DYWANY – JAK DOBRAĆ ODPOWIEDNI KOLOR DO RODZAJU POMIESZCZENIA?

Dywany – jaki wybrać kolor do danego pomieszczenia? – to pytanie nurtuje wiele osób, które urządzają swój wymarzony dom albo mieszkanie. Dywany w kolorach ciepłych, zimnych, jednokolorowe albo wielokolorowe to tylko niektóre propozycje, jakie oferują nam sklepy. Dlatego warto poznać kilka zasad, którymi można kierować się podczas wybierania dywanu do swojego wnętrza.

Ciepły czy zimny kolor dywanu – który będzie lepszy?

Wybranie odpowiedniego koloru dywanu nie należy do najłatwiejszych spraw podczas urządzania domu lub mieszkania.

Najpierw należy zastanowić się, czy dywan będzie punktem centralnym w pomieszczeniu, a czy może ma wtopić się w kolorystykę całego pomieszczenia.  

Dywan, który ma stanowić punkt centralny pomieszczenia, powinien być dobrany kontrastowo, aby wyróżniać się na jego tle. 

Jeśli chce się stworzyć taką harmonię w pomieszczeniu, to należy unikać bardzo dużych kontrastów związanych z kolorami. 

Wybór koloru dywanu ma ważne znaczenie, ponieważ będzie on wpływał na nasze samopoczucie.  

Kolory ciepłe stymulują i pobudzają do działania, a kolory zimne uspokajają.  

Istotne jest również zdecydowanie, czy dywan będzie jedno, a czy może wielokolorowy.  

Dywan jednokolorowy sprawi, że pomieszczenie nabierze takiego minimalistycznego charakteru, z kolei ten wielobarwny spowoduje, że wnętrze nabierze eleganckiego i ponadczasowego charakteru. 

Poza tym pozostaje jeszcze wybór intensywności koloru danego dywanu.  

O każdy dywan należy odpowiednio dbać, gdyż im bardziej jasny jego kolor to, tym bardziej będą widoczne na nim różne plamy i zabrudzenia. 

Wybierając kolor dywanu, nie należy tylko podążać za aktualną modą, gdyż ważne jest, aby kolor się nam podobał, ale też idealnie komponował się z wnętrzem. 

Ponadto istotne jest, aby dobrze czuć się w danym pomieszczeniu, na co również będzie miał wpływ kolor dywanu.  

Najważniejsze zasady doboru koloru dywanu do danego pomieszczenia

Jeśli chcemy optycznie powiększyć wnętrze, to tutaj sprawdzą się jasne dywany, a te w ciemnych kolorach mogą spowodować, że wnętrze będzie wyglądało na mniejsze, niż jest naprawdę.

Kolejna zasada mówi, że na ciemnej podłodze o wiele lepiej prezentuje się jasny dywan, a na jasnej podłodze – dywan ciemny, co pozwoli bardziej go wyróżnić.

Przy dopieraniu dywanu do koloru ścian warto zdecydować się na taki, który będzie jaśniejszy lub ciemniejszy o kilka tonów niż kolor ścian, tak więc w pomieszczeniu z błękitnymi ścianami sprawdzi się granatowy dywan, a przy białych dywan szary.

Kiedy chcemy, aby dywan zwracał na siebie uwagę, to warto zdecydować się na kontrastowe zestawienia kolorów i wtedy należy wybierać kolory, które są po przeciwnych stronach na palecie barw.

Dywan, który ma tylko pełnić funkcję dekoracyjną, najlepiej wybrać w kolorze, który będzie kontrastował z wystrojem pomieszczenia.

Natomiast, gdy chodzi tylko o wartość użytkową, to warto zdecydować się na taki, który będzie miał odcień zbliżony do koloru ścian oraz mebli.

W przypadku nadruków, które pokrywają dywany, to dla osób, które lubią minimalizm czy prostotę, idealnie sprawdzą się te dywany, które mają proste i geometryczne wzory w kolorach, takich jak: biały albo odcienie beżu i szarości.

Dywany ze wzorami bardzo dobrze prezentują się w pomieszczeniach, które mają jednokolorowe ściany.

Kolor farby na ścianie może pokrywać się z tym odcieniem, który tworzy nadruk na dywanie.

Poza tym takie dywany z nadrukami bardzo dobrze prezentują się w dziecięcym pokoju, gdzie można wybrać takie, które mają nadruki drogi wraz z budynkami albo z postaciami z bajek.

Komentarze