Matmata to wieś, która leży dokładnie w środkowej Tunezji, na skraju Sahary. To tam właśnie żyją plemiona Berberów, których domostwa są wydrążone w miękkich piaszczysto – gliniastych skałach.
Matmata i jej domy wydrążone w skałach
Matmata znajduje się na wysokości 650 m n.p.m. na wschodnich zboczach masywu Az-Zahr i około 45 kilometrów na południowy zachód od Kabisu.
To właśnie ta okolica stała się domem berberyjskich plemion, które zostały tutaj bardzo dawno temu zepchnięte przez arabskich najeźdźców.
Mieszkańcy tej wsi mieszkają w wydrążonych od setek lat w miękkiej skale pieczarach.
Te pieczary praktycznie nie różnią się od współczesnych tunezyjskich wiejskich domów.
Na budowę domu nie nadawał się miękki piaskowiec, z którego można byłoby ciosać kamienie, ale za to można go było bardzo łatwo drążyć, a wydrążenie takiego domu zajmuje tylko kilka miesięcy.
Centrum takiego podziemnego domu stanowi bardzo duże podwórze, które ma kształt okrągłej studni o głębokości od sześciu do siedmiu metrów oraz o średnicy od dziesięciu do piętnastu metrów.
Z tego podwórza odchodzą izby mieszkalne, a także spiżarnie, strych oraz inne pomieszczenia gospodarcze, które są wydrążone na jednym lub dwóch poziomach.
Do takiego domostwa można wejść pochyłym tunelem, który prowadzi z poziomu gruntu na wewnętrzny dziedziniec.
Pierwotnie nie znajdowały się tam żadne ruchome meble, takie jak: łoża, ławy i półki, które były modelowane w ścianach.
Takie pieczary chronią ich mieszkańców przed pustynnym słońcem, burzami piaskowymi oraz bardzo rzadkimi opadami, a do tego jest tam stała temperatura przez cały rok, która wynosi około 17 stopni Celsjusza.
Obecnie od ponad pół wieku tylko nieliczne z tych podziemnych domów są zamieszkiwane na stałe, gdyż ich mieszkańcy przenieśli się do odległej o kilkanaście kilometrów nowo wybudowanej wsi Nowa Matmata.
Hotele i restauracje w Matmacie
W Matmacie znajdują się nie tylko prywatne domy, ale również hotele i restauracje, które znajdują się w zamienionych na nie zespołach jaskiniowych domów albo zostały wybudowane w podobnym stylu, czyli wydrążone w miękkim piaskowcu.
Z dziedzińca do pomieszczeń hotelowych prowadzą podziemne korytarze i mają one całkiem przyzwoity standard.
Jednym z takich hoteli jest Sidi Driss, który ma pięć wydrążonych w piaskowcu dziedzińców, a pomiędzy nimi biegną podziemne tunele.
To właśnie to miejsce posłużyło do kręcenia niektórych części „Gwiezdnych wojen” i do tej pory znajdują się tam elementy scenografii z filmów George’a Lucasa.
Matmata – wioska troglodytów
Często Matmata jest nazywana wioską troglodytów, ponieważ jej mieszkańcy żyją nie nad powierzchnią ziemi, ale pod nią.
Trudno jest ustalić, kiedy narodziła się metoda budowania mieszkań pod ziemią.
Można tylko stwierdzić, że może ona sięgać bardzo odległych czasów, ponieważ już o ich istnieniu pisał w V wieku przed naszą erą grecki historyk Herodot.
⇒ Czytaj także: BERBEROWIE – WOLNI I SZLACHETNI LUDZIE