jest, że musiał istnieć jakiś powód do stworzenia takiego pasa dziur, a czy zostanie on wyjaśniony… – czas pokaże.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

Komentarze