JASKINIA MROŹNA – PODZIEMNY ŚWIAT POLSKICH TATR

jaskinia-mroźna.jpg
Jaskinia Mroźna

Jaskinia Mroźna bez wątpienia jest najpopularniejszą i najchętniej odwiedzaną przez turystów jaskinią w polskiej części Tatr. Kiedy została odkryta? Co w niej czeka na odwiedzających? Zapraszamy do podziemnego świata polskich Tatr.

Historia polskiej jaskini

Zwiedzając Zakopanem warto pojechać do położonej nieopodal wioski – Kościelisko, w której znajduje się niezwykle malownicza Dolina Kościeliska.

Wędrując wzdłuż tej doliny w towarzystwie niezwykle urokliwego potoku oraz malowniczych głazów skalnych można spotkać po drodze wejście do Jaskini Mroźnej.

jaskinia-mroźna.jpg

Nazwa jaskini pochodzi od niskiej temperatury (ok. 6 stopni Celsjusza) panującej w jej wnętrzu oraz charakterystycznego białego nalotu na ścianach przypominającego szron – mleka wapiennego.

To ciekawe miejsce zostało odkryte przed drugą wojną światową, w 1934 roku przez Stefana Zwolińskiego oraz Tadeusza Zahorskiego.

Wówczas to odkryli oni tylko niewielki fragment tego obiektu, który powstał w szczelinie tektonicznej w wyniku erozyjnej działalności wód Potoku Kościeliskiego.

Następnie w ciągu kolejnych dwudziestu lat została dokonana dalsza eksploracja tej jaskini.

W podhalańskim świecie krąży jednak anegdota o innym powstaniu Jaskini Mroźnej.

Otóż dawno, dawno temu młody góral Jasiek ze Smrekowej Wsi powiedział swoim sąsiadom, że zgubił w tym miejscu 5 monet ze złota.

Ci chciwi i żądni majątku gołymi rękami wydrążyli podziemny tunel w poszukiwaniu cennej zguby.

571 m podziemnego świata

Z czasem zaczęto myśleć o przygotowywaniu jej do zwiedzania dla turystów.

W tym celu poszerzono wejście do jaskini, poprowadzono ścieżkę, zainstalowano odpowiednie drabinki i barierki oraz instalację elektryczną.

W 1952 roku został wydrążony w skale sztuczny tunel umożliwiający zwiedzanie.

jaskinia-mroźna.jpg
Jaskinia Mroźna – plan

Jaskinia Mroźna ma łącznie 571 m długości, z czego trasa zwiedzania wynosi około 480 m.

Zwiedzających czeka ciekawa przeprawa, gdyż momentami trzeba pokonać bardzo wąski i niski korytarz.

Istotną ciekawostką jest odkrycie w 2000 roku bocznego korytarza, dzięki któremu jaskini przybyło kolejne 60 m długości.

Zwiedzanie Jaskini Mroźnej

Wejście do Jaskini Mroźnej znajduje się w Dolinie Kościeliskiej.

Szlak do tej popularnej w polskich Tatrach jaskini odbija od Doliny Kościeliskiej w kierunku wschodnim, na wysokości Lodowego Źródła.

Trasa wiedzie przez Żleb pod Wysranki, zwany przez górali Zbójnicką Dolinką.

Aby dotrzeć do wejścia Jaskini Mroźnej trzeba przejść przez drewniany mostek znajdujący się na Potoku Kościeliskim i minąć leżące  po prawej stronie Lodowe Źródło, a następnie pokonać nieco stromą, kamienistą drogę aż do miejsca, w którym znajduje się wejście do jaskini.

Następnie wydrążonym w skale sztucznym tunelem przechodzimy do Cmentarzyska Nacieków, gdzie można obejrzeć ciekawe formy naciekowe pochodzące z innych części jaskiń.

jaskinia-mroźna.jpg

Potem czeka nas przeprawa wąskim korytarzem o nazwie Biały Potok, a następnie pokonując dość znaczne zawalisko, wchodzimy do Wielkiej Komory, czyli sali o wymiarach 27 x 8 m oraz wysokości 10 m.

Znajduje się tutaj kilka malowniczych nacieków oraz małe Sabałowe Jeziorko o średnicy około czterech metrów.

Następnie bardzo wąskim korytarzem docieramy do tzw. Sali Pochyłej, gdzie znajdują się pojedyncze stalagmity i niewielkie stalaktyty.

jaskinia-mroźna.jpg

Po zwiedzeniu tej części Jaskini Mroźnej należy skierować się w stronę Sali Wstępnej, która swą nazwę zawdzięcza temu, że właśnie od tej strony eksplorowano jaskinię.

Po przedostaniu się przez ostatni korytarz wychodzimy na zewnątrz.

Droga powrotna

Trasa powrotna z Jaskini Mroźnej na dno Doliny Kościeliskiej wiedzie nieco stromymi schodkami usytuowanymi pomiędzy niezwykle malowniczymi formami skalnymi.

Z tarasu przy tuż przy wyjściu z Jaskini Mroźnej oraz po drodze można podziwiać przepiękne widoki na przeciwległą stronę Doliny Kościeliskiej.

dolina-kościeliska.jpg
Dolina Kościeliska foto.123rf.com

Ta urocza trasa kończy się na wysokości skały o nazwie Sowa, nieopodal Polany Pisanej.

Co prawda niektórzy uważają, że Jaskinia Mroźna wypada słabo na tle innych niezwykle uroczych europejskich jaskiń, niemniej będąc w polskich Tatrach, warto ją zobaczyć.

Jaskinia Mroźna to przecież nasze, polskie, rodzime podziemne miejsce.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

Komentarze