LEGO – COŚ WIĘCEJ NIŻ TYLKO ZABAWKA

lego.jpg
Lego

Uwielbiane na całym świecie klocki i niezwykły popkulturowy fenomen długo – podobnie jak gry wideo – uważano za rozrywkę tylko dla dzieci. Dobrze jednak, że na świecie istnieją kreatywni ludzie, którzy wynieśli budowanie z klocków Lego do rangi sztuki, wprowadzili je do biznesu, a nawet uczynili z nich atrakcję turystyczną! Oto kilka przykładów, że Lego to coś znacznie więcej niż tylko zabawka.

Sztuka

Klocki Lego okazało się świetnym budulcem nie tylko do małych wiosek, budynków, wieżyczek i zamków, lecz również dla czegoś znacznie bardziej abstrakcyjnego – do sztuki.

Nathan Sawaya, jeden z najbardziej popularnych artystów tworzących z klocków Lego, zwanych też brickartystami (pojedynczy klocek Lego w języku angielskim to „brick”, dosłownie „cegła”), specjalizuje się w kreowaniu sztuki z klocków Lego, budując całe akty i ludzkie postacie przedstawiające obecny stan społeczeństwa albo jego przemyślenia na dany temat.

Wystawy artysty znajdują się na liście „Must See” stacji CNN, a gościły w takich metropoliach jak Mediolan, Rzym i Londyn.

Innym przykładem brickartysty jest Sean Kenney, który buduje całe parki imitujące naturę z klocków Lego. Wystawy tego twórcy można zobaczyć w USA, Belgii i Kanadzie.

Edukacja

O edukacyjnych i rozwojowym charakterze klocków Lego powiedziano już wiele i większość rodziców doskonale zdaje sobie z tego sprawę – mało osób jednak wie, że małe, plastikowe klocki wydawane są również w serii o bardziej skomplikowanym designie wykorzystywane są w eksperymentach fizycznych.

Specjalne zestawy Lego Physics zostały zaprojektowane z myślą o opisywaniu np. budowy atomu lub podstawowych zasad fizyki, oraz wykorzystywaniu ich w prostych doświadczeniach.

Nie tylko na fizyce jednak edukacja i nauka się kończy – klocki Lego wykorzystuje się także w historii. Świetnym przykładem takiego zastosowania jest Interaktywne Centrum Odkrywania Polski i Polaków www.historyland.pl, gdzie prezentowane są makiety historyczne, przedstawiające skarby i najważniejsze wydarzenia z dziejów Polski i Polaków. Oczywiście wykonane z duńskich klocków.

Meblarstwo

Jeśli ktoś jeszcze nie wie, jakie meble chce do swojego domu, to prawdopodobnie nie widział jeszcze mebli zbudowanych z klocków Lego.

W Polsce nie jest to popularny trend, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by takim się stał. W Stanach Zjednoczonych istnieją całe firmy produkujące meble z klocków Lego, a można je kupić, również z dostawą do domu, na chociażby eBayu.

A jeśli zamawianie produktów z dostawą przez ocean nie jest czymś, za czym się przepada, to zawsze istnieje możliwość kupienia wielkiego worka małych klocków i po prostu zbudowania własnego stolika lub poręczy z klocków Lego.

Komentarze